Olen toiminut toiminimellä jo useamman vuoden.
Tuleeko kenellekään muulle samanlaisia puheluita:
- Kysytään murtaen englannilla että "is this the manager / ceo speaking?" tai muuten vaan kysytään toimaria puhelimeen
- jos kysyn että kuka soittaa ja mitä asia koskee, lyödään luuri korvaan (tämä tapahtuu siis joka kerta!)
Mulle on tullut jo useampi joko tuntemattomasta numerosta (=salattu) tai ulkomaan suuntanumerosta, yksi numero oli ainakin googlehaun mukaan Texasin osavaltion alueelta.
Varmaan jotain huijauspuheluita, eihän kukaan normaalilla asialla lopeta jos kysytään nimeä ja asiaa. Pieni juttu mutta ärsyttää kovasti, yrittäjänä kun ei viitsisi olla vastaamatta ainakaan tuntematon numero -puheluun.
Tuleeko muille mysteeripuheluita englanninkielellä ulkomailta?
34
3881
Vastaukset
- ölklök
Silloin tällöin, viimeksi tänään. Vaikuttaisi kuin joku robotti soittaisi ja puhe tulisi nauhalta. En ole enemmälti kuunnellut, vaan lyönyt luurit.
- luckyshot
Näitä tulee varmaan kaikille yrityksen perustajille katoin kerran telkusta että ne ois jotain laskutushuijauksia.
- ..
Nyt soittelee joko 1000110001 numerosta huonoa englantia puhuva nainen tai mies, taustaäänestä voi päätellä että soittaa jostain call-centeristä. Kyselee jotain henkilöä nimeltä josta ei mitään havaintoa, veikkaisin että numerot kerätty jollain hakurobotilla. Puheluita on tullut parin viikon ajan lähes päivittäin, joka kerta laitettu luuri korvaan.
- AAA-väen rasite
Suuri osahan näistä tarjoaa "Great Investment opporturnity" juttuja. Eli voisit sijoittaa rahojasi vaikka jonnekin Intian kasvaville markkinoille tms.
Yleensä kun saavat selville että puhelimeen vastaajana on joku haluttu Manager tms., niin silloin alkaa myyntiposmituspuhe kuin nauhalta suoltaisi. Tässä vaiheessa painan kylmästi punaista luuria.
Voi olla toki muunkilaisia vedätyksiä kyseessä nykyään. Itse olen saanut vain tätä tyyliä.
Kaipa ne jossakin Eurooppaa koskevan puhelinmarkkinoinnin Call Centerissä katsoo, että Saksassa ja kas kummaa pikkuisessa Suomessakin on AAA-luokitus. Taitaa olla varakasta väkeä tuolla, soitellaanpas Suomeen. - siis mitä tämä on
Tänään tuli sellainen puhelu... jotain mies mutisi.. ja kysyi sitten puhunko englantia. sanoin, että kyllä puhun ... ja heti luuria korvaan.
Mitä ihmettä tämä on ?????????????- Duujuuspiikenglishhh
Jos sai haluamansa tiedon... :)
- palvelunro
Jos soitat takaisin kysyäksesi miä asiaa niin syy selviää seuraavassa puhelinlaskussa
- pekka h. 77
Mikäs tälläinen numeron sitten on 66912021201 koitti soittaa viime yönä kaksi kertaa.?
- sfdsfdsff
Malesiasta koittavat saada sinut mukaan johonkin sijoitushuijaukseen.
- Pissed off
44 alkuinen numero soittelee tänne meidän toimistollemme jatkuvasti! Kerran sanoin jo, että jos teette jotain markkinointitutkimusta niin ei kannata soittaa = luuri lyötiin korvaani. Soitot ovat taas jatkuneet, nyt ne tulevat tuntemattomasta numerosta ja aina kysytään "May I speak to your Managing Director Mr XXX (tj:n nimi)".
Jos ei paikalla niin puhelin soi varmasti taas huomenna ja vaikka olisi paikalla se soi uudelleen huomenna ja he aloittavat taas tyhmien kysymysten kyselyn tj:ltämme. Kovin on outoa hommaa.
Puhelun takana on sellainen puhelincenter hälinä eli ilmeisesti jotain callers group väkeä tämä sakki.
Saatteko muut näitä puheluita?- Heli993
Meille tulee samanlaisia puheluita. Nainen kysyy kolmen hengen yrityksemme jompaa kumpaa miestä tai jopa ulkopuolista tilintarkastajaa nimeltä. Oletan, että tiedot on saatu PRH:n rekisteristä. Miehet eivät yleensä ole toimistolla, joten minä vastaan puhelimeen (lankanumeroomme). Kun sanon, että minä olen yrityksemme johtaja ja pyydän soittajaa kertomaan asiansa, hän ei halua puhua mitään vaan lupaa soittaa uudestaan - ja soittaakin. Tätä on jatkunut jo vuosia ja soittoja tulee vähintään kuukausittain. En ole varma, mutta luulen, että soittaja ei ole aina sama nainen, mutta toisen naisen kanssa hän ei koskaan halua puhua
- Just wondering
4441183941.., Yves Rocher.....???
- Vähänkö ärsyttää
Aina välillä näitä ulkomaanpuheluita tullut. Tänään numerosta 004420235174. Managing Direcktor Hamiltonia kyselivät. No sanoin että ei ole kuin Kalle Kustaa Korkki paikalla ja löin luurin kiinni. No sitte kyselivät Mr Kallea..
- Pankit vuotanevat
Ainakin tällaiset brittikieliset puhelimet ovat häiriköineet kymmenkunta kertaa, vaikka lyödään ahkerasti luuria korvaan:
0044-258722000
0044-6514700
0044-358987616
Vähän luulen että nuo saavat jotakin (pankin) kautta tietoa asiakkaista joilla on jonkin verran, kiinnostavassa määrin, käteistä rahaa tilillään.
Ei ne ihan persaukisille firmoille tai uusille firmoille näin innokkaasti soittele.
Ilmeisesti nuo tiedot varallisuuksista ja shekkitilien saldoista ovat ihan ostettavissa olevaa dataa. Alkaa tosiaan vaikuttaa siltä että Suomenkin firmoja koskien sellaista tietoa saavat halukkaat maailman rahoitussektorin kautta ostaa. - Ostettu häly
> Puhelun takana on sellainen puhelincenter hälinä
Tähän annettuun vaikutelmaan ei juuri kannata luottaa.
Myös kotoaan provikkapalkalla yksinään soittavat käyttävät taustanauhana juuri tuollaista callcenter -nauhoitetta. Antaa mielikuvaa että suuresta talosta tässä soitellaan, juu. - Ketuttaaminuatämä
Suomessa on kaikki niin perkeleen yksityistä tasan niin kauan, kun perustaa yrityksen. Tämän jälkeen koko nimesi kaikkine välinimineen henkiötunnuksineen, kotiosoittein ja puhelinnumeroin lyödään nettiin.
ONKO MIKÄÄN IHME, että sielä soittaa ulkomaalainen ja kusee suomalaista lainsäädäntöä silmään. - Johtaja ihan ite
Näitä puheluita on tullut koko kevään ja kesän ajan.
Kysellään juurikin nimellä onko johtaja N.N paikalla.
En tiedä mistä ovat tiedot kaivelleet, mutta tuon niminen henkilö ei ole ikinä edes työskennellyt firmassa. Sen kun sanoo, niin luuri isketään korvaan.
Ja aina on sama nainen joka soittelee. - yrittaja.....
Soittoja tuli viime kesänä ja nyt keväällä, sen kuulee jo ensi puhelusta että robotti soittelee ja jossain isossa hallissa tytöt ottaa puheluita sitä mukaan kun vastaa. Luuri korvaan tai jättää vastaamatta ulkomaisiin numeroihin, jos bisnes sen sallii. Meillä sallii.
Mainosroskaa voi vähentää hankkimalla kunnon sähköpostin jossa operaattori tarjoaa hyvät filtterit, yleisiä osoitteita kuten [email protected] [email protected] välttää koska niihin lähetetään aina roskaa. Kunnon nettilomake jossa asianmukaiset suojaukset toimii parhaiten, ne joilla on asiaa laittaa sen kautta.
Paras sähköposti tähän asti mitä olen nähnyt lähettää varmistusviestin takaisin, jos lähettäjä ei ole vastaanottajan osoitekirjassa. 99% kuulemma seuloo roskan pois. Maksaa vaan sen verran ettei pikkufirman sellaista kannata otaa. - Puheet ja meilit
Oli kyse tosiaan roska / häirikköpuheluista tällä kertaa, eikä siis roskaposteista, joista voi pälistä maailman tappiin.
- tepas se
tuntuu, että ne lähinnä kalastelevat sähköpostiosoitetta.
- Jotain meilijuttua
> tuntuu, että ne lähinnä kalastelevat sähköpostiosoitetta.
Tämä on totta että ne koettavat saada keinolla millä hyvänsä sinua kertomaan oman henkilökohtaisen e-mailisi. Verukkeena että he voisivat lähettää "hyvin pienen tietopaketin tästä hyödyllisestä palvelusta" sinun e-mailiisi. Ja vakuuttavat että vain yhden ainoan kerran lähettävät.
Jos kieltäytyy antamasta omaa henkilökohtaista e-mailiaan, niin seuraavaksi ne mankuvat että enkö voisi antaa edes firman yleisen, tyyliiä [email protected] olevan emailiosoitteen.
Meillä tämä firman meiliosoite löytyisi helpolla kotisivultammekin jos vain viitsivät käydä. Mutta kun eivät käy, vaan mankuvat puhelimessa että enkä voisi kertoa heille sellaisen.
Kyse ei voi olla bulk-sähköpostiosoitteiden keruusta, sillä sellaisiahan on satoja miljoonia kappaleita olemassa ja ostettavissa maailmalta.
Tällaisella nöin kalliilla henkilökohtaisella myyntityöllä ja pitkäkestoisella e-mailosoitteen kalastelulla pyritään johonkin muuhun kuin ihonhoitosarjojen myynnin massapostitukseen.
Johonkin pidemmälle vietyyn koijaukseen se liittynee. Mutta miten se vedätys sitten tuosta on tarkoitus edetä, sitä jekkua en toistaiseksi tunne enkä tiedä. - Rahojesi hainontaa
"" Kun sanon, että minä olen yrityksemme johtaja ja pyydän soittajaa kertomaan asiansa, hän ei halua puhua mitään vaan lupaa soittaa uudestaan - ja soittaakin. Tätä on jatkunut jo vuosia ja soittoja tulee vähintään kuukausittain. ""
Saankos arvata hiukan?
Olette sellainen kohtalaisesti pyörivä firma, jolla on pankkitilillään läpi vuoden, sanotaan nyt 40.000 € verran taikka enemmän rahaa. Rahaa joka ei ole kiinni ja pyöri sidottuna päivittäisen rutiinin pyörittämiseen.
Tällaisiin firmoihin ne soittelevat. Ei mihinkään satojen miljoonien firmoihin. Vaan pienehköihin firmoihin joilla kuitenkin on jonkinlainen, heitä kiinnostavan suuruinen rahasumma tileillä makoilemassa.
Sitä en tiedä mitä kautta ne nämä tilejä koskevat tiedot saavat. Ehkä esim. luottoluokituslaitoksen tyyppiset firmat saavat tilien summittaisia rahamääriäkin koskevia tietoja ostaa. Suoraan suomalaisilta pankeilta.
Mutta eivät nuo ihan persaukisiin firmoihin tuolla tavalla soittele, ja noin sitkeästi perään pommita. Se ainakin on varmaa.- yksinäinen.
Ei pidä paikkaas minullekin on soitettu useamman kerran ja olen kauneusalan yksinyrittäjä ja ei ole tilillä tuota 40 000 hyvä jos 4000.
- Jotain ne hakee
Just nyt on 17.000 erkkiä tilillä. Vaihtelee kymppitonnin ja kolmen kymppitonnin välillä, tilikauden kohdasta riippuen. Ei näistä tällaisista mitään oikein isoa huijausta ja tiliä kukaan pystyisi tekemään.
Tämän vuoden tammikuulla noita soittoja tuli meille ainakin kymmenkunta kertaa. Tunnistin ainakin 2 eri miesääntä siellä soitteli, ja halusivat juuri e-mailosoitetta ja sitten jotakin sijoitusjuttuhöpinäänsä alkoivat posmittaa.
Sanoin No-thankyouta ja löin luuria korvaan. Pitkään oli taukoa, mutta kyllä huhti-toukokuulla vielä yrittelivät, mutta kun näin numeron, niin en edes vastannut.
Suomea puhuvat tarjoavat puhelimessa muun muassa "vakuutusten kilpailuttamispalvelua". Mitä hiton kilpailuttamista noissa muka on?
Joku mainitsi että tämän tyyppisten puhelujen takana oikeasti olisi kuitenkin veroparatiiseihin rahojen siirteyn tarjous. Jos asiakkaalla on jotakin rahoja joita pitäisi muualle piiloitella.
- Valtiolla töissä
Keväästä alkaen on parista paikasta soiteltu. Huonosti englantia puhuva nainen Brittein saarten numerosta ja paremmin englantia puhuva mies salatusta numerosta.
Ekassa paikassa jotain investointilafkaa markkinoitiin. Homma ei oikein edennyt, kun en riittävästi tietoja (sähköpostia mm.) suostunut kertomaan.
Toiselle soittajalle puhuin viimeksi suomea, jolloin jo hermostui ja löi luuriin korvaan ("dickhead").
Aika tehottoman tuntuista huijausta, koska jatkavat vaan sitkeästi. - Yritteliäs
Joskus näitä puheluita aina tulee. Olen olettanut niitten perustuvan siihen, että me soittaisimme heille takaisin ja näin he kerryttäisivät kassaansa puhelumaksuilla.....en osaa muuta järkevää selitystä asialle antaa...minulla ei ole useinkaan edes tonnia tilillä.
- Huijjjjareita
Minulle tulee noita tasaisesti, soitot tulevat aina estetystä numerosta. Pahimmillaan soittoja tuli sata viikossa vaikka välillä vastasin ja ilmoitin ettäni kiitos, älkää soittako enää, en sijoita jne.
- 3+19
Meillä on virtuaalivaihde, joka ohjaa kaikki "lankapuhelut" käytävän pöydällä makaavaan ylimääräiseen kännykkään. Laitamme noi "sijoitusmahdollisuuksia" kauppaavat Malesialaiset omaan soittajaryhmäänsä. Tälle soittajaryhmälle on määritelty soittoääneksi "äänetön". Joskus näkyy, miten puhelimen näyttö vilkkuu, mutta ääntä ei tule. Siellä taas joku "can I speak to your Managing Director" -tyyppi ilmeisesti soittelee...
- + 300%
Lupaavat maita ja mammonaa, 70% - 300 % tuottoja osakemarkkinoilta ja tivaavat eikö ole järkevää mr xxx laitta raha kiertää/ investoida tulevaisuuteen, soittoja on muutama per viikko.
- se riittää
Nou speak English!!!
- ihme häiriköitä
Meille tulee kanssa firmaan paljon näitä englanninkielisiä puheluita. Pienehkö firma eikä paljoa rahoja tileillä.
Aiemmin soitelleet oli aasialaiselta kuulostavia naishenkilöitä ja nykyään brittimiehiä. Kertovat olevansa jostain groupista tai associatesilta Lontoosta tai Hong Kongista. Naiset teki yleensä jotain "surveyta" ja kysyivät olisinko valmis sijoittamaan rahojani jos sopiva tilaisuus tulisi. Nämä miehet on välillä soitelleet markkinatutkimuksen tms. merkeissä ja välillä taas kertoneet, että "olette vastanneet kyselyymme" ja sitten aletaan tarjota pirvate fund management, asset management tai vastaavia sijoituspalveluja. Yleensä soittajat kysyvät joko minua tai toimitusjohtajaamme nimeltä.
Todella rasittavaa kun ei soittelu lopu vaikka kuinka moneen kertaa sanotaan että ei kiinnosta ja lyödään luuria korvaan. Tähän kun joku keksisi ratkaisun millä noista pääsee eroon.- Jatka vaa paiskelua
Punaisen luurin paiskonta kyllä lopulta palkitaan. Niillä tuntuu olevan stategiana että soitellaan 5..6:kin kertaa samalle ihmiselle, vaikka on sanout Lontooksi että ei vit-tu nyt vaan yhtään kiinnosta.
Mutta ei ne ääretöntä määrää soita. Kiusanteolla ja myyjän sitkeydellä on rajansa, ja tuossa 5-6 soiton kohdalla SAMA firma lakkaa soittelemasta. Uusi firma toki voi alkaa sattumoisin taas soitella.
- en tajua
Tuli äsken puhelu salatusta numerosta, vastasin vain haloo. Tivasi nainen siellä vaan, että olenko tämä ja tämä henkilö (nimeni). Kun kysyin mut asia koskee, jatkoi tivaamista. Kun sanoin olevani, kuluui vaan helli, helli ja puhelu katkesi. En ymmärrä. Minulla on toiminimi, mutta tänä vuonna esim. Ei lainkaan tuloja, viimevuonna pari satasta..
- ei vittu
Ei vittu oon lapsi joku portugalilaknen paska soittelee kerran just nyt nukahan tyylii eiku soittaaja hyvä ettei sykäriä tuu aauttakaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k583959Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k142783Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet551976- 721426
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen761280Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1991257Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911091- 901079
Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?55904Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua41896