Fennovoima päättää ehkä vasta syksyllä, rakentaako se uuden ydinvoimalansa Pyhäjoelle vai Simoon.
Yhtiö lupasi aiemmin ratkaisua jo juhannukseksi. Päätöstä ei kuitenkaan tehdä ennen kuin korkein hallinto-oikeus KHO on ottanut kantaa sijaintipaikkojen maakuntakaavoista tehtyihin valituksiin.
Fennovoiman mukaan KHO:n ratkaisun aikataulu ei ole vielä varmistunut. KHO:sta kerrottin STT:lle, että on täysin mahdollista, ettei päätöksiä ehditä tehdä juhannukseen mennessä.
Fennovoiman viestintäjohtaja Maira Kettusen mukaan Fennovoima olisi muilta osin valmis päättämään laitospaikan jo kesäkuun aikana.
Sijaintipäätöksen lykkääntyminen muutamalla kuukaudella ei vaikuta laitoksen rakentamisen aikatauluun. Fennovoiman tavoitteena on, että ydinvoimala tuottaa sähköä aikaisintaan vuonna 2020.
(MTV3 - STT)
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2011/05/1335169/paatos-fennovoiman-ydinvoimalan-paikasta-venymassa
Näin hanke etenee
- Valtioneuvosto ja eduskunta näyttivät Fennovoiman hankkeelle vihreää valoa viime kesänä.
- Yhtiö valitsee tänä vuonna laitospaikaksi Pyhäjoen tai Simon.
- Reaktoritoimittajaksi valitaan vuonna 2012 joko Areva tai Toshiba. Suunnittelua ja aikataulua tarkennetaan yhdessä valitun toimittajan kanssa.
- Valmistelevat työt sijaintipaikkakunnalla alkavat aikaisintaan ensi vuonna.
- Ydinvoimala tuottaa sähköä Fennovoiman omistajille aikaisintaan vuodesta 2020 lähtien.
Päätös venymässä Fennovoiman ydinvoimalan paikasta
tuttua myöhästelyä
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k583959Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k142783Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet551976- 721426
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen761280Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1991257Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911091- 901079
Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?55904Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua41896