Maanantai 13.2.2012
Nimipäivät: Sulo, Sulho ja Algot
Tekstikoko:
  loading...
liity jäseneksi!
3 Vastausta 645 Lukukertaa

Mistä panoksia?

Olen juuri aloittamassa ampumaharrastusta ja asun Hyvinkäällä. Neuvokaa, mistä saisi halpoja tauluja ja panoksia ilmapistooliharrastukseen. Onko netsissä hyvät hinnat kun otetaan huomioon postimaksut?

Hyvinkää onkin varsinainen peräkylä

sieltä mitään saa, kannattaa ehkä lopettaa koko harrastus, Lopelta ja Riihimäeltä kyllä saa kaikkea, vaan Hyvinkäältä ei mitään.

kauppapaikka

Liity paikalliseen ampumaseuraan, jossa harrastetaan ilma-aseita. Asiaa voi kysellä esim. paikallisilta urheiluseuroilta.

Ilma-aseiden luoteja ja tauluja myydään lähes kaikissa urheiluliikkeissä, marketeissa ym. Ne ovat riittävän tarkkoja ja halpoja tarkoitukseesi.

Kannattaa ostaa

kuin markettitavara. Lyijy on niissä liian kovaa ja mitoitus todella mitä sattuu. Luodeissa paljon valuvikoja, esim. luodissa on pelkästään peräpää (!)
Sellaisella horoluodilla ei ampuminen ole mukavaa... tai ainakaan tarkkuusammuntaa.

Kunnon tavaraa, Esim. RWS-meisterkugelia saa noin 5-6 euroa / 500 kpl rasia alan liikkeistä. Käynti on aivan toista luokkaa.
Tauluja voi sitten kyllä (omiin tarpeisiin) ostaa marketistakin. Tosin "viralliset" kilpailutaulut ovat numeroasteikolla 1-10, kun taas markettitauluissa on joakus numeroita aina 12 asti... Vähän huvittaa joskus, mutta kukapa kieltää korttelimestaruuden ratkomisen markettitauluun?

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua