itselleni omaksi avukseni tein

kuin...

tyajoista laskutaulukon, jolla lasken miinukset ja plussat. Toimii muuten - Jos-funktio (sisäkkäin kaksi) - mutta jos haluan tähän yli- tai alijäämätulokseen miinus- tai plusmerkin näkyviin, niin mitenhän se onnistuu, kun ei excel tietenkään tunne miinustunteja. Solun muotoilussa käytetty [t]:mm.
Toisaalta ei ole kovin olennanainen asia, kun normiälyllä varustettu kyllä tajuaa kummasta on kyse, vajauksesta vai ylityksestä, mutta tulipa finessenä kysyttyä nyt.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plussat

      Kyllä minulla näkyy miinusmerkki ihan hyvin, plussaa en ole ikinä tarvinnut. Korostan lisäksi ehdollisella muotoilulla miinukset eri värillä kuin plussat. Toiminut tähän mennessä excelin versioilla 2003, 2007 ja 2010.

      • ok.

        Olisin mielelläni toivonut asiallista vastausta!


      • 1904
        ok. kirjoitti:

        Olisin mielelläni toivonut asiallista vastausta!

        Excelin saa "ymmärtämään" myös negatiivisia kellonaikoja.
        Työkalut > Asetukset > Laskenta-välilehdellä ruksaa kohta "1904-päivämääräjärjestelmä".
        Jos sinulla on työkirjassa linkkejä toisiin tiedostoihin, jotka käyttävät normaalia "1900-järjestelmää", tulee ongelmia aikalaskuissa, mutta jos ihan itsenäinen työkirja, ei ongelmaa ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      101
      4240
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      50
      3030
    3. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      311
      2768
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      62
      2292
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1514
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1354
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      95
      1255
    8. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1121
    9. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      77
      1118
    10. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      63
      1055
    Aihe