Yrittäjän hammashoidon kulut, meneekö Oy:n kuluina?

Hammas tipahti pois

Firman terveydenhuollon ilmeisesti voi ja saa verottajankin mielestä järjestää myös yhden miehen Osakeyhtiön omistajalle?

Mutta mitenkä niiden hammaslääkärikulujen kanssa olikaan asian laita? Voiko firma järjestää ilmaisen hammashoidon työntekijöilleen?

Mikäli voi, niin kuinka mahtaa olle proteettisten operaatioiden kanssa. Eli keinojuurella laitettava uusi hammas alaleukaan, hyväksytäänkö tällaista millään verottajan sallimilla ehdoilla firman kuluiksi?

Kyseessä tosiaan yhden miehen Oy, joka laskuttaa toisilla firmoilla teettämiään alihankintatöitä pariltakymmeneltä asiakasfirmalta. Omistajan lisäksi siis ketään muita työntekijöitä ei.

Jossakin ohjeessa sanottiin että jos firmalla työterveydenhuolto on, niin silloin ne samanlaiset terveydenhuollot on järjestettävä "kaikille työntekijöille". Se pykälähän tässä kyllä toteutuu, ihan kaikki palkkalaiset (=0) saavat saman terveydenhuollon.

Mutta mitä kaikkea yrittäjä oikein silloin saa hoidattaa Oy:n kuluina?

6

7957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeikjkd

      Melko yksiselitteisesti verottajan ohjeissa ja työterveydenhuoltolaissa sanotaan että jos hammashoito sisältyy työterveydenhuoltoon, voidaan KOHTUULLISET kustannukset maksaa. Oletuksena että etu on kaikille työntekijöille ja että työterveydenhuolto sopimus on tehty kirjallisena, huom! sekä terveydenhuollon että hammashuollon osalta.

      En usko että tuo sinun kulusi kuitenkaan menee yrityksen kuluksi, summat taitavat mennä lähemmäksi tuhatta euroa kuitenkin..

      Katso verottajan sivuilta Henkilöverotuksen käsikirja 2011.
      Siellä asia on selitetty aika hyvin ja siellä taisi olla KHOn päätöksiäkin asiasta.

      • Hammaskorkuu maksaa

        >>En usko että tuo sinun kulusi kuitenkaan menee yrityksen kuluksi, summat taitavat mennä lähemmäksi tuhatta euroa kuitenkin..>>

        Ei riitä tuo lähellekään. Yhden hampaan keinojuuritus ja posliinikuori päälle, hintalappua on Helsingin ydinkeskustassa 3.000 euron paikkeilla, ja ympäryskunnissa Vantaalla jne. noin 2.000 €/hammas.

        Onkohan tällainen nyt "kohtuullista" hampaankorjaamista sitten? Kun ei sitä uutta hammasta millään pienemmällä rahallakaan poistetun tilalle paikalleen saa. Mistään ylitörsäilystä ei ole kyse, että siinä mielessä edullisinta ratkaisua on käytetty.

        Parista tonnista pelkkä ALV tekee jo aika ison osan, likelle 400€. Että sikäli olisi hienoa voida hoitaa lasku firman tilin kautta. Mutta ei taida siis onnistua?


    • Kuititnippuun

      Jos laitat sen yrityksen kuluksi, niin verottajahan ei katsele kuittejasi vaan veroilmoitustasi, ja sieltähän tuo ei käy ilmi. Jos joudut verotarkastukseen ja tuota ei hyväksytä siinä (epätodennäköistä on koko verotarkastus) niin maksat tuosta summasta todennäköisesti pääomatuloveroa peitellystä osingonjaosta. Eli riski on aika pieni.

      Tee työterveyshuoltosopimus kattamaan koko henkilökunta, ja sama hammashoitoon. Sen jälkeen kuitit vaan firmalle. Voit tietysti olla ylirehellinen ja maksaa hoidot verotetuilla rahoillasi, valtio nimittäin tarvitsee verotuloja jotta se voi avustaa Kreikkaa. Your choice...

    • Kreikka, kreikka, kr

      >>Voit tietysti olla ylirehellinen ja maksaa hoidot verotetuilla rahoillasi, valtio nimittäin tarvitsee verotuloja jotta se voi avustaa Kreikkaa. Your choice... >>

      Muistutit kyllä niin saamarin kipeään paikkaan tossa Kreikka-kohdassa, että alkoi heti oikeen taas kunnolla veetuttaa.

      Pelkästä hammashoidostakin kai voi tehdä sopimuksen, ei kai se yleisterveyshuolto ole pakolla mukana sopimuksissa oltava? Saisi vaan nopeammin menemään nää paperit silloin läpi, koska hammaslasku pitää maksaa jo 2-3 viikon päästä.

      Pitääkö tässä tosiaan vaan hakea nimi omalta hammaslääkäriasemalta johonkin sopimuslappuun? Yritin joskus haeskella netistä tällaisia työterveydenhuollon järjestämisen sopimuskaavakkeita, mutta enhän sellaisia mistään tietenkään valmiina löytänyt.

      Hammaslääkäriltäni jos menen kysymään, niin olen täysin varma että kahden h-lääkärin asema on ihan pihalla tällaisista sopimuksien tekemisistä, eikä tiedä millainen paperi tarvitaan.

    • "Vastuunkantoa"

      > Muistutit kyllä niin saamarin kipeään paikkaan tossa Kreikka-kohdassa,
      > että alkoi heti oikeen taas kunnolla veetuttaa.

      Toi tuhluri Kreikan kautta ranskalaisille pankeille menevä suomalainen tukiraha, se kyllä kaivaa oikeesti, aina kun alveja ja muita verojansa makselee.

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/jaatteenmaki-kreikkalaisille-ratkaiskaa-itse-ongelmanne/art-1288448096070.html
      " Johtopäätökseni on, että EU:lta oli virhe rientää apuun. Tilanne ei ole parantunut, päinvastoin. Kreikkalaisten on itse ratkaistava ongelmansa. EU:n kerrottava, ettei lisäapua tule, muuten kreikkalaiset vain odottavat."

      "Jäätteenmäen mukaan korruptio rehottaa muun muassa armeijassa.
      - Pienenä yksityiskohtana voi mainita, että 60 000 armeijan virkailijaa on saanut kestitä kerran vuodessa 45:ttä tuttavaansa kreikkalaisessa luksusravintolassa. "

      Meillä Katainen laittaa säästöinä 6 varuskuntaa kiinni. Ja samaan aikaan "kannetaan vastuuta" lähettämällä miljardeittain rahaa Kreikalle ja Ranskan pankkiireille, että saavat siellä kestitä tuttaviansa.

      Ei ole ihme että suomalaisilla yrittäjillä(kin) on motivaatiovaikeuksia verojensa kauheen säntillisen maksamisen kanssa.

    • uberkuski

      Paljonkohan ootte itse kukin Kreikalle maksaneet verojen muodossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      57
      3949
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      9
      2551
    3. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      54
      1932
    4. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1416
    5. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1270
    6. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      199
      1237
    7. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1081
    8. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1069
    9. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      896
    10. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      55
      894
    Aihe