Perjantai 19.3.2010 Jooseppi, Juuso, Joosef ja Josefiina

Palvelussa juuri nyt 36786 käyttäjää

Vastauksia: 19
Lukukertoja: 5816
TEKSTIKOKO: font-sizefont-sizefont-size
Viestien esitystapa:
Tällainen viesti siis pomppasi ruudulleni, kun nettiä surffasin: "SEIS - POLIISI - SEIS - POLIISI"

Tuli selväksi, että olen joutunut keskusrikospoliisin haaviin!

KRP on vauhdilla sulkenut nettisivuja, joilla epäillään olevan lapsipornoa. Yllättävintä on tietenkin se, että vaikka surffasin netistä juuri "tavallista" pornoa, niin ne linkit, jotka veivät poliisin haaviin olivat juuri ihan tavallisilta aikuisporno-sivustoilta. EN milloinkaan eläissäni ole yrittäbyt tarkoituksella etsiä lapsipornoa netistä! Tällä kertaa tie nousi kuitenkin pystyyn jopa useampaan kertaan.

Tilanne on se, että sivustot, joilla väitetään "kaikkien mallien olevan yli 18-vuotiaita" on osittain blokattu umpeen.

Eikä siinä mitään, ihan hyvä homma, että pedofiilit löytyvät ja alaikäisten kuvat saadaan pois pornosivuilta.

Oletko itse joutunut poliisin haaviin? Onko ruudullesi paukastanut SEIS - POLIISI -sivu, vaikka et olisi tiennyt olevasi menossa kielletylle sivustolle?

Lisäyksenä vielä: En kehota ketään tarkoituksella etsimän netistä lapsipornoa ja kokeilemaan poliisin suodatusta! En itsekään etsinyt lapsipornoa, mutta aikuissivun linkki vei ilmeisen "väärään paikkaan!"

00
linkkiä kehiin
Laitas osoitteita niin testataan.
00
Tässä linkki!
Suomi24:n säännöt kieltävät rikoksen, joten en voi ketään linkittää "kielletylle sivustolle".

Tässä kuitenkin se Poliisin-sivu jonne joutuu, jos on mennyt vähän liian pitkälle...

http://195.197.162.245/

Käy selväksi, että POLIISI päätti pysäyttää surffailut siihen!
00
onneton provo
Information related to '195.197.162.0 - 195.197.162.255'
inetnum: 195.197.162.0 - 195.197.162.255
netname: SCIFI-NET
descr: Saunalahti Group Oyj
country: FI
admin-c: EUFI-RIPE
tech-c: EUFI-RIPE
status: ASSIGNED PA
remarks: INFRA-AW
mnt-by: AS6667-MNT
source: RIPE # Filtered
00
Siis mitä?
Miten niin provo?

Siis eikö toi sivusto muka ole oikeasti Poliisin?

En ymmärrä mmitä tarkoitat.
00
Pilaileeko joku?
Tarkoittavatko noi koodirivisi, joita en ymmärrä, että joku pilailee Keskusrikospoliisin kustannuksella?

Miten joku saa tehtyä sellaisen linkityksen, että pornosivulla kun klikkaa linkkia toiselle saitille, niin ruutuun paukahtaa toi SEIS - POLIISI ilmoitus?

Provo taidat olla sinä itse. Kyllä tuo on kuule aito!
00
provo
00
Kuinkahan
Kuinkahan linkkisi todistaa avauksen ja minun vastaukseni virheellisiksi tai provoiksi!?

Ei kuinkaan, todistaa vain mitättömyytesi keskustelijana!
00
Musta lista?
Onkohan poliisilla jokin IP-osoitteista koottu musta lista jolle joutuu, jos yrittää mennä asiattomille sivustoille?

Toivottavasti ei.

Mutta kuten aikaisemmin jo kirjoitin, jouduin kielletyille sivuille "vahingossa" linkin kautta!
00
Kuvasi julkaistaan
ja menetät työpaikkasi ja sotilasarvosi.

:DDD
00
Hauskaa
Hauskaa tossa on arvaas mikä:

1. Olen yrittäjä
2. Olen vapautettu rauhanajan palveluksesta

Haluan todella nähdä kuka ottaa sotilasarvoni (jota siis ei ole!) tai antaa minulle potkut. Minä itse vai?
00
Huomasin myös
Joo eilen myös useaan kertaan jouduin tuolle poliisin keskeytyssivustolle. Yllätys yllätys aivan normaalin kevyen ja varmasti laillisen aikuisviihteen keskeytyksenä.

Poliisilla, tai kuka lie listaa ylläpitää, on pahoja mokia toiminnassaan.

Juu ja lapsipornon keskeytyssivustolle joutuvien IP mahdollisesti logitetaan, mutta ei voi tulla mitään seurauksia vain sen perusteella ja vain sen perusteella ei voi tutkia lisää. Ihme kyllä tietävät hyvin että suurin osa joutuu epäillyille lapsipornosivustoille selatessaan laillista materiaalia. Eivät vielä ainakaan tunnusta, mutta suuri osa listastaan on virheellinen.


Kaikkea rikollista ja moraalitonta vastaan täytyy taistella, mutta jälleen kerran viranomaiset mokaavat ja pahasti tavallisen kansalaisen kustannuksella!
00
Sentään joku toinenkin
Hyvä, että jollekin on käynyt samoin. Edellä kun joku meni jo provoksi moittimaan aloitustani ja linkkiä poliisin sivustolle.

Koin ensimmäisen blokkauksen viime viikolla. Tänään kuitenkin melkein joka viides linkki johon koskin oli blokattu umpeen.

Ja ihan samoin kuin sinä olin taatusti laillisilla aikuissivuilla, mutta niin vaan oli jatkolinkit suljettu.

Onkohan ne blokatut sivut muiden käyttäjien ilmoittamia vai millä perusteella poliisi näitä käyttöestoja tekee?

Lisäksi en ole itse oikeasti huolissani mahdollisesta IP-osoitteen logittamisesta poliisille; puoli Suomea on kohta logitettuna! Lisäksi noin suljetut sivustot on varmaan jotain muiden käyttäjien ilmoittamia, joissa vain mallit näyttävät alaikäisiltä. Ei ole rikos vahingossa joutua sinne linkkiä klikkaamalla.

Sanktioita seuraa vain niille, jotka tahallisesti etsivät, välittävät ja säilyttävät koneellaan kiellettyä materiaalia.
00
huomasin "myös" paljasti sinut
myös-myös-miehiä liikkeellä. Täyttävät omia ketjujaan.
00
Pelle
En todellakaan ole avauksen avannut keskustelija! En myöskään tunne häntä.

Ihme pelle olet, mutta jos näin saat elämääsi sisältöä muita erityisemmin vahingoittamatta niin jatka vain pelleilyä.

"Shrink" muuten paljasti että sinun ********* on kutistunut olemattoman pieneksi.
00
Päivän paras
Ei voi olla totta.

Luulet, että keskustelen täällä itseni kanssa eri nimimerkeillä?

Uskomatonta. Siis myös uskomatonta, piti kirjoittaa. Pitää muistaa käyttää 'myös'-sanaa. :D

LOL
00
Petteri Järvisen kommentteja
Petteri Järvisen mielipiteitä lapsipornon levityksen estämiseen tähtäävästä laista:

Sulkulistan tekninen toteutus on yksinkertainen ja perustuu IP-osoitteeseen. Samassa IP-osoitteessa voi kuitenkin toimia kymmeniä eri palvelimia, jolloin yhden joutuminen listalle estää kaikkien katsomisen.

Lain perusteluissakin todetaan, ettei laki tehoa pedofiileihin. Lailla pyritään estämään ihmisiä päätymästä vahingossa lapsipornoa sisältäville sivuille, jotteivät kaupalliset lapsipornosivut näin saisi uusia asiakkaita. Siis että ihmisellä voisi herätä kiinnostusta tällaista aineistoa kohtaan kun sitä näkee? Väite tuntuu ihmeelliseltä: jokainen normaali ihminen sulkee tällaiset sivut välittömästi, eikä siihen tarvita lakia. Nyt säädetty laki lienee ainoa Suomen lainsäädännössä, joka pyrkii estämään kansalaista tekemässä vahingossa jotain itselleen vastenmielistä asiaa. Ihmettelen myöskin, mistä avoimesti kaupallisia lapsipornopalveluita löytyy, sillä 12,5 vuoden surffauksen aikana en ole kertaakaan joutunut vahingossa lapsipornosivuille. Ja koska sivut ovat laittomia lähes kaikissa maissa, viranomaiset voivat sulkea sivut joka tapauksessa.

Jos joku oikeasti haluaa nähdä kielletyt sivut, siihen löytyy lukuisia helppoja keinoja. Tämänkin vuoksi nyt säädetty laki tehoaa vain vahingossa tapahtuvaan katseluun. Ennen pitkää käyttäjät kokoavat estoihin johtaneista sivuista netissä kiertävän listan, joten listan salaisuus murenee joka tapauksessa.

http://www.pjoy.fi/lehdet/he99-2006.htm
00
Turha pelätä
Lainauksia poliisilta:

"Poliisilla ei ole oikeutta eikä poliisi ole edes kiinnostunut tietämään, mille teleyritysten asiakkaille tiedotesivu on esitetty, kun selain on pyrkinyt estotoimien kohteena olevalle sivustolle."

"Lapseksi on rikoslaissa (RL 17:18) määritelty kahdeksaatoista vuotta nuorempi henkilö sekä henkilö, jonka ikää ei voida selvittää mutta jonka on perusteltua syytä olettaa olevan kahdeksaatoista vuotta nuorempi."
^Jonka takia jotakin on kai luultu alle 18-vuotiaaksi.^

"Listaan sisällytetään myös sellaiset sivustot, joilla on toimiva linkki sivustoon, jossa on lapsipornografiaa."
^Eli sivulla on kai ollut linkki jonnekin 'asiattomalle'.^
00
Itsellekin kävi
Minullakin paukahti tuo ilmoitussivusto, kun klikkasin linkkiä www.pich*****.com -palvelussa.

Sinällään mielenkiintoista, että ko. sivusto mainostaa itseään maailman suurimpana ja luotettavimpana ilmaisena pornokokoelmana, jossa kaikki mallit ovat 18+. =)
00
niin
.. lisätään vielä, että kyllähän sinne logitietoihin (toivottavasti) tallentuu ihan normaalisti IP:n lisäksi HTTP referer-parametri, jossa kerrotaan, miltä sivuilta sinne SEIS-POLIISI -sivulle eksytään.