Hei!
Innostuin kokeilemaan keski-ikäisenä miehenä taitoluistimia ja sitä tietä hankkimaan kunnon "menopelit" taitoluistelulikkeestä. Luistinten malli on Edea Chorus.
Kun pakkasten poistuttua pääsin jäälle, niin huomasin, että jalkoihin alkaa sattua aika tavalla. Luistimet eivät itsessään paina kiitos hyvien pehmusteiden. Mutta millä tavalla kipua saisi pois? Onko kyse vain harjoituksen puutteesta vai pitäiskö jalkoja totuttaa luistimiin muutoinkin kuin jäällä?
Miten jalkakipu unholaan?
8
2097
Vastaukset
- fiilis3
Missä kohtaa kipu tuntuu?
- harrastelijamies
Kipu tuntuu jalkaholvin alla jalkapohjan sisäterän puoleisissa lihaksissa. Ehkä se on vaan harjoituksen vähyyttä:)
- ............
Hyvin mahdollista myös että jalka ei ole vielä tottunut rasitukseen. Voi olla että jalkapöydässä tuntuu kipua, kun lihakset eivät ole tarpeeksi hyvät. Varsinkin kaariluistelu, kolmoset ottivat aluksi jalan päälle.
- ...............
Ai nii ja jos luistimet ovat liian tiukalle solmitut jalkaan alkaa sattua, sitten taas huonot luistimet jotka ei tue jalkaa voivat aiheuttaa kipua.
Missä luistelet? - skatemom
ettei sinulla vain ole kapeat jalat?
- harrastelijamies
Ei nämä jalkani nyt erityisen leveätkään kyllä ole. Ajattelitko, että jos jalka ei saa tarpeeksi tukea vai?
- Skatemom
No jos ne eivät paina mistään niin ... Edean normaali lesti on leveä.
Laitapa luistin jalkaan ja teräsuojan kanssa kokeile lattialla seisten nousta piikkien päälle = varpaillesi - nouseeko kantapäät? Enta koetapa ujuttaa jalkojasi sivusuunnassa. Kokeile myös kyykistyä. Jalat eivät saisi voida liikkua luistimen sisällä. Jos ne liikkuvat, joudut jalan lihaksin pitämään jalkaa paikallaan liikkuessasi jäällä ja se aiheuttaa jännitetiloja jalkaan ja kipuja. Varpaita toki pitää pystyä heiluttamaan mutta muuten jalan pitäisi pysyä kuopassaan napakasti kiinni. Luistimen kovuudella ei ole väliä.
Edeasta on olemassa kapea malli. Mutta meillä ei se ainakaan toiminut. Kannattaa mennä luistin kauppaan takaisin ja kertoa mikä vaivaa. - nukekodissa kohta
Veikkaisin kyllä ihan harjoittelun puutetta. Huolla myös jälkapohjasi aina luistelun jälkeen: istu jalkojen pääälle, nouse reisillä ylös . Istu niin kyykkyyn että varpaat jäävät alle. Venytä jalkapohjia nojaamalla ettenpäin jne. Kun kuistelet ahkerasti ne kivut jäävät. Nimim kokemusta on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1124368Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k773176- 991434
- 861306
- 91846
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka18693Lähes kaikki keskustelut kasvotusten
on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk21686- 42667
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?110647- 43639