AA
A A A
Opastus ja palaute
liity jäseneksi!

 /   /  /  / Typit pitäisi lakkauttaa --> verot alas

Typit pitäisi lakkauttaa --> verot alas

3 Vastausta 546 Lukukertaa
Verojen kurimuksen alla nääntyvien työllisten pitäisi järjestää suusrmielenosoitus, jossa vaaditaaan typpien lakkauttamista. Näin säästyisi 5 miljardia euroa ja veroja voitaisiin laske 5 prosenttia.

Valtion ei pidä maksaa työttömyyskorvauksia yksityisissä firmoissa työskenteleville työttömille. Eihän me eletä missään kommari maassa.

Läänijaon poistamisen

jälkeen Suomessa riittäisei 5 työvomatoimistoa jotka liikkuisivat pyörillä paikkakunnalta toiselle.

Seuraavista tomistoista voitaisiin korvata 98 % nykytekniikalla täysin.

Toimipisteen paikkakunta Työvoimatoimisto Sähköposti
Locality Employment Office E-mail
A
Ahvenanmaa Ahvenanmaan työvoimatoimisto aland@mol.fi,
Virkailijat
Akaa Etelä-Pirkanmaan työvoimatoimisto etela-pirkanmaa@mol.fi
Alajärvi Järviseudun työvoimatoimisto jarviseutu@mol.fi
Alavus Kuusiokuntien työvoimatoimisto kuusiokunnat@mol.fi
Anjalankoski Kouvolan seudun työvoimatoimisto kouvolanseutu@mol.fi
Asikkala Päijät-Hämeen työvoimatoimisto paijat-hame@mol.fi
Aura Loimaan työvoimatoimisto loimaa@mol.fi
E
Eno Enon työvoimatoimisto eno@mol.fi
Enontekiö Tunturi-Lapin työvoimatoimisto tunturi-lappi@mol.fi
Espoo Espoon työvoimatoimisto espoo.espoon_keskus@mol.fi
espoo.tapiola@mol.fi
Etelä-Pirkanmaa Etelä-Pirkanmaan työvoimatoimisto etela-pirkanmaa@mol.fi

Eura Kaakkois-Satakunnan työvoimatoimisto kaakkois-satakunta@mol.fi
F
Forssa Forssan työvoimatoimisto forssa@mol.fi
H
Haapajärvi Nivala-Haapajärven seutukunnan työvoimatoimisto haapajarvi@mol.fi
Haapavesi Siikalatvan työvoimatoimisto siikalatva@mol.fi
Hailuoto Oulun seudun työvoimatoimisto oulu@mol.fi
Hamina Kotka-Haminan seudun työvoimatoimisto kotkahamina@mol.fi
Hanko Raaseporin työvoimatoimisto raasepori@mol.fi
Hankasalmi Jyväskylän työvoimatoimisto jyvaskyla@mol.fi
Harjavalta Kaakkois-Satakunnan työvoimatoimisto kaakkois-satakunta@mol.fi
Haukipudas Haukiputaan työvoimatoimisto haukipudas@mol.fi
Heinola Heinolan työvoimatoimisto heinola@mol.fi
Heinävesi Heinäveden työvoimatoimisto heinavesi@mol.fi
Helsinki Helsingin työvoimatoimisto
- Haapaniemi
- Hallintoyksikkö
- Itäkeskus
- Kamppi
- Kluuvi
- Malmi
- Maahanmuuttajapalveluiden yksikkö
- Henkilöstövuokraus
- Helsingin työvoiman palvelukeskus helsinki@mol.fi
helsinki.haapaniemi@mol.fi
helsinki.hallintoyksikko@mol.fi
helsinki.itakeskus@mol.fi
helsinki.kamppi@mol.fi
helsinki.kluuvi@mol.fi
helsinki.malmi@mol.fi
helsinki.maahanmuuttajapalvelut@mol.fi
helsinki.henkilostovuokraus@mol.fi
helsinki.palvelukeskus@mol.fi
Huittinen Kaakkois-Satakunnan työvoimatoimisto kaakkois-satakunta@mol.fi
Hyrynsalmi Ylä-Kainuun työvoimatoimisto yla-kainuu@mol.fi
Hyvinkää Pohjois-Uudenmaan työvoimatoimisto hyvinkaa@mol.fi
Hämeenkyrö Keski-Pirkanmaan työvoimatoimisto keski-pirkanmaa@mol.fi
Hämeenlinna Hämeenlinnan seudun työvoimatoimisto hameenlinna@mol.fi
Härmänmaa Härmänmaan työvoimatoimisto harmanmaa@mol.fi
I
Ii Haukiputaan työvoimatoimisto haukipudas@mol.fi
Iisalmen seutu Iisalmen seudun työvoimatoimisto iisalmi@mol.fi
Iisalmi Iisalmen seudun työvoimatoimisto iisalmi@mol.fi
Iitti Kouvolan seudun työvoimatoimisto kouvolanseutu@mol.fi
Ikaalinen Keski-Pirkanmaan työvoimatoimisto keski-pirkanmaa@mol.fi
Ilmajoki Seinäjoen seudun työvoimatoimisto seinajoenseutu@mol.fi
Ilomantsi Ilomantsin työvoimatoimisto ilomantsi@mol.fi
Imatran seutu Imatran seudun työvoimatoimisto imatra@mol.fi
Imatra Imatran seudun työvoimatoimisto imatra@mol.fi
Itä-Kainuu Itä-Kainuun työvoimatoimisto ita-kainuu@mol.fi
Itä-Lappi Itä-Lapin työvoimatoimisto ita-lappi@mol.fi
Itä-Uusimaa Itä-Uudenmaan työvoimatoimisto ita-uusimaa@mol.fi
Ivalo Pohjois-Lapin työvoimatoimisto pohjois-lappi@mol.fi
J
Jalasjärvi Seinäjoen seudun työvoimatoimisto seinajoenseutu@mol.fi
Janakkala Hämeenlinnan seudun työvoimatoimisto hameenlinna@mol.fi
Joensuu Joensuun seudun työvoimatoimisto joensuu@mol.fi
Joroinen Juvan työvoimatoimisto joroinen@mol.fi
Joutsa Joutsan työvoimatoimisto joutsa@mol.fi
Joutseno Lappeenrannan työvoimatoimisto joutseno@mol.fi
Juankoski Siilinjärven työvoimatoimisto juankoski@mol.fi
Juuka Ylä-Karjalan työvoimatoimisto yla-karjala@mol.fi
Juva Juvan työvoimatoimisto juva@mol.fi
Jyväskylä Jyväskylän työvoimatoimisto jyvaskyla@mol.fi
jyvaskyla.eures@mol.fi
jyvaskyla.tyonantajapalvelut@mol.fi
jyvaskyla.palvelukeskus@mol.fi
jyvaskyla.tyonhakukeskus@mol.fi
jyvaskyla.koulutusneuvonta@mol.fi
Jämsä Jämsän työvoimatoimisto jamsa@mol.fi
Järvenpää Keski-Uudenmaan työvoimatoimisto keski-uusimaa@mol.fi
Järviseutu Järviseudun työvoimatoimisto jarviseutu@mol.fi
K
Kaakkois-Satakunta Kaakkois-Satakunnan työvoimatoimisto kaakkois-satakunta@mol.fi
Kaarina Kaarinan työvoimatoimisto kaarina@mol.fi
Kajaani Länsi-Kainuun työvoimatoimisto lansi-kainuu@mol.fi
Kalajoki Ylivieskan seutukunnan työvoimatoimisto ylivieska@mol.fi
Kangasala Keski-Pirkanmaan työvoimatoimisto keski-pirkanmaa@mol.fi
Kangasniemi Kangasniemen työvoimatoimisto kangasniemi@mol.fi
Kankaanpää Pohjois-Satakunnan työvoimatoimisto pohjois-satakunta@mol.fi
Kannus Kokkolan työvoimatoimisto kannus@mol.fi
Karjaa Raaseporin työvoimatoimisto raasepori@mol.fi
Karkkila Karkkilan työvoimatoimisto karkkila@mol.fi
Karstula Saarijärven työvoimatoimisto saarijarvi@mol.fi
Karttula Kuopion työvoimatoimisto kuopio@mol.fi
Kauhajoki Suupohjan työvoimatoimisto suupohja@mol.fi
Kauhava Härmänmaan työvoimatoimisto harmanmaa@mol.fi
Kaustinen Kaustisen työvoimatoimisto kaustinen@mol.fi
Keitele Pielaveden työvoimatoimisto pielavesi@mol.fi
Kemijärvi Itä-Lapin työvoimatoimisto ita-lappi@mol.fi
Kemi Meri-Lapin työvoimatoimisto meri-lappi@mol.fi
Kemiö Turunmaan työvoimatoimisto kemio@mol.fi
Kerava Keski-Uudenmaan työvoimatoimisto keski-uusimaa@mol.fi
Kerimäki Kerimäen työvoimatoimisto kerimaki@mol.fi
Keski-Karjala (Kitee, Tohmajärvi) Keski-Karjalan työvoimatoimisto keski-karjala@mol.fi
Keski-Pirkanmaa Keski-Pirkanmaan työvoimatoimisto keski-pirkanmaa@mol.fi
Keski-Uusimaa Keski-Uudenmaan työvoimatoimisto keski-uusimaa@mol.fi
Kestilä Siikalatvan työvoimatoimisto siikalatva@mol.fi
Keuruu Keuruun työvoimatoimisto keuruu@mol.fi
Kiihtelysvaara Joensuun seudun työvoimatoimisto joensuu@mol.fi
Kiiminki Haukiputaan työvoimatoimisto haukipudas@mol.fi
Kinnula Viitasaaren työvoimatoimisto kinnula@mol.fi
Kirkkonummi Espoon työvoimatoimisto kirkkonummi@mol.fi
Kitee Keski-Karjalan työvoimatoimisto keski-karjala@mol.fi
Kittilä Tunturi-Lapin työvoimatoimisto tunturi-lappi@mol.fi
Kiuruvesi Iisalmen seudun työvoimatoimisto kiuruvesi@mol.fi
Koillismaa Koillismaan työvoimatoimisto kuusamo@mol.fi
Kokemäki Kaakkois-Satakunnan työvoimatoimisto kaakkois-satakunta@mol.fi
Kokkola Kokkolan työvoimatoimisto kokkola@mol.fi
Kolari Tunturi-Lapin työvoimatoimisto tunturi-lappi@mol.fi
Kontiolahti Joensuun seudun työvoimatoimisto joensuu@mol.fi
Korsnäsi Suupohjan rannikkoseudun työvoimatoimisto narpio@mol.fi
Kotka Kotka-Haminan seudun työvoimatoimisto kotkahamina@mol.fi
Kotka-Haminan seutu Kotka-Haminan seudun työvoimatoimisto kotkahamina@mol.fi
Kouvola Kouvolan seudun työvoimatoimisto kouvolanseutu@mol.fi
kouvolanseutu.tyonantajapalvelut@mol.fi
Kouvolan seutu Kouvolan seudun työvoimatoimisto kouvolanseutu@mol.fi
kouvolanseutu.tyonantajapalvelut@mol.fi
Kristiinankaupunki Suupohjan rannikkoseudun työvoimatoimisto kristiinankaupunki@mol.fi
Kuhmo Itä-Kainuun työvoimatoimisto ita-kainuu@mol.fi
Kuivaniemi Haukiputaan työvoimatoimisto haukipudas@mol.fi
Kuopio Kuopion työvoimatoimisto kuopio@mol.fi
Kurikka Seinäjoen seudun työvoimatoimisto seinajoenseutu@mol.fi
Kuru Pohjois-Pirkanmaan työvoimatoimisto pohjois-pirkanmaa@mol.fi
Kuusamo Koillismaan työvoimatoimisto kuusamo@mol.fi
Kuusankoski Kouvolan seudun työvoimatoimisto kouvolanseutu@mol.fi
Kuusiokunnat (Alavus, Ähtäri) Kuusiokuntien työvoimatoimisto kuusiokunnat@mol.fi
Kyrönmaa Kyrönmaan työvoimatoimisto kyronmaa@mol.fi
Kärsämäki Nivala-Haapajärven seutukunnan työvoimatoimisto haapajarvi@mol.fi
L
Lahti Päijät-Hämeen työvoimatoimistos paijat-hame@mol.fi
Laihia Kyrönmaan työvoimatoimisto kyronmaa@mol.fi
Laitila Laitilan työvoimatoimisto laitila@mol.fi
Lammi Hämeenlinnan seudun työvoimatoimisto hameenlinna@mol.fi
Lapinlahti Siilinjärven työvoimatoimisto lapinlahti@mol.fi
Lappajärvi Järviseudun työvoimatoimisto jarviseutu@mol.fi
Lappeenranta Lappeenrannan työvoimatoimisto lappeenranta@mol.fi
Lapua Härmänmaan työvoimatoimisto harmanmaa@mol.fi
Laukaa Jyväskylän työvoimatoimisto jyvaskyla@mol.fi
Lempäälä Keski-Pirkanmaan työvoimatoimisto keski-pirkanmaa@mol.fi
Leppävirta Varkauden seudun työvoimatoimisto leppavirta@mol.fi
Lieto Kaarinan työvoimatoimisto lieto@mol.fi
Lieksa Lieksan työvoimatoimisto lieksa@mol.fi
Liminka Oulun seudun työvoimatoimisto oulu@mol.fi
Liperi Joensuun seudun työvoimatoimisto joensuu@mol.fi
Lohja Lohjan työvoimatoimisto lohja@mol.fi
Loimaa Loimaan työvoimatoimisto loimaa@mol.fi
Loviisa Itä-Uudenmaan työvoimatoimisto ita-uusimaa@mol.fi
Luumäki Lappeenrannan työvoimatoimisto lappeenranta@mol.fi
Länsi-Kainuu Länsi-Kainuun työvoimatoimisto lansi-kainuu@mol.fi
M
Marttila Loimaan työvoimatoimisto loimaa@mol.fi
Merikarvia Noormarkun työvoimatoimisto noormarkku@mol.fi
Meri-Lappi Meri-Lapin työvoimatoimisto meri-lappi@mol.fi
Mikkeli Mikkelin työvoimatoimisto mikkeli@mol.fi
Muhos Oulun seudun työvoimatoimisto oulu@mol.fi
Muonio Tunturi-Lapin työvoimatoimisto tunturi-lappi@mol.fi
Mäntsälä Keski-Uudenmaan työvoimatoimisto mantsala@mol.fi
Mäntyharju Mäntyharjun työvoimatoimisto mantyharju@mol.fi
Mänttä Pohjois-Pirkanmaan työvoimatoimisto pohjois-pirkanmaa@mol.fi
N
Nastola Päijät-Hämeen työvoimatoimisto paijat-hame@mol.fi
Nilsiä Siilinjärven työvoimatoimisto nilsia@mol.fi
Nivala Nivala-Haapajärven seutukunnan työvoimatoimisto haapajarvi@mol.fi
Nokia Keski-Pirkanmaan työvoimatoimisto keski-pirkanmaa@mol.fi
Noormarkku Noormarkun työvoimatoimisto noormarkku@mol.fi
Nurmes Ylä-Karjalan työvoimatoimisto yla-karjala@mol.fi
Nurmijärvi Pohjois-Uudenmaan työvoimatoimisto nurmijarvi@mol.fi
Närpiö Suupohjan rannikkoseudun työvoimatoimisto narpio@mol.fi
O
Orimattila Päijät-Hämeen työvoimatoimisto paijat-hame@mol.fi
Orivesi Keski-Pirkanmaan työvoimatoimisto keski-pirkanmaa@mol.fi
Oulainen Ylivieskan seutukunnan työvoimatoimisto ylivieska@mol.fi
Oulu Oulun seudun työvoimatoimisto oulu@mol.fi
Outokumpu Outokummun seudun työvoimatoimisto outokumpu@mol.fi
P
Paimio Paimion työvoimatoimisto paimio@mol.fi
Paltamo Länsi-Kainuun työvoimatoimisto lansi-kainuu@mol.fi
Parainen Turunmaan työvoimatoimisto parainen@mol.fi
Parikkala Imatran seudun työvoimatoimisto parikkala@mol.fi
Parkano Pohjois-Pirkanmaan työvoimatoimisto pohjois-pirkanmaa@mol.fi
Pello Tornionlaakson työvoimatoimisto tornionlaakso@mol.fi
Pieksämäki Pieksämäen työvoimatoimisto pieksamaki@mol.fi
Pielavesi Iisalmen seudun työvoimatoimisto pielavesi@mol.fi
Pietarsaari Pietarsaaren työvoimatoimisto pietarsaari@mol.fi
Pihtipuhdas Viitasaaren työvoimatoimisto pihtipudas@mol.fi
Pohjois-Lappi Pohjois-Lapin työvoimatoimisto pohjois-lappi@mol.fi
Pohjois-Pirkanmaa Pohjois-Pirkanmaan työvoimatoimisto pohjois-pirkanmaa@mol.fi
Pohjois-Satakunta Pohjois-Satakunnan työvoimatoimisto pohjois-satakunta@mol.fi
Pohjois-Uusimaa Pohjois-Uudenmaan työvoimatoimisto pohjois-uusimaa@mol.fi
Polvijärvi Outokummun seudun työvoimatoimisto outokumpu@mol.fi
Pori Porin työvoimatoimisto pori@mol.fi
pori.tyonantajapalvelut@mol.fi
Porvoo Itä-Uudenmaan työvoimatoimisto ita-uusimaa@mol.fi
Posio Itä-Lapin työvoimatoimisto ita-lappi@mol.fi
Pudasjärvi Pudasjärven työvoimatoimisto pudasjarvi@mol.fi
Pulkkila Siikalatvan työvoimatoimisto siikalatva@mol.fi
Puolanka Ylä-Kainuun työvoimatoimisto yla-kainuu@mol.fi
Pyhäjoki Raahen seutukunnan työvoimatoimisto raahe@mol.fi
Pyhäjärvi Nivala-Haapajärven seutukunnan työvoimatoimistot haapajarvi@mol.fi
Pyhäntä Siikalatvan työvoimatoimisto siikalatva@mol.fi
Pyhäselkä Joensuun seudun työvoimatoimisto joensuu@mol.fi
Päijät-Häme Päijät-Hämeen työvoimatoimisto paijat-hame@mol.fi
R
Raahe Raahen seutukunnan työvoimatoimisto raahe@mol.fi
Raasepori Raaseporin työvoimatoimisto raasepori@mol.fi
Raisio Raision työvoimatoimisto raisio@mol.fi
Rantasalmi Savonlinnan työvoimatoimisto rantasalmi@mol.fi
Rantsila Siikalatvan työvoimatoimisto siikalatva@mol.fi
Ranua Rovaniemen työvoimatoimisto rovaniemi@mol.fi
Rauma Rauman työvoimatoimisto rauma@mol.fi
Rautavaara Siilinjärven työvoimatoimisto rautavaara@mol.fi
Reisjärvi Nivala-Haapajärven seutukunnan työvoimatoimisto haapajarvi@mol.fi
Riihimäki Riihimäen työvoimatoimisto riihimaki@mol.fi
Rovaniemi Rovaniemen työvoimatoimisto rovaniemi@mol.fi
Ruovesi Pohjois-Pirkanmaan työvoimatoimisto pohjois-pirkanmaa@mol.fi
Ruukki Raahen seutukunnan työvoimatoimisto raahe@mol.fi
S
Saarijärvi Saarijärven työvoimatoimisto saarijarvi@mol.fi
Salla Itä-Lapin työvoimatoimisto ita-lappi@mol.fi
Salo Salon työvoimatoimisto salo@mol.fi
Savitaipale Lappeenrannan työvoimatoimisto savitaipale@mol.fi
Savonlinna Savonlinnan työvoimatoimisto savonlinna@mol.fi
Savukoski Itä-Lapin työvoimatoimisto ita-lappi@mol.fi
Seinäjoki Seinäjoen seudun työvoimatoimisto seinajoenseutu@mol.fi
Sievi Ylivieskan seutukunnan työvoimatoimisto ylivieska@mol.fi
Siikalatva Siikalatvan työvoimatoimisto siikalatva@mol.fi
Siilinjärvi Siilinjärven työvoimatoimisto siilinjarvi@mol.fi
Sipoo Itä-Uudenmaan työvoimatoimisto ita-uusimaa@mol.fi
Sodankylä Pohjois-Lapin työvoimatoimisto pohjois-lappi@mol.fi
Sonkajärvi Iisalmen seudun työvoimatoimisto iisalmi@mol.fi
Sotkamo Itä-Kainuun työvoimatoimisto ita-kainuu@mol.fi
Suomussalmi Ylä-Kainuun työvoimatoimisto yla-kainuu@mol.fi
Suonenjoki Kuopion työvoimatoimisto kuopio@mol.fi
Suupohja Suupohjan työvoimatoimisto suupohja@mol.fi
Suupohjan rannikkoseutu Suupohjan rannikkoseudun työvoimatoimisto kristiinankaupunki@mol.fi
narpio@mol.fi
Sysmä Heinolan työvoimatoimisto heinola@mol.fi
T
Taivalkoski Koillismaan työvoimatoimisto kuusamo@mol.fi
Tammisaari Raaseporin työvoimatoimisto raasepori@mol.fi
Tampere Tampereen työvoimatoimisto tampere@mol.fi
tampere.hervanta@mol.fi
tampere.tyonantajapalvelut@mol.fi
Tervola Meri-Lapin työvoimatoimisto meri-lappi@mol.fi
Teuva Suupohjan työvoimatoimisto suupohja@mol.fi
Tohmajärvi Keski-Karjalan työvoimatoimisto keski-karjala@mol.fi
Tornio Meri-Lapin työvoimatoimisto meri-lappi@mol.fi
Tornionlaakso Tornionlaakson työvoimatoimisto tornionlaakso@mol.fi
Tunturi-Lappi Tunturi-Lapin työvoimatoimisto tunturi-lappi@mol.fi
Turku Turun työvoimatoimisto turku@mol.fi turku.tyonantajapalvelut@mol.fi

Turunmaa Turunmaan työvoimatoimisto parainen@mol.fi
Tuusula Keski-Uudenmaan työvoimatoimisto keski-uusimaa@mol.fi
U
Ulvila Porin työvoimatoimisto pori@mol.fi
Utajärvi Oulun seudun työvoimatoimisto oulu@mol.fi
Utsjoki Pohjois-Lapin työvoimatoimisto pohjois-lappi@mol.fi
Uusikaupunki Uudenkaupungin työvoimatoimisto uusikaupunki@mol.fi
V
Vaala Länsi-Kainuun työvoimatoimisto lansi-kainuu@mol.fi
Vaasa Vaasan työvoimatoimisto vaasa@mol.fi
Valkeakoski Etelä-Pirkanmaan työvoimatoimisto etela-pirkanmaa@mol.fi
Valtimo Ylä-Karjalan työvoimatoimisto yla-karjala@mol.fi
Vammala Vammalan seudun työvoimatoimisto vammala@mol.fi
Vantaa Vantaan työvoimatoimisto vantaa.myyrmaki@mol.fi
vantaa.tikkurila@mol.fi
vantaa.yrityspalvelut@mol.fi
vantaa.tyolupayksikko@mol.fi
Varkaus Varkauden seudun työvoimatoimisto varkaus@mol.fi
Varkauden seutu Varkauden seudun työvoimatoimisto varkaus@mol.fi
Vesanto Kuopion työvoimatoimisto kuopio@mol.fi
Vieremä Iisalmen seudun työvoimatoimisto iisalmi@mol.fi
Vihanti Raahen seutukunnan työvoimatoimisto raahe@mol.fi
Vihti Vihdin työvoimatoimisto vihti@mol.fi
Viitasaari Viitasaaren työvoimatoimisto viitasaari@mol.fi
Virrat Pohjois-Pirkanmaan työvoimatoimisto pohjois-pirkanmaa@mol.fi
Y
Yli-Ii Haukiputaan työvoimatoimisto haukipudas@mol.fi
Ylikiiminki Oulun seudun työvoimatoimisto oulu@mol.fi
Ylitornio Tornionlaakson työvoimatoimisto tornionlaakso@mol.fi
Ylivieska Ylivieskan seutukunnan työvoimatoimisto ylivieska@mol.fi
Ylä-Kainuu Ylä-Kainuun työvoimatoimisto yla-kainuu@mol.fi
Ylä-Karjala (Juuka, Nurmes, Valtimo) Ylä-Karjalan työvoimatoimisto yla-karjala@mol.fi
Ylöjärvi Keski-Pirkanmaan työvoimatoimisto keski-pirkanmaa@mol.fi

Åland Ålands arbetsförmedlingsbyrå aland@mol.fi
Virkailijat

Ähtäri Kuusiokuntien työvoimatoimisto kuusiokunnat@mol.fi
Ääneseutu Ääneseudun työvoimatoimisto aaneseutu@mol.fi

No voi vittu noitahan on enemmän

viinaa alkossa. Asuin aiemmin Espoossa ja aina kehuttiin että Tapiolan työkkäri on parempi kuin Espoon keskuksen. Siis samat lait ja asetuksethan niitä ohjaa molempia. Kummallista.

kyllä me eletään

kyllä me eletään kommarimaassa, ja siksi sinut pannaan gulakiin...
 /   /  /  / Typit pitäisi lakkauttaa --> verot alas

Asiantuntijat

  • SincityNaisille ja pariskunnille sunnattu intiimituotteiden erik...

Keskusteluhaku

Laaja haku



Lisää keskusteluja aiheesta

Facebookissa suositeltua

Tietoa mainosten kohdentamisesta