Sydän reistailee

verenpaineet tapissa

Olen 22-vuotias mies, teen henkisesti ja fyysisestikin rasittavaa työtä 12-14 tunnin vuoroissa, viikonloput ovat vapaita ja keskellä viikkoa yksi vapaapäivä. Nyt on ruvennut tuntumaan painetta työstä, sydän muljahtelee ilkeasti välillä ja hakkaa normaalia lujempaa. Ennen vapaat helpottivat tilannetta mutta nyt edes vapaalla en saa ajatuksia pois työstä ja esim. äsken ei tullut päiväunista yhtään mitään kun sydän löi miten sattuu. Verenpaineet mulla on aina olleet korkealla, lääkäri on sanonut että voitais joskus selvittää mistä johtuu, mutta se on jäänyt tekemättä. Sitten mulla on sydänsuruja, siitä johtuvaa masennusta, henkinen taakka alkaa olla sietämätön.

Ei oikein kerkeä harrastamaan enää liikuntaa, työvuoron jälkeen olen valmis kaatumaan sänkyyn. Vapaa-ajalla olo tuntuu tressaantuneelta ja väsyneeltä. En tupakoi, alkoholia menee muutama annos viikossa.

Onko mulla stressi vai mikä mua vaivaa?

10

2469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kji9

      Stressiltä kuulostaa,leposykkeen pysyvä nousu myös kertoo jotakin,ainakin minulla.Esim vaikea päästä uneen kun pumppu hakkaa normaalia nopeammin=Riski tulla myös unettomuutta.Jatkuneesta unettomuudesta voi tulla pahakin masennus.

      Ilmeisesti se lähtee töistä?jos töissä tuntee että asiat ei suju oikein,väkisin tekemistä ym,epäonnistumisen tunnetta,näistähän se steressi voi alkaa jos tilanteen antaa jatkua.

    • srteterr

      Sinua vaivaa stressi, hoida nyt se verenpaineesi kuntoon.

      Töitä ehdit aina tekemään, mutta jos tuolla tahdilla jatkat, niin voi terveys mennä.

      Korkea verenpaine on vakavaa, sekä nuo sydänoireet kertovat stressistä, mene lääkäriin, vaikka sairaslomaa ja rentoutusta, verenpaineet kuriin lääkkeillä tai muilla keinoin.

    • leppsoisa stressaaja

      Ei työt tekemällä lopu. Ja jos saa ilkeästi sanoa, niin ei kukaan ole töissä korvaamaton. Näin sanoi joskus joku lääkäri stressaantuneelle. Tottahan se on.

      • hyvä ettei

        ole. Paiskikoon hullut töitä koko elämänsä. Toiset voi relata ja nautiskella... Sydämeen vaikuttaa kyllä psyykkinen stressi ja suru. Jos ottaa lisäksi alkoholia ja polttelee tupakkia, niin jo vain tuntuu.


    • jk

      sula on stresi

    • veeeeeeeera

      Mä oon 24 vuotiasn nainen. Mulla on samat oireet kun sulla, paitsi verenpaine on normaali. Saatan herätä vaikka päiväunilta siihen että sydän hakkaa hulluna. Perjantaina en päässy töihin, kun pulssi ei vaan laskenu. Menin sitten terveyskeskukseen ja sydänfilmiinhän ne laittoivat, maanantaina kävin sitten labrassa. Beetasalpaajilla saa sydämen rytmin normaalimmaksi. Ja muljahdukset ei ole vaarallisia. Stressistä olen itse sydänoireeni saanut luultavasti. Myös kilpirauhasen sairaudet voi aiheuttaa sydämen tykytyksiä joten se voi myös olla minun oireitteni taustalla. Kilpirauhas testin tulokset ei ollut vielä tullu, joten sitä odotellessa. Ensi viikolla saan myös holtterin itselleni vuorokaudeksi. Se ottaa koko ajan sydänfilmiä talteen, joka sitten lähtetään asiantuntijalle tutkittavaksi. Sellaista voit myös pyytää. Tsemmpiä sinulle tutkimuksiin hakeutumisessa. Poistaa stressiä, kun tietää, että asiaa tutkitaan! :)

      • wwwooo

        Mulla on myös nyt stressaava ajanjakso ja viime yönä nukkumisen kanssa oli niin ja näin : / pumppu hakkaa liikaa ja levoton olo. Kilpirauhaseen on lääkitys ja beetasalpaajia tarvittaessa eli nyt on pakko turvautua niihin, kun tukala olo.
        Taustalla rakkausmurheita, työstressiä ja yksinäisyyttä. Käyn yhtä kurssia nyt, että se taisi olla sitten tällä kertaa se piste iin päälle? Tiivis tahti ja paineita ensi viikon kokeista? Holderi oli lainassa samoista oireista n.5v sitten eikä siinä näkynyt mitään erikoista. Korkea leposyke geeneistä ja stressi pahentaa sitä?


    • !

      Mulla pulssi hyppää kattoon jo siitäkin,kun nousen vaikka sohvalta ylös :( Masennusta,unettomuutta,paniikkikohtauksia ja stressiä on,vaikka muille jakaa. Lääkitystä en ole saanut aikaiseksi hakea,vaikka oireita on ollut jo parikin vuotta. Kuntoutus olisi kohta edessä ja sehän se vasta stressaakin lisää,varsinkin kun kyseisessä kuntoutuskeskuksessa olleilla ei ole ollut mitään hyvää kerrottavaa paikasta ja sen "asiantuntijoista".

    • rilääks

      Täytyyhän sitä elämässä itellensäki antaa aikaa ei muutaku jonkun verran lomaa käyttöön etelän aurinkoon tai tuleville hangille lasketteleen :)

    • Työsuojelua

      Ihmeelliset työajat sinulla.

      Ei taida olla laillista.

      14 tuntia on 6 tuntia ylitöitä joka päivä.

      Ja jos jakaa koko viikolle 6*4 -8 = 16 viikossa eli kolme tuntia viitenä päivänä viikossa ylitöitä jatkuvasti.

      Kuulutko johonkin ammattiliittoon? Onko työpaikallasi luottamusmiestä tai työsuojeluvaltuutettua.

      Miten olet tuollaiseen päätynyt ylipäätään. Tuossa työnteossa ei ole päätä eikä
      häntää, miksi et tee viittä päivää viikossa töitä ja vähemmän tunteja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      110
      4310
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      72
      3116
    3. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      315
      2871
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      62
      2352
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1562
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      77
      1388
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      98
      1352
    8. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      71
      1176
    9. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      77
      1138
    10. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1121
    Aihe