Omalle lammelle saunamökki

nallerii5

Meillä on suolampi omalla noin 200 m2 metsäalueella. Tarvitseeko pieni saunamökki rakennusluvan ja kuinka lähelle lammen rantaa saa rakentaa?

14

4910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvitaan

      ja 20 tai 25 m rannasta saa rakentaa.

    • kesämiäs

      Kai se parempi on se lupa kysellä. Jos joku kateellinen jälkikäteen siitä kunnalle urputtaa niin pitää pahimmassa tapauksessa purkaa se mökki.

      Miten lähelle saa rakentaa riippuu ihan täysin kunnasta, kannattaa ottaa yhteys kunnan rakennusvalvontaan.

    • suurempi

      tuo alue kuitenkin, Noin pienelle alueelle ei missään tapauksessa saa rakennuslupaa. Vähintään se 2000 m2 on oltava. Ja silloinkin vaatii ehdottomasti luvan vaikka olisi omallakin maalla ;)))

      • Anonyymi00013

        Samaa mieltä. Vastuu määräyksistä on nyt kiinteistön omistajalla.
        Määräykset kuten ennenkin.
        Kiinteää keitto mahdollisuus muuttaa saunan loma-mökiksi tai loma-asunnoksi ja on edelleen luvanvarainen.
        Rakennusvalvonnan puheille kartan ja piirustustusten kanssa, niin välttyy pahimmassa tapauksessa purkamiselta. Vastuu onrakentajalla.


    • määräyksissä

      rantaan et saa rakentaa mutta mikään ei estä rannan rakentamista saunan viereen eli lammen saa kaivaa myöhemmin saunan eteen.

      • rak.tark.

        Uuden lammen rakentaminen on kohtuuden rajoissa mahdollista, mutta olevan vesistön rantaviivaa ei saa luvatta muuttaa, ei suuntaan eikä toiseen.


      • Anonyymi00014

        No no, asia tuskin on noin.


    • rak.tark.

      Tarvitsee rakennusluvan, mutta se onkin ainoa varma tieto, jonka voi antaa. Myönnetäänkö lupa, mikä on etäisys rannasta ym selviävät rakennuspaikkakuntasi rakennusvalvonnasta.

    • Jare29

      Pohjois-Karjalan ely-keskuksen johtaja ei suostunut missään nimessä antamaan lupaa rakentaa rantasaunaa oman lammen rantaan (15-20 metriä rannasta)

      Edes 12 neliön saunaa ei saa rakentaa.

      Ensin vaadittiin kartat, liitteet, naapurien kuulemiset, perustelut, rakennuspiirustukset

      ja sen jälkeen sanottiin, että ei mitään toivoa saada lupaa saunalle.

      Koko porukka oli suu auki kun menin kertomaan ideastani, että oman lammen rannalle sauna : "Ai sauna oman lammen rannalle..." Ilmeisesti lupia ei ole kyselty vuosikausiin.

      Kenellekään ei tullut mieleen etukäteen sanoa, että lupaa ei myönnetä. Ottivat vielä 20 euron maksun tästä palvelusta.

      ELY-keskus ei myöskään suostunut edes harkitsemaan ankkafarmin ja lammasfarmin perustamista eli rakentamista samalle tiluksille. Olin suunnittelemassa ryhtymistä ravintoloitsijayrittäjäksi Nurmekseen ja Lieksaan.

      Yrityksen ideana oli tuottaa luomulammasta ja luomuankkaa sekä paikallisille että maahanmuuttajien pöytään (ns. Halal-lihaa).

      Hakemuksen palautteessa todettiin, että saunan rakentamisen katsotaan johtavan niin merkittävään rakentamiseen, että ympäristöarvot ovat vaarassa

      Eli PK:n ELY-keskus lähtee siitä, että lammen rannalla ei saa olla ankkoja eikä pelloilla lampaita. Sehän on ympäristöarvojen vastaista.

      Samaan aikaan ELY-keskus toisaalla: Perustetaan Talvivaaran kaivos halvalla ja tehdään Suomen merkittävin ympäristörikos.

      Vedin tästä omat johtopäätökseni: Metsitin pellot ja muutin pois Pohjois-Karjalasta ja sen ahdasmielisestä ilmapiiristä ja luovuin unelmastani jatkaa sukuni 300-vuotta vanhaa maatalousperinnettä. Näyttää siltä, että virkamiehet käyttävät valtaansa tavallisten ihmisten kiusaamiseksi, kun huomaavat siihen pystyvänsä.

      Luultavasti ärsyttää asua jossain Lieksassa ja Nurmeksessa ja elämässä saa pienet kiksit siitä, että saa käyttää valtaansa.

    • Lupalupa

      Nyrkkisääntö on seuraava: omalle maalle rakentamiseen tarvitaan rakennuslupa. Toisen maalle rakentamiseen ei edes saa lupaa.

    • turoxxx

      Tulisijalliseen rakennukseen tarvitsee aina rakennusluvan.

      • xxccvv

        Paitsi melko isoon grillikotaan Helsingissä ei tarvitse rakennuslupaa.
        Työkaveri rakensi sellaisen. Tästä on täysin varma tieto. Mutta ehkä grillikota ei ole oikea rakennus. Sellaisen sai osina ultimatemarketista.


    • Näkökanta se tämäkin

      Siitä huolimatta jokaisella Suomen kunnalla ja kaupungilla on vahvistettu rakennusjärjestys, joka pääsääntöisesti löytyy kunnan www-sivuilta joko rakennusvalvonnan tai teknisen osaston alta. Kunnat määräävät Rakennusjärjestyksellä alueellaan Maankäyttö- ja rakennuslain sekä -asetuksen paikallisesta soveltamisesta.
      Kysyä kannattaa, ja se ei saisi maksaa,...

    • saunanvalmistaja

      Saa rakentaa ilman lupaa...Pidä vain huoli siitä että on niin pieni että saat nostettua "pyörien" päälle jotta voi kuljettaa pois. Kun sitten tarkastaja tulee ja kysyy mikä tämä on sanot että valmistan ja myyn saunamökkejä...Kehaise että pari on jo mennyt kaupaksi...Siinä se helppoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      112
      4368
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      77
      3176
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      99
      1423
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      86
      1306
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      91
      846
    6. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      18
      693
    7. Lähes kaikki keskustelut kasvotusten

      on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk
      Ikävä
      21
      686
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      667
    9. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      110
      647
    10. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      43
      639
    Aihe