Naapurilla on lampi, jossa käyvät uimassa. Olen joka kevät ahdistunut, kun pariskunta tappaa sammakoita, minkä kerkiää. Olen soittanut asiasta pari kertaa eläinsuojeluvalvojalle. On luvannut tulla katsomaan. Kerran olen sanonut naapurille, että eikö ole tietoa, että ne on rauhoitettu. Sanoin myös, että ilmoitan asiasta viranomaisille, jos he vielä moista harrastavat
Otin edellisenä kesänä kaksi suloista kissanpentua. Tänä kesänä naapurimme loukutti toisen kissoistamme, ja toimitti eläinsuojeluvalvojalle. Olen kyllä tietoinen, etteivät ne saa mennä naapurin puolelle. Asumme maanviljelysalueella, ja kissat on leikattu.
Olemme olleet "maanpaossa" mökillä kissojen kanssa, naapuri kostaa typerällä tavalla. Yritä tässä sitten pitää luonnon puolia, kun naapurina on tuollainen. Mitä tekisitte?
Pienet sammakot...
6
1855
Vastaukset
- tania78
Sammakko on tosiaan rauhoitettu ja tappaminen on rikos.
Se millä saat tappamisen todistettua onkin sitten varmaan toinen juttu...
Voisikohan eläinsuojelun kaveri tai jokin muu taho tulla katsomaan paikkaa välittömästi kun hänelle soitat, jos vaikka naapuri jäisi kiinni rysän päällä ? Sakothan tuollaisesta saa.
Oletko muuten tiedustellut miksi he niitä tappavat ?- suivaantunut :(
Ilmeisesti eivät halua sammakoita lampeensa. Uivat siellä itse, ehkä muutaman kerran kesässä. Mielestäni sammakot puhdistavat vettä, ja kyllä ne karkuun menevät.
Soitin asiasta Heidi Leyserille parikin kertaa. Pyysin häntä vaikka soittamaan ja kertomaan asiasta, jos ovat tietämättömiä. Annoin näiden ihmisten nimet.
En halua luonnollisestikaan olla missään tekemisissä tuollaisten naapureiden kanssa. Syksy tulee, joten pitää miettiä, mikä avuksi ensi keväänä. - tania78
suivaantunut :( kirjoitti:
Ilmeisesti eivät halua sammakoita lampeensa. Uivat siellä itse, ehkä muutaman kerran kesässä. Mielestäni sammakot puhdistavat vettä, ja kyllä ne karkuun menevät.
Soitin asiasta Heidi Leyserille parikin kertaa. Pyysin häntä vaikka soittamaan ja kertomaan asiasta, jos ovat tietämättömiä. Annoin näiden ihmisten nimet.
En halua luonnollisestikaan olla missään tekemisissä tuollaisten naapureiden kanssa. Syksy tulee, joten pitää miettiä, mikä avuksi ensi keväänä.Sammakko ei puhdista vettä, mutta viihtyy vain puhtaassa vedessä. En oikeasti näe mitään syytä niitä tappaa, mutta ehkä he eivät halua uida sammakkojen kanssa ??? ( vaikken ymmärräkkään miksi )
Hyvä kun pidät asian vireillä.
Pidä tiiviisti yhteyttä tuohon ihmiseen ja vaikka tarvittaessa muihinkin tahoihin.
Rikos on aina rikos.
( vaikka se olisi "vain" sammakko - tai varastettu tikkari kaupasta... )
- Ida!
Hmm, aika tyhmää että tekevät niin!!! Mä ehkä ottaisin sammakkot pois ja veisin ne jonnekkin muualle uimaan (jos on) muten ehkä jotenkin vois teettää jonkun ja yrittää saada ne sammakot menemään sinne... Vaikeeta osata sanoa :S
- HALUAATIETÄÄ!
Saako sammakon tappamisesta sakkoa? Jos saa, kuinka paljon? :)
- Käärmemies
Sammakon (joka on rauhoitettu laji) tappaminen on rikos. Kyseessä lienee luonnonsuojelurikos tai -rikomus, jollaisesta lain mukaan saa tapauksen vakavuuden mukaan sakkoja tai jopa 2 vuotta linnaa.
Sammakkoeläinten ohjeelliset korvausarvot valtiolle vaihtelevat 17-420 euron välillä per eläin. Tämä tulee maksettavaksi sakkorangaistuksen lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k814054Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k242851Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet552053Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille2212044- 721446
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen761300- 901109
Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911091Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?57945Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua41906