Lontoossa asuva kuuden ÄLLÄN YO-mutantti kirjoittaa hienosti:
"Mita tulee Neuvostoliittoon, niin sehan varasti kaikilta, myos omilta kansalaisiltaan. NL:n suurin rikos olikin se, etta se varasti koko Venajan! On turha suomalaisten itkea, etta NL otti Karjalan ja Petsamon jne. kun venalaisilta NL otti koko heidan valtionsa! Yritti ottaa Suomenkin tietysti. Onneksi Venaja itsenaistyi NL:sta 12.6. (ei siis 6.12.) ja on nyt vapaa ja itsenainen valtio johon rehelliset ja isanmaalaiset suomalaiset voivat jalleen liittya. Elaisimme sellaista Onnen aikaa kuten Tsaarinvallan aikana. Verotuskin jarkeistyisi 13%:n tasaverolle ja loppuisi tama sosialistinen riisto kun pitaa maksaa 60%:n marginaaliveroja. Alas suomalainen laiton kommunismi! Elakoon Venaja jossa kansalainen on VAPAA!"
Kaikki evakot, liittykäämme JÄLLEEN vapaaseen Venäjään!




Eikö NL valloittanut meidän Karjalamme? Eikö meidän pitäisi saada se pois NL:lta? Ihan kuten Venäjäkin pääsi irti. Miten me voisimme aloittaa neuvottelut NL:n kanssa? Missä sen lailliset toimielimet ovat?
Kustannusyhtiön omistajat haluaa yhtiössä mahdollisimman vähän näitä hylkyjä. Ne tekee kiinteisiin kustannuksiin korotuksia. Niitä pitää vähentää, tai ottaa freeksi niitä nuoria naismaistereita, jotka ahertaa 200 euron käsislukupalkalla kotonaan.
Kustantamon johto pitää kustannustoimittajaa hylkynä ja jätteenä. Nämä johtaja-päällikkö- nimikkeillä hyörivät kummallisuudet harvoin ovat kirjallisuudesta perillä pakko-opintojaan enempää.
Heille kustannustoimittaja on tiedollinen ja taidollinen ylivertaisuus. Se aina on tietoisempi, kuin se kustannusjohtaja, tuotantojohtaja, kaunokirjallisen osastojohtaja, tai mitä helvettijohtajia niitä onkaan!
Kirjailija tai sellaisena itseään pitävä käsittää kustannustoimittajan hylkynä, jätteenä ja kuukautissiteenään.
Se on se pyöveli, joka tuhoaa monisanaisen vuosien työn. Se on monesti kirjoittajan ensimmäinen vihollinen. Siihen hylkyyn on helppo valuttaa sen hylkäämisen vanha ja haiseva kuukautisveri.
On tarinoita, jossa kustannustoimittajaa on ahdistellut ja uhkaillut hylkypäätöksen saanut kirjoittaja.
Kustannustoimittajien yhdistyksen Kustun jäsenistä on noin 90% naisia. Suurimmalla osalla näyttää olevan maisteritutkinto, mutta ei juuri muuta työelämäkokemusta. Monilla työura on alkanut suoraan yliopiston ovelta kustantamon ovelle ja siinä välissä on jäänyt elämättä rikas ja monipuolinen elämä.
Voisin väittää, että se köyhdyttää, yksipuolistaa ja tekee jotenkin ”naismaiseksi” jopa miesten hyväksytyt käsikirjoitukset ja tietenkin siitä ne kirjatkin. Silloin, kun kustantajat vielä maksoivat miesmäisiä palkkoja ja Bulevardilla ja Uudenmaankadulla istui munallisia, niin kaunokirjallisuudessamme oli enemmän kukoistusta.
Uskon, että Arto Paasilinnan ja Kalle Päätalon ensimmäinen ja toinen ja kolmaskin käsikirjoitus olisi olleet hylkyjä nykymaisterityttösten lukemina.
Niin, ja Viron alaisuudessa emme ole koskaan kokeilleet olemista.
Korojovi ei vastaa asiallisiin kysymyksiin, hän esittää vastakysymyksiä ja kieroilemalla tai useimmiten vaikenemalla.
Jos NL valloitti Venäjän ja sitten Venäjä vapautui, miksi Venäjä pitää tätä NL:n ryöstämää aluetta itsellään?
Valehtelet! Stallari!
Koposkustaa vuanna 1998 Kiiminkin kirkolla kun yritti sutasta jämppäelsaa parvella siipeen, mutta elsalla oli se musta molskiklänninki ullään, nii kustaa ei saanu sitä länninkiä ylös eikä eres tieltä, joten nainti jäi aikeeksi. Ja lähtiessään kiukuspäisään parvelta Koposkustaa huusi elsalle, että "toi sun länninkis on yks helvata rautaesiripu". Tämän tieron tietää toristaa koposkustaan pojanpoika Onanias Runkman kirjassaan "Kiiminkin kiimat ja muita uskonnollisia tarinoita"...
1 132 henkilöä suosittelee tätä.
Seriffimäiseen tyyliin kuljettaisin nuo tuommoiset suomalaisten ja karjalaisten halventajat 24 tunnin kuluessa "ulos kaupungista" valtakunnan rajalle.