http://stevengoddard.wordpress.com/2013/05/14/arctic-temperatures-continue-to-run-far-below-normal/
Kumma, kun se ei kelpaa tämän palstan asiantuntijoille.
Vesivärityö näyttää taas kelpaavan
9
96
Vastaukset
- 2+9
IHANAA! Totuuden sanat hivelevät mieltäni ja tiedän ettei aikani perunoiden takana täällä multaisessa kellarissa ole mennyt hukkaan. Wapise IPCC.
- kukkii joo
Kylmenemishöpöttäjät käyttävät tilanteet aina hyväkseen, kun arktiksen lämpötila sattuu hyvin harvoin olemaan alle pitkän ajan keskiarvon:
http://ocean.dmi.dk/arctic/meant80n.uk.php - kuumaa kuin kuubassa
Kokonaisuudesta ei niin väliä. Denialismi kun on uskon asia.
Noin yleisesti ottaen tuossa yhden päivän tilanteessa ei ollut yhtikäs mitään ilmaston viilenemistä tukevaa seikkaa. Eipä se liiemmin lämpenemisestäkään kerro mitään, yhden päivän snapshotti.
Arktiksen tämän vuoden tilanteesta kertoikin jo tuo dmi:n käyrä, johon tosiaan on noteerattu sekin asia, että siellä juuri nyt on hieman keskimääräistä kylmempi sää. Yleisesti ottaen siellä onkin ollut keskimääräistä lämpimämpää, useamman vuoden ajan.
Tuo kertoo jo paljon enemmän kokonaisuudesta: www.woodfortrees.org/plot/hadcrut4gl/mean:360- jääukko
Hyvä kubis! Jätit pois viimeiset 15 vuotta käyrästäsi. Miksiköhän?
- voi voi
jääukko kirjoitti:
Hyvä kubis! Jätit pois viimeiset 15 vuotta käyrästäsi. Miksiköhän?
Eipäs jättäny, tuo on 30 vuoden juokseva keskiarvo joten viimeiset 15 vuotta on siinä mukana.
- jääukko
voi voi kirjoitti:
Eipäs jättäny, tuo on 30 vuoden juokseva keskiarvo joten viimeiset 15 vuotta on siinä mukana.
No senverran vielä tuosta kubiksen käyrästä, että turhaa on kohkaaminen maapallon ylikuumenemisesta jos koko mittaushistorian aikana on lämpötila noussut 0,6 astetta.
Menee siis luonnollisen vaihtelun piikkiin. - voi voi
jääukko kirjoitti:
No senverran vielä tuosta kubiksen käyrästä, että turhaa on kohkaaminen maapallon ylikuumenemisesta jos koko mittaushistorian aikana on lämpötila noussut 0,6 astetta.
Menee siis luonnollisen vaihtelun piikkiin.Se että mahtuu luonnollisen vaihtelun piikkiin ei tarkoita että se olisi sitä. En usko että tiedemiehet on niin tyhmii että turhaan pistäisivät tuosta osaa ihmisen piikkiin.
- jääukko
voi voi kirjoitti:
Se että mahtuu luonnollisen vaihtelun piikkiin ei tarkoita että se olisi sitä. En usko että tiedemiehet on niin tyhmii että turhaan pistäisivät tuosta osaa ihmisen piikkiin.
No sano paljonko tuosta 0,6 asteesta laitetaan ihmisen piikkiin? Ja otathan huomioon, että mittaushistoria alkaa pienen jääkauden loppupuolelta niinkuin tp tuossa totesikin.
- gw54grw4
jääukko kirjoitti:
No sano paljonko tuosta 0,6 asteesta laitetaan ihmisen piikkiin? Ja otathan huomioon, että mittaushistoria alkaa pienen jääkauden loppupuolelta niinkuin tp tuossa totesikin.
Pienen jääkauden jälkeen olisi siirrytty yhä enemmän kohti isoa jääkautta, joten ihmisen aiheuttama lämpeneminen on todellisuudessa jopa enemmän kuin se 0,6 astetta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k583979Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k142793Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet552006Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille2071655- 721436
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen761290Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911091- 901089
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua41906Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?55904