1.9 JTS

???

Tiedossa olisi tälläinen 159 alfa 1.9:llä bensakoneella. 160hv irtoo myllystä..eli onko tarpeeksi ripeä.
Kokemuksia kiitos.

3

2201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------

      pyssy mutta kyllä sillä muun liikenteen tahdissa pysyy, 159 on kumminkin suhteellisen painava auto.

    • ...........

      Itse ostin pari kk sitten 2,2 JTS:n. Muuten hyvä, mutta bensankulutus 12 l/100 km on aika korkea. Tuolla pienemmällä koneella kulutus olisi jonkin verran pienempi, mutta se on hieman "hitaampi". Ulkonäöllisesti ei muuta eroa, mutta 2,2:ssa on 2 pakaria, mikä on sporttisempi look, kuin 1,9:ssä, jossa 1 pakari.

    • Maritime1

      ...luovumme juuri kolmen vuoden jälkeen vastaavasta. Painava kun on , farkku tais olla 1650 kg niin ei ihan älytön pyssy valoista lähtiessä. Toki vaihteisto toimii hienosti ja osaavan käsissä moni muu auto nöyrtyy. Maantiellä loistava auto ajaa, menee kuin unelma. Ainoa huono puoli on kulutus joka on aikas reipas. Jos haluat ajaa reippaammin baanalla, kulutus nousee rajusti n. 110 jälkeen. Ja kaupunkiajo on yli kympin, piste.

      Erittäin kaunis ja teknisesti hyvä auto! Uusi diesel kiinnosti mutta kaupanteko Autokeskuksen kanssa on kuin yrittäisit ostaa banaaneja pohjoisnavalla: myyjät aivan pihalla tuotteistaan, autoja erittäin vaikea saada koeajoon ja palveluote muutoinkin Autokeskuksella aivan amatöörimäistä. Ei Alfan ostajat ole kiinnostuneita Nissan myyjien tyylistä.

      Huoltokin epäilyttää vaikka Autokeskus vannoo vaikka mitä. Sääli, hieno automerkki väärän katon alla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      101
      4240
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      50
      3030
    3. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      311
      2768
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      62
      2292
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1514
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1354
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      95
      1255
    8. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1121
    9. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      77
      1118
    10. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      63
      1055
    Aihe