Hejsan !!

GoWest

OLen kovasi koittanut saada selville kuinka paljon maksaa koiran lennättäminen U:S:A;sta suomeen. Ajattelin nääs tilata Ylämään valkoisen terrierin sieltä kun myyntihinta on vain 500$, täällä yksi karvapallo maksaa jo 1100€... !
Olisi kiva kuulla muidenkin kokemuksia, onko koira sitten vastannut odotuksia ja kuinka hoituu maksupolitiikka ?

6

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotukoirien kasvattaja

      En olekaan tuollaisesta rodusta kuullut. Olisiko kuitenkin valkoinen länsiylämaanterrieri???

      • GoWest

        Joo...Westie on siis se mitä haen
        ( west highlands terrier )


      • Pipu
        GoWest kirjoitti:

        Joo...Westie on siis se mitä haen
        ( west highlands terrier )

        Ei varmaankaan kannata ostaa sikaa säkissä vain sen takia, että säästää rahaa???Ota yhteyttä rotujärjestöön, odotusajat rodulla ovat pitkät, siinä odottamalla saat jo rahat kokoon. Sitä paitsi ei rahanmeno lopu siihen, kun pennun kotiin saat. Oletkos varmasti nyt miettinyt koiranpennun ottamista asiaan kuuluvalla tavalla,ei taida olla rotukaan ihan selvä(west highlands terrier)


      • GoWest
        Pipu kirjoitti:

        Ei varmaankaan kannata ostaa sikaa säkissä vain sen takia, että säästää rahaa???Ota yhteyttä rotujärjestöön, odotusajat rodulla ovat pitkät, siinä odottamalla saat jo rahat kokoon. Sitä paitsi ei rahanmeno lopu siihen, kun pennun kotiin saat. Oletkos varmasti nyt miettinyt koiranpennun ottamista asiaan kuuluvalla tavalla,ei taida olla rotukaan ihan selvä(west highlands terrier)

        Jaa-ha, no enhän minä nyt varsinaisesti itselleni ole koiraa hommaamassakaan vaan kahdelle tyttärelleni jotka ovat kohta kaksi vuotta hinkuneet tätä Westietä!
        Luulen kuitenkin että koti koiraksi kun tätä yksilöä hankin , että rahani riittävät . Kysyin nyt vaan kokemuksia ed. mainitusta asiasta joten olisin kiitollinen tiedoista.


    • demy

      Haluatko todella tuoda USA:sta asti koiran??! Koira on monia tunteja yksin kylmässä, pimeässä tilassa ahdattuna pieneen koppiin, eikä kukaan hoida sen ruokailua tms!! Amerikan kasvattajatkaan tuskin mielellään myyvätä Suomeen asti koiriaan, jo pelkän matkan takia! Hinnat eivät ole juurikaan erilaiset, ja muista että matkakulut ovat suuri lisä tuohon pennun hintaan!

      Suosittelisin että hankit koirasi kotimaasta, säästät rahojasi ja koirasi tuommoisilta kokemuksilta. Ja mitäs sitten kun koiralla esiintyykin jokin vika? Lähetätkö sen takaisin Atlantin yli kasvattajalle näytille? Eihän tuommoisessa ole mitään järkeä, ellei ole kasvattaja ja valmis hakemaan koiran itse. Mieti ennen kuin pistät koirasi matkustamaan niin pitkän matkan.

    • sireeni50

      HEI! Minulla on WESTterjeri ja täysin puhdasrotuinen, nyyd halumme poikakaveria Porvoosta...itse asun eestimäellä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      58
      3969
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      14
      2783
    3. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      55
      1986
    4. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1436
    5. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      76
      1280
    6. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      199
      1257
    7. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1091
    8. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      90
      1089
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      55
      904
    10. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      896
    Aihe