SX10:n video on .MOV -tiedosto, jota työmaan pc:n windows media player ei suostu toistamaan. Siviili-pc:n sama ohjelma toistaa, mutta ilman ääntä. Mikä tässä oikein tökkii; ei kai Canon ole päästänyt markkinoille tuotetta, jonka videota ei yleisin(?) työkalu toista ?
Joo, quicktime toistaa sen, mutta on pannassa sen muiden"ominaisuuksien" vuoksi.
MOVit
Lataa VLC-mediasoitin. www.videolan.org Se toistaa nuo MOV:t ja muutkin videoformaatit.Toinen juttu on sitten se kykeneekö sun koneen näytönohjain sujuvasti näyttämään sitä.
Ja voihan niitä MOVveja katsella myös Canonin ZoomBrowser-ohjelmalla. Tulee kameran mukana.
MOVit
Kiitos vastauksesta. Tuota VLC:tä voi kokeilla kotikoneella, mutta en työmaalla. Työmaan pc-masinoihin kun ei asennella omin päin ohjelmia. Tämän vuoksi tuo Canonin oma ohjelmistokaan ei ole ratkaisu tähän. Muistaakseni joissakin Olympuksen videoissa oli sama .mov tiedosto. Kumma juttu, jos wpm ei taivu sellaiseen.h.264-standardi
Tuo on yleisin käytössä oleva standardi mpeg2 jälkeen. Lähes kaikki valmistajat käyttävät sitä. Myös laatu on tiedostojen kokoon nähden optimaalista. Jos ei kelpaa, syitä kannattaa etsiä peilistä. AVCHD on muuten myös h.264:ää.Peili
"Jos ei kelpaa, syitä kannattaa etsiä peilistä"Kerrotko tarkemmin, miten se syy(t) löytyy peilistä ottaen huomioon sen, että minä käytän valmiiksi asennettuja firman atk-tuen asentamia ohjelmapaketteja ja jota he eivät saaneet siitten toimimaan ?
Konvertoi tiedostot kotona
Mihin formaattiin haluat, esim. VLC:llä. VirtualDubilla onnistunee myös, tosin ohjeita voi tarvita. Jos haluat helppoa, osta kaupasta valmis softa, kuten mm. Vegas, Premiere, Avid tai Final Cut Pro. Tuo ne sitten töihin vaikka muistitikulla.Tarkoitin peiliin katsomisella sillä, että suosittua formaattia lukeva ohjelma pitäisi olla, ennen kuin videojuttuja alkaa tekemään. Lähes kaikki laadukkaat videokamerat tuottavat nykyisin h.264:ää. Ilmeisesti asia ei ole firmalle kovin tärkeä, jos tätä formaattia lukevia ohjelmia ei voi asentaa.
SX10
Ok. SX10 ei ole videokamera, vaan digikamera jossa on videokuvausmahdollisuus. Tarkoituksena oli työmaan pc:llä katsoa, mitä on on kuvattu. Ei sen kummemmasta videojutusta ole kyse, ei mitään muokkaamista, editointia tms.On ihan normaalia, että isoissa firmoissa pc-masinoissa on vain tietyt ohjelmapaketit ja muiden ohjelmien asentaminen on estetty. Näin se kuuluukin olla, jos ei olisi, niin lopputulos olisi kaaos. Sama ohjelmapaketti on työkaverillani ja meillä on vakioidut työasemat. Siis identtiset ohjelmistot ja läppärit. Hänen windows mediaplayerissä .mov tiedosto toimii, minun pc-masinassa ei. ATK-tuki oli hampaaton sen selvittämisessä. Meidän firmassa keskitytään kuulemma ydinosaamiseen ja muut tarvittavat palvelut ostetaan, kuten ATK-tukipalvelut. Maksaa paljon ja mitä sillä saa...
Olkoon romu.
1) asentaa ZoomBrowser
2) päivittää se uusimpaan
3) kun siirtää videoita esim. kortinlukijalla, pitää siirtää myös kortilla oleva videokohtainen thumbnail-tiedosto koneelle (jos käyttää usb-piuhaa, tällöin thumbnail siirtyy automaattisesti)
Kamera oli minulla Powershot sx200
Windows "hanuritavara" menee kuin häkä kanoihin. Jos ei joku toimi movie makerilla on se "hanurista". Ei Microsoft kuitenkaan ole kameran valmistaja, eikä edes alan ohjelmien, vaikka se yrittääkin lonkeroida joka paikkaan vain siksi, ettei muiden tuotteita ostettaisi.
Pitää hankkia kunnon ohjelmat!