Onko se riippuvuutta, kun ajattelee sixpackin loppuessa, että haempa heti aamusta lisää? En ymmärrä, minulla ei sinällään ole kummoisempi olo ole kuin selvinpäin, miks ijanoan lisää ja paljon? Tarpeeks ku kaljaa vetää alkaa tekemään muita päihteitä mieli, se on ihan toinen aine. Joten ei kai alkkikseksi voi sanoa.
Mikä meillä joillain ihmisillä on kun selvänä olo ei ole yhtä nautinnollista kuin sekaisin oleminen? Mikä osa aivolohkoista on väärin?
Ollaanko sit epäonnistuneita syntymästä asti?
Mikä luokitellaan riippuvuudeksi?
5
113
Vastaukset
- alottaja.
Onko tämä aineiden tai alkoholin vetäminen yhtäkuin se että haluamme tappaa itsemme? Koska molemmat tuhoavat kehoamme aikalailla.
- ===
Mieli voi tehdä lisää kenellä hyvänsä törpötellessä, mutta ero on siinä, toteuttaako automaattisesti mielihalunsa ja myös hakee lisää, vai pitääkö mielihalunsa kurissa.
Eli se hallinta ja itsehillintä.- tipattomalla.
Näin on, tuo himo vähenee onneksi raittiin ajan myötä, ja raittiista elämästä tulee automaatio. Itse olen sanonut aina mielessäni "EN OTA!" kun olisi ollut tilaisuus ottaa. Alkoholista on tullut ikäänkuin vihamieheni, ja nautin voidessani ns.haistattaa sille pitkät :)
- rrriippuisuuss
Riippuvuuksia on monenlaisia. esim. tounilla on riippuvuus poistella toisten kirjoittamia viestejä, vaikka hän kirjoittikin, että "Kaikki viestit mitä luen ei vaikuta minuun millään lailla"
- ........
Alkoholi lisää masennusta. Meinaten, jos nuorella on parempi olo humalassa. http://www.tiede.fi/uutiset/3505/alkoholi_lisaa_masennusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k573949Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k112571Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet541952- 721426
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen761280Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1991247Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911081- 901069
Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?55904Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua41896