Perheen äiti kertoo narsistisesta miehestään

Markku Ahdeoja

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012042115462112_uu.shtml

Myös narsistilla voi olla muitakin ongelmia ja narsistitkin ovat persoonia.

Itsemurha kuuluu osan tapoihin tai sillä uhkailu. tiedän narsistin näyttäneen 18 vuotiaalle sukulaistytölleen asetta ja uhanneen tappaa sillä joskus itsensä.

Mies ei sitä tehnyt vaan on edelleen yli 20 vuoden jälkeen hyvissä voimissa ja jatkaa erilaista kiusaamista.

Narsistitkaan eivät ole samanlaisia vaikka heissä on paljon samoja piirteitä. Osa on väkivaltaisia ja osa taas pelkän henkisen väkivallan taitajia. Ja sitten on näiden yhdistelmiä.

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Narske

      "Narsistitkin ovat persoonia..."

      Aivan. Kyllä narsistit ovat persoonia, ennen ja jälkeen sen kun ovat luonnehäiriönsä itselleen ja lopulta ehkä toisillekin myöntäneet. Jälkeenpäin persoona on ontto.

      Narsisti voi saada aikaan hyvääkin, häiriön häntä ajaessa. Narsisti voi olla hyväntahtoinen. Lopulta hinnan maksavat häntä lähinnä olevat. Ja hän itse.

      Narsistien selviytymistarinat eivät taida iltapäivälehtiin kelvata. Ja olisiko niitä edes tarjolla?

      • Markku Ahdeoja

        Narsisti on se, joka yleensä selviytyy. Saa naisia/miehiä. Saa rahaa ja voi hyvin.

        Jos parisuhde kaatuu niin seuraava uhri on jo katsottu valmiiksi ja sama homma jatkuu


    • hukka08

      Täyttyykö narsismin tuntomerkit, jos ihminen valehtelee aina, kun hän sen avulla pääsee jostain itselle kiusallisesta/vahingollisesta tilanteesta eroon. Ihminen ei tunne syyllisyyttä siitä, että on aiheuttanut toiminnallaan toiselle ehkä vaikeasti korvattavaa vahinkoa. Ei tunne häpeää. Jotenkin hirveän kylmä. Syyllistää muita, vaikka itse on syyllinen. Ja se toinen puoli: työssä täysin luotettava ja erittäin kunnianhimoinen.

      Tällainen johtajamies oli lähipiirissäni. Vieläkin puistattaa. Hän oli kuin liukas saippua. Turha oli yrittää ottaa otetta. Niin ja hän petti jatkuvasti vaimoaan eri naisten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      98
      4128
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      29
      2900
    3. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      245
      2337
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      60
      2132
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1456
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1300
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1119
    8. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1101
    9. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      71
      984
    10. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      57
      955
    Aihe