Mikä se tuo poisto oikein on. puhutaan että tehtiin poistoja. "jäi ylimääräistä niin laitettiin se poistoihin". Voisitteko selventää mikä se poisto oikein on? Kiitos.
Poisto
9
1406
Vastaukset
- sjfskjfk
taloudelliselta pitoajaltaan pitkän käyttöomaisuuden vuotuinen kuluosuus. Eli pitkän käyttöiän omaisuutta ei saa kerralla kuluksi vaan vähitellen eli poistoina.
- jeahjee
on kahta poistolajia...
pitkäaikainen poisto, yli 850€ kertaostos kuten esim. pakettiauto josta tehdään joka vuosi jäännösarvosta 25% poisto.
sitten on alle 850€ ostokset jotka poistetaan kerralla ostovuoden verotuksessa...
yksinkertaisesti kaikki mitä poistat vähentää verotettavaa tuloasi esim. toiminimessä.
näin karkeasti.- tämä......
selvä. Kiitos.
- tietokone
tämä...... kirjoitti:
selvä. Kiitos.
olisin kysynyt aiheesta,
eli jos esim. kannettava tietokone on 700 euroa, niin voin vähentää sen kokonaisuudessaan poistona? - 44querqu
tietokone kirjoitti:
olisin kysynyt aiheesta,
eli jos esim. kannettava tietokone on 700 euroa, niin voin vähentää sen kokonaisuudessaan poistona?Tässä ohje:
kopio EVL 33 §:stä:
Verovelvollisen vaatiessa irtaimen kuluvan käyttöomaisuuden hankintameno kokonaisuudessaan sinä verovuonna, jona omaisuus on otettu käyttöön, jos käyttöomaisuuden:
1) todennäköinen taloudellinen käyttöaika on enintään 3 vuotta; tai
2) hankintameno on enintään 850 euroa (pienhankinta).
Edellä 1 momentin 2 kohdassa tarkoitettuna pienhankintana pidetään käyttöomaisuushyödykettä tai, jos useat käyttöomaisuushyödykkeet yhdessä muodostavat kiinteän kokonaisuuden, tällaista käyttömaisuushyödykkeiden muodostamaa kokonaisuutta. Pienhankintoina saadaan verovuonna vähentää yhteensä enintään 2 500 euroa. - Jannestoliitto
tietokone kirjoitti:
olisin kysynyt aiheesta,
eli jos esim. kannettava tietokone on 700 euroa, niin voin vähentää sen kokonaisuudessaan poistona?Tietokoneet, kännykät jne. menevät tätä nykyä verottajallakin läpi alle kolmen vuoden kalustona. Eli saat niiden hankintahinnan siis kokonaan vähennyksiin hankintavuonna.
Muista silti kohtuus, verotarkastuksessa ihmetellään varmasti, jos olet tilikauden aikana ostanut ennen joulua pari kännykkää ja läppärit muksuille :D - sdrafgsd
Jannestoliitto kirjoitti:
Tietokoneet, kännykät jne. menevät tätä nykyä verottajallakin läpi alle kolmen vuoden kalustona. Eli saat niiden hankintahinnan siis kokonaan vähennyksiin hankintavuonna.
Muista silti kohtuus, verotarkastuksessa ihmetellään varmasti, jos olet tilikauden aikana ostanut ennen joulua pari kännykkää ja läppärit muksuille :DMutta eikö nuo tietokoneet ja muut yrittämiseen tarvittavat "työkalut" saa vähennyksiin muutenkin??
Vai olinko väärässä - Jannestoliitto
sdrafgsd kirjoitti:
Mutta eikö nuo tietokoneet ja muut yrittämiseen tarvittavat "työkalut" saa vähennyksiin muutenkin??
Vai olinko väärässäsaat ne vähennyksiin.
Mutta yli 850 euron arvoinen kikkare tulisi aktivoida taseeseen, jolloin siitä voi tilikausittain tehdä 25% menojäännöspoiston.
Eli esim. 1000 euron tietokoneesta menisi tuloslaskelmaan vähennettäväksi menoksi ensimmäisenä vuonna vain 250 euroa.
Alle kolmen vuoden kaluston saa kirjata kuitenkin kokonaan heti tilikauden kuluksi.
- tietämätön
Tarkoittaako tuo suomeksi siis että voin poistaa 2500 euron edestä pienhankintoja sekä lisäksi normaalisti kertapoistoina kaikki alle 3 vuotta käyttöajaltaan olevat laitteet? Hieman tulkinnanvaraisesti ilmaistu tuo lainkohta:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1104330Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k763135Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille3152891Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet622362- 771572
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen771398- 981352
Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?721197- 801185
Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911131