Raju pudotus tulossa Q5:ssä

Rojahduttaja

Romahdus alkaa viimeistään Q5:ssä, nyt on semmottiset merkit ilmoilla ja uusis sanoi myöskin rommauksen tulevan. Elikkäs - 70% kohden matka käy. Velka on veli otettaessa, mutta veljenpoika on tarjouskaupalla kärkkymässä! BuBuBubuahahaha!

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuuviis

      Q5 on perinteisesti ollut sitä pahimman romahduksen aikaa. Tänä vuonnahan Q5:lle asiantuntijat povaavat jopa 140% romahdusta. Tämä kuulemma johtuu uusista energiatehokkuusasetuksista. Eli käytännössä vanhoilla normeilla rakennetun asunnon omistaja joutuu maksamaan Tuffelle että Tuffe perheineen tulee tähän energiasyöppöön asuntoon asumaan.

    • *pesuvesi

      Valitettavasti sitä ei tule niin kauan kuin laina on ilmaista. Vahva euro hellii asuntovelkaista, mutta ajaa pois vientiteollisuuden. Aika näyttää kannattiko.

      • Muxis

        kykenevät nyt maksamaan lainaansa nopeassa tahdissa pois. Jos elelee lyhennysvapaita tai makselee vain korkoja, "helliminen" onkin itseasiassa itsepetosta ja hiljaista omaan sombreeroonsa paskantamista. Raskaan investointituotteiden alihankkijoiden (kuten suomessa vientiteollisuus) tuotanto olisi joka tapauksessa ollun ja oli siirtymässä muutenkin sinne, missä tuotteita tarvitaan, eli Aasiaan johon nyt ollaan seuraavaa kuplaa puhaltamassa. Se on kai ollut kaikille selvää jo kymmenisen vuotta, että on mahdotonta kilpailla aasialaisten kanssa tuotantokustannusten kanssa - tuntuu vain että "tehtailijat" eivät ole asiaa tajunneet, eivätkä tajua oikein vielläkään, ainakaan suomessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      58
      3969
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      14
      2793
    3. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      54
      1994
    4. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1436
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      202
      1418
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1290
    7. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1091
    8. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1089
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      55
      904
    10. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      896
    Aihe