Onko jollain muulla käynyt niin,että ammattiauttajaan (esim.terapeutti) on jäänyt kiinni ja tuntuu ettei hänestä pääse millään irti vaikka hoitosuhde on jo virallisesti loppunut?
Itselläni kävi tällä tavalla. Alkuun lähettelin hänelle sähköposteja ja hän vastasikin osaan niistä. Loppujen lopuksi kuitenkin ilmoitti että "suhde" on loppu ja käski olla enää ottamatta yhteyttä. Totta kai tämä olisi sitten pitänyt tehdä niin mutta jotenkin olin niin äärimmäisen "ihastunut" tähän ihmiseen ja tunsin etten voi olla ilman häntä... jatkoin mailailua ja pikkuhiljaa mukaan tulivat myös tekstarit.
Nyt tultiin sitten siihen tilanteeseen,että rikosilmoitus lähtee jos vielä jatkan tätä "terrorismia" (kuten hän itse kuvaili kun soitin hänelle).
Olen aivan loppu ja itkuinen. Tiedän,että kuulostaa hölmöltä. Tunsin vain että hän oli ainoa jolle pystyin puhumaan. Hän oli ainoa jolle sain itkettyä. Jotenkin tuntuu julmalta,että sitten tollanen ihminen sitten jättää...
Tuntuu niin voimattomalta ja yksinäiseltä.
Mitä tästä opimme?älä ikinä jää kiinni ammattiauttajaan sillä loppujen lopuksi hän aina hylkää.
Ammattiauttajaan kiintyminen haavoittaa.
13
714
Vastaukset
- kytvtkt
Ei kuulosta yhtään hölmöltä, jokainen meistä haluisi löytää ihmisen, joka ymmärtäisi. Ja elämä voi tuntua turhalta jos ei löydä sellaisen, tai jos hän ei haluakkaan puhua enää kansamme.
Mitään neuvoa tai muuten lohdutuksen sanaa osaa kirjoitta, halusin vain kertoa että ymmärrän tilanteesi.- surusilmä
Kiitos sinulle.
Tuntuu,vaa että itsemurha alkaa olla kohdallani ainoa vaihtoehto. Tämä kaikki jotenkin mursi minut lopullisesti. 5 vuotta olen pelleillyt jo näiden mielenterveyspalvelujen kanssa,eikä mikään tämän psykologin kanssa keskustelun lisäksi ole auttanut. En jaksa enää yrittää etsiä ketään muuta terapeuttia. En vain jaksa. Koko prosessi on muutenkin helvetin raskas.
Kai se on nyt viimeistään ymmärrettävä,että mikään ei voi vain minua enää auttaa.
Olen täysin lukossa. - Orig Fifi
surusilmä kirjoitti:
Kiitos sinulle.
Tuntuu,vaa että itsemurha alkaa olla kohdallani ainoa vaihtoehto. Tämä kaikki jotenkin mursi minut lopullisesti. 5 vuotta olen pelleillyt jo näiden mielenterveyspalvelujen kanssa,eikä mikään tämän psykologin kanssa keskustelun lisäksi ole auttanut. En jaksa enää yrittää etsiä ketään muuta terapeuttia. En vain jaksa. Koko prosessi on muutenkin helvetin raskas.
Kai se on nyt viimeistään ymmärrettävä,että mikään ei voi vain minua enää auttaa.
Olen täysin lukossa.Hei! Miksi terapia loppui?
Voimia sulle! Itse pelkään ihan samaa asiaa! Tuntuu, että olen riippuvainen ihmisestä joka hylkää minut myöhemmin jokatapauksessa olin sitten apua tarvitseva tai en.
- surusilmä
No,itse asiassa kyseessä ei ollut varsinainen terapiasuhde vaan tämä henkilö oli sairaalassa tapaamani psykologi jonka kanssa pääsin hyvin juttuun ja sain ensimmäistä kertaa purettua itseäni oikeasti.
Tajusin kyllä toisaalta ettei tästä voisi tulla mitään muuta ja hän kyllä kertoi ettei voi antaa minulle terapiaa.
Kuitenkin tunnesuhde jäi voimakkaasti päälle.
Loppujen lopuksi en kai voi syyttää kuin itseäni... olisi pitänyt vain olla osaamatta kintyä häneen. (se vaan ei oo aina niin yksiselitteistä ku on muutenkin ihan vereslihalla) ja varsinkin omalla kohdallani on TODELLA vaikea saada luotua sellasta suhdetta että pystyn avautumaan.
Jotenkin kuitenkin jäin siis kinni tähän henkilöön ja nyt tultiin sitten sihen pisteeseen että hän tekee minusta rikosilmoituksen jos vielä jatkan häirintää...
suoraan sanoen olen edelleen aika shokissa.
Pahimmalta tässä on varmaan tuntunut se ettei kyseinen henkilö ole ollut suorassa yhteydessä minuuvaan muiden ihmisten ja välikäsien kautta olen kuullut näistä uhkaiksista.
Eilen sitten uskalsin vihdoin ja viimein itse soittaa hänelle ja ... no... täytyy myöntää että siitäkin jäi aika paha maku. Hän vaikutti kauhean vihaiselta ja syytti minua puhelinterroristista (ok,toimin väärin ja olen kyllä sanonut sen hänelle).
Silti tuntuu että asiat olisi voinut hoitaa jotenkin...hmm..ihmisillesemminkin.
Jäi jotenkin tosi pelokas ja ahdistunut olo. Nukuttuakaan en saanut viime yönä kunnolla ja silmät ovat edelleen itkusta turvonneet.
Jäi vähän sellanen olo, että mut kylmästi hylättiin, että olin hänelle vain jonkinsortin pelinappula vaikka ihnimillisiä tunteita.
Hänelle on täysin sama vaikka kuolisin tänään. Hänelle on täysin sama selviinkö tästä elämäntilanteestani ikinä. Hän teki vain työtään.
Sattuu niin helvetisti.
vaikka toisaalta,ymmärrän kyllä.
En olisi saanut päästää ketään lähelle. - Koeta jaksaa..
Anteeksi nyt vain, mutta kuka oli kenen pelinappula?
Ymmärrän, että tästä ihmisestä tuli mieleesi jonkinlainen pelastaja-hahmo, mutta ilmeisesti hän ei tätä kuvaa ruokkinut eikä johdatellut sinua. Hän on pyytämättään joutunut valtavien odotustesi kohteeksi ja jos odotukset ovat kohtuuttomat ("olet ainoa ihminen ikinä, joka voi minua ymmärtää: pelasta minut"), tulee pettymys.
Ammatti-ihmisellä on oikeus "tehdä vain työtään". Jos ei auttamisella ole mitään rajoja, ei kukaan jaksa tehdä psykiatriassa töistä.
En tarkoita sinulle mitään pahaa. Tunnen suurta empatiaa tilanteesi vuoksi. Sinun kuitenkin nyt täytyy surra ja päästää irti. - ter.
"Mitä tästä opimme?älä ikinä jää kiinni ammattiauttajaan sillä loppujen lopuksi hän aina hylkää. "
Ammattiauttja tekee _työtään_ siinä kuin joku toinen istuu työkseen vaikkapa kaupan kassalla. - surusilmä
Niin. Ymmärrän sen kyllä järjellä.
Sattuu vaa nii helvetisti. En taida jaksaa enää.....kumpa uskaltaisi vain lähteä täältä.. Olen jo melko valmis.
Tuntuu,että tämä oli viiminen pisara.- Just joo
Ajattelitko tuolle psykologille kirjoittaa jäähyväiskirjeen?
Mietipä nyt todella tarkkaan, mitä hän on sinulle luvannut, kun kerran koet hänen pettäneen sinut.
Lupasiko hän tavata sinua työnsä ulkopuolella (hänhän on sairaalapsykologi, jolla ei todennäköisesti ole avohoitopotilaita ollenkaan). Työnsä puitteissa hän ei voisi tavata, mutta lupasiko hän tavata ihan muuten vain: antaa ilmaista terapiaa tai ryhtyä jopa ystäväksesi? Lupasiko hän sinulle, että voit otaa yhteyttä koska vain?
Miksi "kiintymykseesi" liittyy painostusta ja ahdistelua? Ehkä psykologikin valvoo öisin ahdistuneena? Miltä se sinusta tuntuu vai eikö sillä olekaan mitään väliä? Entä mahdollinen istemurhasi? Kuka pelaa ja kenen tunteilla?
- surusilmä
Enkä hae tällä mitään sääliä keneltäkään.
Olen vain jo nähnyt tarpeeksi. - OrigFifi
Moi surusilmä. Helppo samaistua tilanteeseesi! Käyn läpi tuota samaa vaikka terapeutti sanoo usein ettei ole menossa mihinkään. Ymmärrän tämän jollain tasolla toisaalta koen et hän hylkää mut jossain vaiheessa jokatapauksessa! Ja se sattuu. Tottakai terapia päättyy joskus ja sehän siinä on tarkoituskin!! Selitys löytyy taustastani tähän mutta silti käyn tätä läpi vaikka terapia ei ole vähään aikaa päättymässä. Siis pitäisi ainakaan.
Jotenkin niin tiedän miltä susta tuntuu vaikka tilanteeni on erilainen. Mäkään en pysty luottamaan ihmisiin, edes terapeuttiin näköjään.
Voimahalaus. Itsari ei varmaankaa oo ratkaisu mihinkään. Mullakaan. - transferenssia
ajattele asiaa niin, että tämän henkilön aiheuttaman transferenssikokemuksen kautta tulit tietoiseksi siitä valtavasta rakkauden ja ymmärryksen kaipuusta, joka sinussa on.
transferenssitunteet voivat olla voimakkaita ja koet, että ne kohdistuvat juuri tuohon ihmiseen, mutta todellisuudessa ne on kohdallasi varattu jollekin "todelliselle" kohteelle.
anna psykologin jatkaa elämäänsä rauhassa ja ole kiitollinen, että kykenet tuntemaan noin vahvasti. kerro tunteista jollekin ystävällesi vaikka tai tänne palstalle. tai puhu aiasta jonkun ammattilaisen kanssa.
tunteesi tasaantuvat kun otat asiaan etäisyyttä. - jahvanaama
Kaikki sympatiat sinulle aloittaja. Voin vain kuvitella, kuinka helvetillinen se tunne on kun ei saa pitää enää yhteyttä ihmiseen josta pitää ja joka on tuntunut ainoalta toivolta elämässä. Ja vielä kirsikkana kakun päälle rikosilmoituksella uhkaaminen jos yhteydenpito jatkuu, itse olisin ehkä vähintään yhtä pahasti rikki tuollaisesta vaikka psykologilla ei ehkä olekaan muita mahdollisuuksia enää.
Itselläni on lähes sama tilanne, en voisi edes kuvitella eläväni ilman sairaanhoitajaani, ja pelkään sitä päivää ruton lailla kun hoitosuhde loppuu. No, onneksi sen päivän ei pitäisi olla vielä lähimaillakaan. On se väärin, kun jollekin on vain pelkkä työasia, diagnoosi paperilla ja itse olisit valmis vaikka ryhtymään tämän ihmisen orjaksi ihan vain siksi koska se ihminen nyt sattuu olemaan niin täydellinen omissa silmissä. En kyllä tosin ikinä soittele tai muutenkaan kehtaa näyttää sen kummemmin sitä omaa kiintymystäni, ylpeys käy lankeemuksen edelle. Ehkä sitten vain tappaa itsensä kun kaikki tuo loppuu. - sininensinin
ammattiauttajat tekevät työtään ja auttavat ihmisiä löytämään keinoja ihmissuhteiden rakentamiseen elämässä. ette auta itseänne yhtään sillä että takerrutte auttajaan.
ajatelkaa asiaa niin että varvas olisi murtunut ja lääkäri korjaisi sen, mutta varvas toimisi vain lääkärin läsnä ollessa.
itsensä vuoksi kannattaa tunnustaa transferenssitunteet juuri sikis mitä ne ovat.
tiedän mistä puhun, sillä luulin myös olevani rakastunut psykologiin, mutta hän viisaasti palautti minut maan pinnalle.
nyt olen kiitollinen siitä avusta jonka sain ja toivon että saan tuntea rakkautta "oikeassa" elämässä. samaa toivon teille kaikille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k573949Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k92551Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet541932- 721416
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen761270Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1991237Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911081- 901069
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua41896Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?55894