takarattaalla, jolla on eniten ajettu? Muuten ok. Onkohan toivoa että kun jonkin aikaa ajelen muilla rattailla niin uusi ketju asettuu sen verran, että alkaa toimia pienimmälläkin rattaalla?
Uusi ketju hyppi pienimmällä
9
259
Vastaukset
- Ei ole, ei
Ei ole. Kulutat vain uudenkin ketjun rikki. Pakka ja ketjut kannattaa vaihtaa samanaikaisesti.
- iopiopiop
Toisaalla kyllä neuvotaan että kierrättämällä ketjua 1000km välein saadaan rattaat kestämään useamman ketjun elämä... Nyt siis panin 3. ketjun ja seuraavaksi tulee sitten ensiasennusketju takaisin jne.
Toimii kyllä ihan nätisti muilla rattailla joten kattotaan tilanne pienen ajon jälkeen kun ei talvella tarvi pahemmin isointa vaihdetta. - Joakim_
iopiopiop kirjoitti:
Toisaalla kyllä neuvotaan että kierrättämällä ketjua 1000km välein saadaan rattaat kestämään useamman ketjun elämä... Nyt siis panin 3. ketjun ja seuraavaksi tulee sitten ensiasennusketju takaisin jne.
Toimii kyllä ihan nätisti muilla rattailla joten kattotaan tilanne pienen ajon jälkeen kun ei talvella tarvi pahemmin isointa vaihdetta.Siis oletko ajanut nyt 2000 km kahdella eri ketjulla ja vaihdoit kolmanteen, joka on vielä uusi?
Kyllä se siitä asettuu ketjun "venyessä", mutta on mielestäni yllättävää, että noin tiuhalla vaihdolla on jo ongelmia. Itse vaihdan ketjua 3000-4000 km välein kilpapyörässä ja ongelmia alkoi tulla vasta ehkä viidennen ketjun kohdalla. Onneksi rattaat ovat käännettäviä Hyperglideja. Nyt ajan ensimmäiset 500-1000 km ketjulla rattaidan "uudella puolella" ja sitten käännän rattaat loppuajaksi.
- Jake Kona
Kannattaa tarkistaa myös että takavaihtajan rajoitinruuvi on säädöissään. Jos säätö ei ole kunnossa niin ketju ei pysty olemaan pienimmällä rattaalla.
Eli ne kaksi ristipääruuvia jotka ovat takavaihtajan kyljessä/takana. Toinen asettaa stopin pienen rattaan kohdalla toinen isoimman rattaan päässä.- iopiopiop
Toimi vanhalla ketjulla enkä tehnyt muuta kuin vaihdoin uuden samanlaisen ketjun. Toimii myös pukilla käsin pyörittäessä. Voimakkaammin polkiessa sitten hyppää.
- Ruuvausta hieman
iopiopiop kirjoitti:
Toimi vanhalla ketjulla enkä tehnyt muuta kuin vaihdoin uuden samanlaisen ketjun. Toimii myös pukilla käsin pyörittäessä. Voimakkaammin polkiessa sitten hyppää.
Ehkä siis vaijerin hienosäätö auttaa, uusi ketju on sivusuunnassa "jäykempi" ja siten tarkempi säädöistä.
- iopiopiop
ok, pitää vielä tarkistaa tämä rajoitinruuvi ja jäykkyyssäätö.
- HiPo
Turhaan. Pienemmät rattaat ovat vain kuluneet niinkuin tässä on jo todettu. Uuden pakan joudut vaihtamaan.
- iopiopiop
HiPo kirjoitti:
Turhaan. Pienemmät rattaat ovat vain kuluneet niinkuin tässä on jo todettu. Uuden pakan joudut vaihtamaan.
Sitä itsekin epäilen. Mutta en oikein usko tuota, että pakk apitäisi vielä vaihtaa. En talvella tarvi tuota pienintä ratasta ja muilla toimii ihan hyvin. Veikkaan että kevääseen mennessä (1500km ajoa ainakin) se ketju on kulunut samanlaiseksi kuin edellinen poistettu ketju, jolloin se toimii koska vanhakin ketju toimi.
Ilmeisesti ketjukierrätykseen olisi riittänyt 2 eikä 3 ketjua rattaiden täyden elämän saamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k964096Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k282876Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille2302181Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet572090- 721446
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen761300- 901109
Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911091Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?57945- 71944