Löysin tällaisen hauskan videon mossä esitellään 10 ihmiselle turhaa ruumiinosaa. Silti ne löytyvät meiltä, tosin ovat alkaneet jo surkastua. Olisi kiva jos kreationistit selittäisivät, miten on mahdollista että älykkäästi suunnitellussa ihmisessä on turhia osia. Evoluutiollahan ne voidaan selittää.
http://www.youtube.com/watch?v=hieIDLLfo4I
10 turhaa ruumiinosaa
20
458
Vastaukset
Ehkä tämä juttu olisi parempi kretupalstalla, niillehän tuon kysymyksenkin esität.
- darvinisti
Videon tekijän tiedot ovat puutteelliset.
- kjgjkhg
Kerro millä kohtaa ja miten.
- Apo-Calypso
Lisätään vielä ihmiskehon turhuuksina varpaankynnet, jotka voidaan myös selittää evoluutiolla.
- Äläs ny...
Suojaahan nuo varpaanpäitä vähäsen.
Ihmisellä ei ole ainuttakaan turhaa osaa.
Väitteet turhista osista tuodaann evoltionistien toimesta aika ajoin esiin ja ne on moneen kertaan kumottu kreationistien julkaisuissa.
Kyseessä ei siten ole surkastumisia, jotka olisivat todisteita jostain evoluutiosta, vaan kaikilla on tietty tehtävä ihmisen kehossa, vaikka tiedemiehet eivät vajavaisuutensa takia aivan jokaiselle olisikaan löytäneet vielä syytä."ne on moneen kertaan kumottu kreationistien julkaisuissa."
Ei kreationisteilla ole tieteellisiä julkaisuja.
"Kyseessä ei siten ole surkastumisia, jotka olisivat todisteita jostain evoluutiosta, vaan kaikilla on tietty tehtävä ihmisen kehossa"
Kerro millä kohtaa ja miten.- AloysiousPendergast
Voit sitten varmaa selittää miksei viisaudenhampaita enää kehity 35% väestöstä? Jos siis kerran ovat tarpeelliset....
- Apo-Calypso
MIlloinkas kretaleet ovat esittäneet ihmisen varpaankynsille jotain tarpeellista toimintoa?
- Provosoijako?
Kreationisti on kyvytön näkemään totuutta hurmoksessaan.
- Vanha asfalttiviidakon sananlasku - Hirsi omas silmäs?
Jos kysyy DNA:n alkuperää tms. vaikeaa asiaa evoluutioon uskovalta, saa vastaukseksi, ettei tiede ole vielä kyennyt kaikkea osoittamaan, mutta uskotaan silti luottavaisina sen selitysvoimaan tulevaisuudessa. Tässähän kreationisti vastaa aivan samoin sanoin: ei ihmiskehoa tunneta vielä läheskään kokonaan.
- Hirsipuuro
Kressuliinot eivät edes pyri etsimään oikeita vastauksia... heillä on jo vastaus kaikkeen: "God did it!"
- GroundOfScience
Hirsipuuro kirjoitti:
Kressuliinot eivät edes pyri etsimään oikeita vastauksia... heillä on jo vastaus kaikkeen: "God did it!"
"God did it" vastaa pääasiassa miksi kysymykseen. Monet tutkivat luontoa ymmärtääkseen, millaisen ja miten Jumala on sen suunnitellut toimivaksi. Kaunis, monimutkainen mutta kuitenkin yksinkertainen ja ennen kaikkea meidän ymmärryksemme saavutettavissa, jotta voisimme ymmärtää ja tutkia Luojan tekoja, jotka Hänestä todistavat. Monet kokevat tällaisen lähtökohdan kestäväksi ja tyydyttäväksi tieteentekemisen pohjaksi. Ja toisaalta: ihminen voi elää kerrassaan hyvän elämän ymmärtämättä juuri saapasta enempää luonnosta, joka ympäröi häntä. Ihmisen -persoonallisen ja "älykkään suunnittelijan"- kyky ymmärtää luontoa osoittaa kohti persoonallista Suunnittelijaa.
- hakati481
GroundOfScience kirjoitti:
"God did it" vastaa pääasiassa miksi kysymykseen. Monet tutkivat luontoa ymmärtääkseen, millaisen ja miten Jumala on sen suunnitellut toimivaksi. Kaunis, monimutkainen mutta kuitenkin yksinkertainen ja ennen kaikkea meidän ymmärryksemme saavutettavissa, jotta voisimme ymmärtää ja tutkia Luojan tekoja, jotka Hänestä todistavat. Monet kokevat tällaisen lähtökohdan kestäväksi ja tyydyttäväksi tieteentekemisen pohjaksi. Ja toisaalta: ihminen voi elää kerrassaan hyvän elämän ymmärtämättä juuri saapasta enempää luonnosta, joka ympäröi häntä. Ihmisen -persoonallisen ja "älykkään suunnittelijan"- kyky ymmärtää luontoa osoittaa kohti persoonallista Suunnittelijaa.
Mitähän todistaa luojan teoista ihmisen (selkärankaisen) silmä, josta
voidaan sanoa: se EI OLE ÄLYKKÄÄN SUUNNITTELEMA, VAAN
IDIOOTIN SUUNNITTELEMA, NIIN PALJON RAKENNEVIRHEITÄ SIINÄ ON.
- EiApina
Vai että 10 turhaa ruumiinosaa. Voi morjens sanon minä näitä nykyajan apinan sukulaisia, aivotkin kuin simpansseilla.
- wc-pönttö
Apo on pelkkä välimuoto eli turhake.
- aivot huijaa
Mielestäni aivot ovat ihmisillä turhat, koska totuuden aistimiseen totta olevassa maailmassa ei tarvita mitään välikäsiä, kuten aivoja..
Ihmisten aivot vääristävät kaiken, koska aivoilla on aivan oma maailmansa, joka on erilainen kuin ympäristömme.
Milloin ihmiset huomaavat, että elämä on täysin harhaa, me vain kuvittelemme maailman olevan tälläinen, kuin se meidän aivoissamme on.
Täysin harhaa elämä ihmisillä on ja silti he luulevat sen olevan totta.
Kaikki aistimukset tapahtuvat aivoissa, joten ilman aivoja maailma ei olisi lainkaan tämän näköinen, kuin se on turhien aivojen kautta katsottuina. - helpdesk1
Useimmat ihmiset uskovat, että evoluutioteorian esitteli ensimmäisenä Charles Darwin ja että se perustuu tieteellisiin todisteisiin, havaintoihin ja kokeisiin. Darwin ei kuitenkaan ole teorian luoja eikä teoria perustu tieteellisiin todisteisiin. Teoria muodostuu muinaisen materialistisen filosofian opin soveltamisesta luontoon. Vaikka mitkään tieteelliset löydöt eivät tue teoriaa, sitä tuetaan sokeasti materialistisen filosofian nimissä.
Päivitä tietosi heti sivustolta http://aineisto.blogspot.fi/- aputiski2
Hyppää kaivoon, heti!
- hakati481
nimimerkille helpdesk1
Sanotko ihan vakavissasi, että tiedot pitää päivittää tuolta roskasivulta?
En jaksa uskoa, että joku kirjoittaa ihan tosissaan tuollaista.
Jos joku vielä uskoo tuollaiseen roskaan, todistaa se, että hän ei ole
tutustunut millään tavalla evoluutioon, ekä ole lukenut OLLENKAAN sitä
käsittelevää tieteellistä kirjallisuutta. Uskomatonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k994169Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k462974Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille2762541Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet612186- 721466
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen761320- 951215
Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911101- 711014
Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?60993