evinrude 20 vm. n80 EI TYHJÄKÄYNTIÄ!!!

pk791

Tuli hommattua tuommoinen moottori... lähtee hyvin käyntiin kun tyhjäkäynti on isolla ajellessa vauhdilla toimii moitteetta mutta kun laskee kaasun niin sammu heti! tyhjä käynti isoilla kierroksilla pätkii ja tökkii kokoajan!!!

olen lukenut kaikki vanhat viestiketjut ja mikään ei auta!
kaasari putsattu
bensaletkut vaihdettu, uusi bensa vaihdettu
tulpat vaihdettu
bensan rikkautta olen koittanut säätää kaikkien ohjeiden mukaan...
vesipumpun ropelli vaihdettu
ym..ym..

5

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hummat

      Entäs muu virtapuoli.jos on kärkikone on
      paras katsoa kärkien kunto,putsata kärkien pinnat mahdolisen hienolla hiontapaperilla tai kärkiviilalla,jos on piikkiä konkat vaihtoon ja vaikka kärjetkin
      ei ne paljon maksa.Kärkivälin säätä oikeaksi ja ennakko paikalleen,tarkistaa
      kiinnitykset johdoissa ja letkuissa putsaa mahdolliset hapettumat ja muut
      epäpuhtaudet Katso antaako kipinää kumpaankin tulppaan samoin.Tulpan johdot voi myös tarkistaa niissä voi olla katkeamia tai hapettumia puolan ja tulpanhatun liitoksissaTarkista tai vaihda pensapunpun kalvot jos ne vaikka ovat jo venyneet.
      Täytyy vain edetä, että eliminoi järjestelmäisesti aina mahdollinenvika pois,niin sitten
      lopuksi on jäljellä pelkkä vika.Pitkäpiimäistä hommaa,jollei sitten joku sano mikä
      vika on kokemuksensa perusteella..

      • vator 17 mies

        jos oikeesti kasikymppinen niin on kärjetön,muuttu.77 ja -78 vaihteessa.
        Voi kamputan stefat falskata ja ultraäänipesuri tekee ihmeitä kaasarille.


    • 23e

      Katoppas se bensapumpun päältä imukanteen menevä letku ja sen liittimet jos niissä on halkeamia... Bensapumpun korjaussarja vois olla hyvä vaihtaa kun ei se maksa kun joku pari kymppiä kun kyl tuo vähän bensansaanti ongelmaan viittaisi. Lisäksi olis hyvä ehkä ottaa vauhtipyörä irti ja katsoa onko sytytysosat ja stefa märkiä kun sekin voi aiheuttaa tuollaista jos stefat vuotaa niin se vetää ilmaa sieltä. Kampiakselin alastefa on hieman hankalampi tarkistaa kun lohko pitää nostaa pois paikaltaan

    • Eliminoippa myös

      Mahdollinen pätkimisen syy myös sammutusnapista pois.
      Jos siellä johto tai liittimet heiluu, niin ne napsuttaa oikosulkua päälle tärinän tahtiin. Aika epätoden näköistä, mutta mahdollista.

      Samoin kato koko sammutusjohto järjestelmä, ettei ole jostain kulunu puhki, ja hippasee lohkoon kylkeen.

    • samarialaiselta

      Ennakko pielessä alkujaan,sen takia yritetty seoksella säädellä käyntiä.Lähde
      nollasta,kaasu kiinni,seosruuvi 1,25-1,50 auki,säädä ennakko kääntymään heti
      kun kaasua lisätään.Kun kone käy,säädä hienosäätö seosruuvilla sopivaksi.Jos nämä
      keinot ei auta, tarkista johdot (myös tulpanjohdot) kiinnityksineen(liittimineen),poista lika,rasva,muut epäpuhtaudet,uudet kirjan mukaiset tulpat (tulppien kärkiväli merkitty tulppaan),tarkista että tulee kunnon kipinä(koneessahan on kärjetön sytytys)
      pitäisi tulla kunnon" ketunhäntä". Jos ei kunnon kipinää löydy,on boksissa tai muussa
      kombonentissa vikaa. Jos näistä eväistä ei ole apua on sitten joku mekaaninen vika koneessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      99
      4204
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      48
      3008
    3. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      306
      2667
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      62
      2232
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1476
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1334
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      95
      1235
    8. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1121
    9. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      77
      1078
    10. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      62
      1019
    Aihe