Saan luultavasti syntymäpäivälahjaksi vähän ennen helmikuun puoltaväliä kannettavan. Käytän konetta lähinnä musiikin kuunteluun, netissä surffailuun, leffojen katseluun, tiedon hakemiseen sekä joidenkin pelien pelaamiseen. Säilytän myös koneella todella paljon kuvia ja musiikkia, siis tuhansia kuvia ja parituhatta biisiä löytyy myös ja lisää tulee aina kun tulee ostettua jokin levy tai jos kaveri lähettää hyvän biisin. Myöskin koulutöitä teen koneella jonkin verran. Olen 15v, eli ensi vuonna menen lukioon, ja luulisin että sieläkin tulee konetta tarvitsemaan koulutöissä.
Tarvitsen siis hyvän kannettavan joka toimii, on tarpeeksi tehokas, eikä hidas. Näytön pitäisi myös mielellään olla kohtalaisen kokoinen, koska elokuvia ei ole kiva katsella ihan pieneltä näytöltä. Kuljettaisin kannettavaa luultavasti vain mökille ja jos menen yöksi kaverille tai sukulaisille. Kannettavan pitäisi myös olla kohtuuhintainen, en tarkoita että halvin mahdollinen, mutta ei myöskään kallein mitä saa.
Eli osaisiko kukaan sanoa minulle sopivaa kannettavaa? Menen kyllä tässä jossain vaiheessa myös johonkin liikkeeseen kyselemään kannettavista, mutta olisi varmaan hyvä jos edes jotain tietäisin etukäteen.
Kiitos kaikille jotka viitsivät neuvoa minua =)

tässä yksi hyvä
Ostopaikan saat valita ihan itse, tuolla voit tarkistella.Tekniikka on huippua.
Hinta ei paha.
Ja Asukset Intelin alustalla on hyviä.
http://www.tietokonekauppa.fi/tuotetiedot.php?koodi=22571
Tossa
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat/ENTJ61SB750NC/packard-bell-kannettava-toimi-nopeasti-ja-saasta-200euroaTossa just sopiva&erittäin edullinen!
Kuka haluaa ostaa
Vista koneen? Ja vielä sellaisen jossa on "Kivikautinen" tekniikka. AMD lämpölaitos.Nyt tosipaljon
Kritikkiä,koneen ostossa.Ja kuka maksaa koneen?.