montako kertaa kuntoutusjaksoja??

kuntsari

montako kertaa teillä on ollut kuntoutusjaksoja? mulla on ollut 5 kpl 2 viikon jaksoja kuntoutuskeskuksessa eli 10 viikkoa.

20

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierasvierasvierasvi

      EI yhtään! Ja eläkkeelle 40 kymppisenä.

      • rasvieras

        Kovin kuulostaa helpolta. Millä dg:llä?


      • vierasvierasvierasvi
        rasvieras kirjoitti:

        Kovin kuulostaa helpolta. Millä dg:llä?

        Syöpä.


    • döihin

      22 viikkoa takana kuntoutusosastoa jatkuvassa seurannassa, myös viikonloput olen ollut. ei eläkettä vaan yritystä parantua työelämään

      • hiukset

        ohhoh! onpas ollut kuntoutusta sinulla! entä teillä muilla vai eikö ole ollut ollenkaan?


      • 6546674
        hiukset kirjoitti:

        ohhoh! onpas ollut kuntoutusta sinulla! entä teillä muilla vai eikö ole ollut ollenkaan?

        mulla 9 vuotta kesti kuntoutus ja nyt pääsin työelämän käsiksi, parantumattomat sairaudet(rullatuoli ja masennus)


    • 9ii999999999

      16 viikkoa jaksoja kuntotuksessa55665527

    • 100% työkyvytön

      vakuutusyhtiö maksaa mulle laitoskuntoutusta 3 viikkoa vuodessa.. en tiedä tilannettasi mutta kelan kanssa asia on hankalampaa

    • koettu 7 vuotta

      eläkeprosessi vie keskimäärin 5 vuotta jotka sisältää kuntoutusreissuja n.2 kertaa vuodessa jossa katotaan ruumiillinen ja henkinen terveytesi. itse olin laitoshoidossa kuntoutuksessa yöt päivät tarkkailussa n 20 viikkoa.
      eli yhteenvetona voin todeta vaikka sulla on selkä magneettikuvien perusteella lähes poikki niin se ei haittaa työntekoa,vatsalihakset ne vain heikot ovat on monesti vastaus ja todellista "totuutta" vältellään armottomasti. ikävä kyllä.

    • perinnöllinen dg

      Ei yhtään kuntoutusjaksoa. Ei myönnä Kela eikä Varma mutta muutama viikko sitten ensimmäisellä haulla työkyvyttömyyseläke ja päätös kahdessa kuukaudessa. Olen helpottunut mutta myös täysin pöllähtänyt, että olenko minä todella näin sairas. Kyllä olen mutta kuitenkin, kun kaikki peloitteli, että nyt alkaa monen vuoden taistelu ja jne. Joskus onneksi näinkin.

      • etrtr15

        ....ja lehmät lentää....


      • Aekki

        Saanko olla utelia! Minkä ikäisenä jouduit jäämään työkyvyttömyyseläkkeelle?


    • taas menen

      50 päivää käynyt olen minä v.2009-2012 ja nyt taas meen

    • perinnöllinen dg

      Työkyvyttömyyseläke päätös tuli ihan muutama päivä ennen kun täytin 48 vuotta. Ikänikin takia olen edelleen ihmeissäni, että kerralla meni läpi. Vaikea vain on hyväksyä, että olen näin sairas mutta toisaalta aikaa jää nyt omaan hoitamiseen jotta kunto kestäisi mahdollisemman pitkään tälläisenä.
      Ja ei lehmät todellakaan lentäneet vaan kunnon E-lausunto kahdelta erialan erikoislääkäriltä, kaikki sairauskertomukset liitteenä sekä asiallinen oma liite siitä miten sairaus on kehittynyt ja mitä se rajoittaa/vaivaa ihan joka päiväistä elämää. Tietenkin pitää olla se diagnoosi joka ei muuksi muutu.

      • soijaapukkaa

        tuntuu oudolta että ei kuntouteta, tiedän ihmisiä joilla 5-10 parantumatonta diaknoosia ja lähes liikuntakyvyttömia niin ei muuta kun kuntoutukseen, ja jos ei mee niin soijaa pukkaa varmasti. ei sillä ettetkö ole sairas mutta tuntuu kyllä hiukan epäilyttävältä.


      • ei kuntoutusta
        soijaapukkaa kirjoitti:

        tuntuu oudolta että ei kuntouteta, tiedän ihmisiä joilla 5-10 parantumatonta diaknoosia ja lähes liikuntakyvyttömia niin ei muuta kun kuntoutukseen, ja jos ei mee niin soijaa pukkaa varmasti. ei sillä ettetkö ole sairas mutta tuntuu kyllä hiukan epäilyttävältä.

        Minä sairastuin vakavasti muutama vuosi sitten ja olin sairaalassa yli puoli vuotta ja sen jälkeen jatkui sairasloma. Kuntoutustuki hakemusta viedessäni pyysin päästä kuntoutukseen pystyäkseni palaamaan töihin joskus. Vastaus tuli muutaman viikon päästä että minun tapauksessani heillä ei ole tarjottavana minkaanlaista kuntoutusta.

        Ja kun sitten hain jatkoa kuntoutustuelle tuli yllätyksenä eläkepäätös. Tiesin kyllä että en ollut kunnossa mutta siinä vaiheessa olisin ollut valmis yrittämään jotain Jälkeen päin olen toki tajunnut että olin kuvitellut oman tilanteeni paremmaksi kuin se olikaan. Mutta kovin erilaista tuntuu olevan ihmisten kohtelu kun lukee näitä tarinoita..


    • jcaohlkjf

      Ikä 34 vuotta. Työkyvyttömyyseläkkeellä masennuksen ja pakko-oireisen häiriön takia. 5 vuotta kuntoutustuella ja kaksi kertaa sairaalassa eli hullujen huoneella yhteensä n. 4 kuukautta. Ensimmäisellä hakukerralla tuli eläkepaperit.

    • seittemän

      7

      • fsterapia

        10 kertaa 2 viikon laitoshoidossa 8 vuodessa ja fysiot jamuut pääle


    • 54554

      nyt tuli 9 kertaa käytyä 3 viikon laitoshoidot...10. odotellaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      57
      3949
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      9
      2551
    3. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      54
      1932
    4. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1416
    5. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1270
    6. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      199
      1237
    7. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1081
    8. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1069
    9. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      896
    10. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      55
      894
    Aihe