löysin melko vanhoja markan seteleitä, vanhimmat ovat 5 ja 20 markan seteleitä vuodelta 1939, ja 10 markan seteli vuodelta 1945. myös sadan markan seteleitä löytyy vuosilta 1939 ja 1945. onko näillä mitään arvoa? myös muita seteleitä löytyy, esim. jokin ilmeisesti venäläinen seteli vuodelta 1937. osa paremmassa, osa huonommassa kunnossa.
jos kiinnostaa niin saa toki pyytää lisätietoja. itseäkin kiinnostaisi kovasti tietää setelien mahdollinen arvo.
markan seteleitä 1939-1963
13
1246
Vastaukset
Nämä 5,10 ja 20 markan setelit ovat hinnaltaan alle vitosen kappale (taitoksia, ryppyjä ym.). Sileinä hinnat ovat 8-30euron tuntumassa.
Vuosien1939-1945 satasista ei hintaa pysty sanomaan ilman ko.setelin kuvaa. Näissä vaikuttaa malli, allekirjoittajat sekä setelin kunto erittäin paljon, eli hintahaitari on 1-70 euroa.- MS
selvä. jos on kiinnostusta niin voisin kuvia laittaa. itse en näillä tee mitään, ja opiskelija kun olen niin jokainen euro olisi tarpeen. mielelläni ne myisin pois jos ne joku vaan tahtoo.
- myymyy
MS kirjoitti:
selvä. jos on kiinnostusta niin voisin kuvia laittaa. itse en näillä tee mitään, ja opiskelija kun olen niin jokainen euro olisi tarpeen. mielelläni ne myisin pois jos ne joku vaan tahtoo.
MYY NE HUUTO.NET HYVIEN KUVIEN KERA SAAT PARHAAN HINNAN
Laita kuvat s-postiin cevy22(at)suomi24.fi tai kuvalinkkinä tähän keskusteluun, niin katselen onko seteleissä mielenkiintoisia joukossa
- MS
laitoin useita kuvia s.postilla, toivottavasti tulivat perille.
- MS
cevy kirjoitti:
Ei tullut kuvat perille (s-postin osoitteessa (at) tarkoittaa @ merkkiä.
juu ymmärsin kyllä tuon @ merkin, mutta niiden kuvien lisäämisessä oli jokin ongelma. hotmail ilmoitti englanniksi jostakin virheestä. yritän saada kuvia tulemaan.
- seteli
Mulla on kanssa 100 mk seteli vuodelta 1939. Sen allekirjoittajina ovat - jos saan oikein selvää - Lauri af Heurlin ja ehkä Karpelan, Setelissä on taittuma keskellä. Mikähän tämän arvo olis?
- markkoja1
täällä ois myös 9 kappaletta 100 markan seteleitä myynnissä.setelit ovat vuodelta1986.kuvia voin laittaa kiinnostuneille.
- pajatso1
10 markan seteli 1939. Ei pakasta vedetty, mutta siisti. Minkä arvoinen?
- MicCu
Olisi 10 markan seteli (1963) Hyvässä kunnossa.
- joooooooooo
joo eli ei kiinnosta tietää vaikka sulla oiskin semmonen. luulet varmaan et siitä saa tuhansia. mut oikeesti en maksais tommosesta ku 10 senttiä
- 1211222122122
Tuon 10 mk setelin arvo : esim 10mk 1963 Litt A T kirjaimella arvoa jo satasia .
Ilman kuvaa tai tietoa setelistä, ei arvoa voi antaa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1124368Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k773176- 991434
- 861306
- 91846
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka18693Lähes kaikki keskustelut kasvotusten
on olleet tärkeitä. Hänen luonne ja ulkokuori, niiden yhdistelmä. Se kaiken keskellä oleva osa on minulle hänessä kaikk21686- 42667
Tämän palstan naiseksi esittäytyvät
Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?110647- 43639