Kuinka paljon rahaa ruokaan kuukaudessa?

Minä olen yksinasuva 28v töissä käyvä mies. Käyn prismassa kerran viikossa, lasku noin 50e, alepassa myös kerran viikossa ja lasku noin 30e + 5 kertaa viikossa käyn hakemassa jotain lounaaksi kaupasta, noin 7-9e kerta. Eli noin 500e kk menee ruokaan.

Mites muilla?
Ilmianna
Jaa

50 Vastausta


Eipä ole tullut seurattua, mutta arviolta noin puolta vähemmän yhden hengen taloudessa kun työttömänä voin valmistaa ateriat itse. Jos olisin työssä, kävisin työpaikkalounaalla ja tulisi tietysti kalliimmaksi, tuskin kuitenkaan ihan 500:aan saakka.
Ilmianna
Jaa
Suunnilleen siinä 180-230€, tuohon summaan kuuluu myös esim. hygieniatarvikkeet ym.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
4 VASTAUSTA:
Ja mitä sinä syöt? Oletko opiskelija
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Suunnilleen samoilla mennään ja Lidlistä teen suurimman osan ostoksista. Olen 64-vuotias eläkeläisnainen.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
28vmies kirjoitti:
Ja mitä sinä syöt? Oletko opiskelija
Ihan perinteistä kotiruokaa, hedelmiä ja kasviksia unohtamatta.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Suurin piirtein samoissa, teen itse paljon. Yksin asuva 60 v nainen.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Olen yksinäinen 6kymppinen leskimies ja kokkaan itse ruokani, ostan paljon ns,päiväys ja tarjoustavaraa aina kun hyvä tarjous tulee eteen, osan laitan aina pakkaseen. Eilen esimerkiksi tein itse pyydystämistäni ahvenista herkullista kalakeittoa 4 litraa, hintaa sille keitolle tuli noin alle 2 euroa, pilkottujen ahvenfileiden(800gr), kerman, perunan, porkkanan sekä sipulin kanssa, kolmen päivän ruisleivät juustolla ja maito maksaa siihen päälle noin 2 euroa. Maittavat haudutetut liharuuat teen porsaan ulkofileestä ja kasslerista, niilä hintaa vain 5 euroa kilo tarjouksissa. Mielestäni syön hyvin ja halvalla kun meillä on täällä kotikaupungissani Lidl ja Pickn'Pay.
Ilmianna
Jaa
500-600e

asun yksin ja 30v mies, pienet tulot. syön aina broileria ja riisiä, en mitään erikoista

käyn prismas ja alepas

tässä eilinen kauppakuitti prismasta

vital gluteeniton leipä 3.15
suippopaprika 2kpl 4.30
raejuusto 2kpl 2.18
pippurisekoitus 3.85
kalkkunaleike 2.65
juusto 1.49
broilerin ohutleike 800g 8.35
maksamakkara 1.98
kurkku 1.09
kirjolohipyörykkä 1.99
avokadopussi 2.79
pakastevihannes 2kpl 3.28
mustikka 3kpl 4.74
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
3 VASTAUSTA:
Aika kallista ja liian lihapitoista syöt. Ja vielä keliakin.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Mitä enemmän ostaa valmistuotteita ei maksa ruuasta vaan työstä!!

Noin 200e/kk ja teen ruuan itse ja syön todella hyvin ja hyviä raaka-aineita.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Kalliita mustikoita jos lahemmas 5egee 3kpl. On ne kyl aika pienia marjoja.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Olen +70-vuotias yksinasuva eläkeläisukko. Olen jo vuosien ajan pitänyt kirjaa kaikista menoistani, ja nyt kun aikaa on, teen kaikki ruuat itse, yksinkertaista kotiruokaa. Ruokamenojen keskiarvo kahdelta vuodelta on 107,82/kk ja 7,13% kaikista menoista. Siihen ei sisälly alkoholijuomia, vaan niihin menee helposti saman verran vaikka ei ryyppäisikään.
Asumiskulujen jälkeen autokulut ovat seuraavaksi suurimmat, 22,13% kaikista.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
8 VASTAUSTA:
minä laitan broilerit uuniin ja keitän riisin. onko se itse tekemistä?
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Tuo on hienoa että kirjaa menot.Tällöin näkee että mihin rahat kuluu ja huomaa jos jokin asia vie normaalia enemmän rahaa.Kirjaan itse alkoholijuomiin menevät summat koska niillä menoilla on taipumusta nousta jos ei tarkkaile jatkuvasti.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Reilulla satasella kuussa ei ihminen elä, ainakaan kunnon ruuassa.
Ehkä todella yksinkertaista, halvinta makkaraa, koskaan ei vihanneksia siis tomaattikurkutpaprikat koska ne talvella on 4-5 euroa kilo, eikö?
Ärsyttävää verrata kuitenkin kun toine syö yksinkertaista ja toine muuta.

Eniten vituttaa ne jotka esim, tuovat töihin eväitä vaikka lämpöisen ruuan saisi 5-6 eurolla leipineen salaatteineen, sopat halvemmalla, silti tuodaan puolenkymmentä kinkkujuustoleipää, eilisiä tähteitä tai saarioista ja viili yms, säästösyistä haloo mitä säästi , ei ainakaan aikaa.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Miksi pitàisi ostaa talvella kurkkua, tomaattia ja paprikaa? Osta kaalia, porkkanoita, lanttua ja punajuuria, pakasteherneità ja appelsiineja hedelmàksi. Elàn reilulla satasen ruokamenoilla kuussa ja syòn pàivittàin kuin keisarinnat aikoinaan. Sàilòn ja pakastan kasvimaalta kaiken, kerààn marjat ja sienet. Hillot ja marmelaadit keitàn itse ja parin viikon vàlein leivon neljà ruislimppua pakastimeeni. Halvinta makkaraa en osta koska en syò makkaroita lainkaan. Ostan vain luomulihaa ja luomuoliiviòljyà. En ole kovin kòyhà mutta hyvin nirso olen siità, mità suuhuni laitan.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
jukepoitsu kirjoitti:
Reilulla satasella kuussa ei ihminen elä, ainakaan kunnon ruuassa.
Ehkä todella yksinkertaista, halvinta makkaraa, koskaan ei vihanneksia siis tomaattikurkutpaprikat koska ne talvella on 4-5 euroa kilo, eikö?
Ärsyttävää verrata kuitenkin kun toine syö yksinkertaista ja toine muuta.

Eniten vituttaa ne jotka esim, tuovat töihin eväitä vaikka lämpöisen ruuan saisi 5-6 eurolla leipineen salaatteineen, sopat halvemmalla, silti tuodaan puolenkymmentä kinkkujuustoleipää, eilisiä tähteitä tai saarioista ja viili yms, säästösyistä haloo mitä säästi , ei ainakaan aikaa.
Mikä on mielestäsi "kunnon ruokaa?" Itse pärjään oikein hyvin alle 200e/kk ja tämä ei käsitä eineksiä tai muitakaan höttöjä..
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Kyllä satasella voi elää terveellisesti, kun ostaa sesongin mukaisia raaka-aineita.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Olen ruuanlaiton ammattilainen "evp". Kaksi aikuista ja kaksi nuorta miestä taloudessa. Tarkka excel-seuranta kaikista. Viimevuoden keskiarvo 466 euroa/4henkilöä kuukaudessa taulukon kaikkien kuukausien yhteenvedon mukaan, sisältää saunaoluetkin (82snt/tlk, Karjala 33cl), ei papereita ja pesuaineita.

Leivon leivät (omat jauhosekoitukset, ei valmiita sämpyläsekoituksia) ja pullat itse. Ruokien pääraaka-aineina: broiskun paistileikkeet ja fileet (-30% tarjoukset), karjalanpaistilihat (niistä saa helposti sata erilaista ruokaa, valitsee kartalta maan ja etsii tarvittaessa netistä paikallisen lihapadan), jauheliha 9,5% (rasvaisempaa tarvitaan vain hampurilaisiin min. 17%), kassler tarjouksesta (yön yli 80 asteessa 12-14h, siitä pihvit tai pulledit tortillohin, pitaleipiin tai mihin vaan) ja joskus possunfileestä pihvit tai wokit. Junttisääntönä: liha ei saa maksaa yli 7 euroa kilolta perusostoissa. Juhlat on juhlia.

Marinadit ja kastikkeet teen itse, kiinalaiset, japanilaiset ja thaikut älyttömän helppoja ja halpoja. Perunasta, pastasta ja riisistä tehdään sen kymmentä eri sorttia. Paljon kasviksia, talvella juurekset, kaalit, pakastekukkikset (minkäänmaalaiset tomaatit eivät ole talvella parhaimmillaan). Kinkkua, kultafloraa ja juustoa leivän päälle ja sämpylän tai patongin väliin: Kahvi on aina tummaa Presidenttiä (siitä ei tingitä, sitä on tarjouksista hamstrattu), omenoita, banaaneja päivittäin. Aamulla puuroa ja marjoja ja vaimolle rahkaa ja marjoja.Illalla teetä ja leipää. Kaikki ensisijaiseti kotimaista ruokaa. Sienet poimitaan itse ja osa marjoista.

Ostetaan kauppalistan mukaan ja tehdään se määrä mikä syödään ja/tai pakastetaan, ei mennä kauppaan shoppailemaan. Biojätteissä ei ole kuin juuresten kuoria. Syödään terveellisesti ja hyvinvalmistettua ruokaa. Ei hifistellä eikä ätöillä. Valmistetaan vain varmasti maistuvia ruokia, eikä mitään makkara-kalakeittoja eikä trendipellejen kikkerskokkereita, mitkä jää kaappiin pyörimään.

Ei ne suuret tulot vaan ne pienet menot: paljonko on rahaa käytössä, mitä sillä saa ja miten se tehdään. Maalaisjärkeä. Niukkuus luo luovuutta.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Mahtavaa!! Vihdoinkin sielunsympatiat kohdillaan! Näin myös meillä, jatketaan samaan malliin!
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Ja viinat virosta .Latvialainen votka 6€ puolenlitran leka.
Ilmianna
Jaa
Niin 80 % unohtui kertoa
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
1 VASTAUS:
No hyvä, että nyt muistit.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Eikös jossain ole laskettu pyöreästi, että se on 200 eur per pää. Näin ollen 5-henkisen perheen ruokamenot on tonni. Tästä lähetään sitten vähentelemään tai lisäilemään sen mukaan, miten paljon kokkaa itse ja käyttääkö tupakoita, viinoja, ekstra-tuotteita. Kyseessä on kuitenkin se summa, mitä marketista kuussa ostaa. Kaikki mukana. Tämä on joku tilastollinen (vanha?) nyrkkisääntö. Itse tiedän, että en pystynyt noin halvalla ostamaan 5-henkisen perheen ruokia. Me ollaan syöty aina aika kalliilla, esim. ostettu lasten namipäivänä nameja, limsoja, muutenkin joskus vähän jotain luksusta.
Ilmianna
Jaa
Mä oon parikymppinen opiskelijapoika ja mä käyn yleensä kerran viikossa kaupassa, S- tai K-kauppa, joskus lidlikin. Viikon ruoka ostoksiin meneen noin 20 euroa, toisinaan joudun käymään loppupuolella viikkoa täydentämässä ja silloin menee kymmenisen euroa tai alle. Ostelen tavaraa tarjouksista ja pakastan, pakastimessa on yleensä aika hyvä valikoima kaikenlaista ja kun olen laiska kaupassakävijä ei välttämättä tarvitse sinne mennä kun tuoretuotteen perässä.
Syön tosin 5 päivänä viikossa opiskelijaruuan vajaa 3 euroa ja syön aika reilusti silloin. Myös kupillisen kahvia ostan päivittäin ja kenties kerran viikossa käyn syömässä baarissa kavereitten kanssa joka maksaa noin reilun kympin. Ostelen kaupasta myös ns. turhaa tavaraa eli sipsejä, suklaata jne. jotka tosin kuluu aika hitaasti kun kunnon ruuan ohella eivät sillätapaa maistu.
Aamuisin syön kaurapuuroa ja hedelmän, päiväruoka koulussa tai itse samoin kun iltaruokana jotain miehisin ronskein ottein valmistettua vaatimatonta mutta mahdollisimman monipuolista perusruokaa. Keittiössä en viihdy mutta pärjään silti siellä. Illalla ehkä hedelmä ja näkkileipää, tuoreleipää en juuri osta.
Ilmianna
Jaa
mulla menee työttämien ruokailu ja kirkon 1-2 euroa diakonia antaa 20-30 euroa lahjakortin ei alkoholia ei tupakka sillä elän arki päivät ruokalapuilla illat ja viikonloppuna syön vanhemmilla lauantai sitten on kirkko adventti ilmainen sapuska la su monet kirkot perjantai synagoga ruokaan käytän 10-100 euroa kuussa tupakka korvike+alkoholi 100 euroa kk laskut 200 euroa lääkkeet loput .. vaihtotalous facebook tavarat vaimolle itselle lapsille x3
Ilmianna
Jaa
Arvioisin että meillä(keski-ikäinen pariskunta)ruokaan menee ehkä n.200 euroa kuukaudessa.Siis ihan ruoka ruokaan.Muut menot tietty siihen päälle.Teemme tavallista edullista ja maittavaa kotiruokaa tarjousten mukaan.Isompia määriä ja pakastamme annoksiksi pakkaseen.Emme syö ulkona yms.Ei lainkaan tupakkaa,alkoholia eikä autoilua.Olen ainakin itse tähän todella tyytyväinen.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
1 VASTAUS:
Meillä (nuorehko pariskunta) menee myös ruokaan parisataa kuussa. Pyrin tekemään kaiken alusta loppuun itse. Eikä ole autoa, metrolla ja sporalla kuljetaan. Ruokaostokset yleensä Lidlistä ja sieltä missä sattuu olemaan tarjouksessa. Tupakkaan ja kahviin ei mene rahaa kun emme niitä käytä, noin kerran kuussa/ joka toinen kk juomme alkoholia ystävien illanistujaisissa tai muissa juhlissa, keikoilla tms.. Kierrätämme paljon ja yritämme elää luontoa säästäen niin paljon kuin pystymme. Lapsia ei ole, emmekä aio hankkia.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Meillä kahden aikuisen perheessä kuluu ruokaan noin 350e/kk.
Ostamme arkiruoan Lidlestä ja viikonloppuna käymme tasokkaammassa kaupassa hakemassa herkkuja.
Hintaan sisältyy mm pesuaineet, talouspaperit, viinit.
Asumme k-euroopassa ja lasillinen viiniä, joka on täällä elintarvike, kuuluu paikalliseen tapaan aina aterian yhteyteen. Viinipullo maksaa 3-5e
Emme tupakoi emme käytä väkeviä, emmekä juo maitoa.
Juomavesi ostetaan myös kaupasta .
Ilmianna
Jaa
Arviolta 250e kuussa. Siihen tulee myös koiranruoka jonka myös teen pitkälti itse.
Kaikki tarjoukset kun hyödyntää ja pakastinta käyttää niin tuon enempää en saa uppoamaan.
Asun yksin + koira, puolipäivötöissä, hyvin ennättää laittamaan omat eväänsä.
Ravintolan seisovapöytä safkat menisi ihan hukkaan, syön vähän mutta usein.
Saatan vaikka tehdä kerralla ison satsin voileipiä ja keittoa, syön sillon kun on nälkä.

Tupakat tulee erikseen rajan takaa, samoin viini siellä 4e /lirta.
Kommentoi
1
Ilmianna
Jaa
1 VASTAUS:
Mukana ei ilmeisesti ole työpaikkaruokia, kahvia,pullaa yms
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Olen 56 mies asun yksin ja noin 100 e kk menee ruokaan,muita menoja ei juurikaan ole kun asumiskulut ja autojen kulut.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
1 VASTAUS:
Halvalla syöt. Mutta mitä saat satasella?
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Meillä myös kahden aikuisen talous ja keskimäärin 200 euroa menee kuukaudessa ruokaan. Syömme laadukasta ruokaa ja teemme aika paljon itse. Aamulla yleensä AB-jugurttia tai rasvatonta rahkaa, jossa mustikoita tai muita marjoja, mukillinen hyvää kahvia ja plusmaitoa, lasillinen jotain hyvää mehua, joskus luomukananmuna. Lounaaksi soppaa tai salaattia ja leipää. Välipalaksi hedelmä ja pähkinöitä, iltapäivällä kahvia ja maitoa. Päivälliseksi vaihtelevasti erilaisia itse tehtyjä ruokia, joskus kalliimpaa lihaa tai mifua, joskus aasialaista, joskus sushia tai texmexiä ja joskus halvempaa esim. itse ongituista kaloista. Iltapalaksi leipää ja hedelmä. Lisäksi perjantaisin karkkia, saunaan yhdet oluet ja kerran kuukaudessa pizzaa ja pullollinen hyvää viiniä.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
2 VASTAUSTA:
Mikä ihme siinä on että aina on sitten mikä ruokakeskustelu hyvänsä. Pitää korostaa miten nyt on taas tehty ruokaa kotona omin pikku kätösin kerätyistä sienistä yms. tai sitten on kyseessä stokkan herkku josta on ostettu juuri sitä laadukkainta lihaa.. Missä kohtaa ruoasta on tullut tällainen egoilun aihe?
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
Minulle se ainakin on ekoilun aihe, ei egoilun. Sellaiseen ei ole tarvetta. Ekologisuteen olisi kyllä jokaikisellä syytä tässä maailmassa, jossa elämme.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
2000-3000 keskimäärin. Repikää siitä ja muistakaa palkkamaltti ;)
Itse tyydyn pieniin 20-30% korotuksiin aina joskus, mutta yleensä en niin pieniin.
Ilmianna
Jaa
Meillä menee 250-300€/ kk. (Sis wc-paperit ja pesuaineet) Työtön yh ja eskari-ikäinen lapsi. (Joka saa lounaan arkisin eskarissa). Marjastan ja sienestän paljon. Käyn kyllä usein työttömien 1€ maksavalla lounaalla asukastuvalla.
Ilmianna
Jaa
Minulla mahdollista käydä useissa eri kaupoissa (lidl, citymarket, prisma , tokmanni) samalla reissulla ja hyödynnän tarjoukset . Pakastin ahkerassa käytössä. Aika on rahaa. Jos olisin töissä ei olisi aikaa moiseen.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
1 VASTAUS:
Ai, että lohjalta kotoisin? Juu, ei täällä tosiaan työssä jouda loisimaan, kauppoja on sen verran moneen lähtöön....
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Ruoakalskuun voi vaikuttaa tekemällä itse edullisia ja terveellisiä aterioita. Blogissa euronherkut.blogspot.fi on esimerkkejä
Ilmianna
Jaa
Ruokamenot johon kuuluu vc ja muut paperituotteet kuluu 120-140 kk. Olen yksinasuva
vahan nainen. Hedelmiin menee aika paljon silllä en marjasta enkä viljele mitään. Ostan
kaiken samasta k-liikkeestä joka on lähellä.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
1 VASTAUS:
Aika edullisesti jo elät.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
+Lisää kommentti
Töissä lounaaseen menee se 150€ kuussa ja iltaisin ei syödä kun lapsikin muuttanut jo omilleen. Varmaa sellaiset 500€ mutta siihen sisältyy kaikki ja oluet ja muut alkon tuotteet. OStan isoissa erissä lihaan ja viimeksi puolikkaan poroa 12 kg niin pääsee halvemmalla. Pakkasessa sen verran lihaa että ainakin kuukausi pärjätään.
Ilmianna
Jaa
Kuukaudessa menee noin 250 - 300 € S-markettiin ( ainoa kauppa täällä) ruokaostoksiin. Kivennäisvettä menee noin parin euron edestä päivässä, ruoka on eineksiä ynnä satunnaisia herkkuja. Suosin kasvisruokaeineksiä , Mies 52 vuotta, työkyvyttömyyseläkkeellä.
Ilmianna
Jaa
Minulle menne noin 50€ kukausi.Eniten saan ruoka roskista ,tiedän hyvä paikka missa heitä.Vähän vatsa kipeä ja ripuli ei sehaitta.
Ilmianna
Jaa
noin ka. 120e/kk,kun ei enempaan varaa ja turha lihottaa enaa itsea,kun olen paassyt 45 kg alas painossa vain syömalla vahemman/kerta, mutta 5-6 kertaa/pva ja kevytta kavely- tai pyöraily ulkoliikuntaa halujen ja ilmojen mukaan.

tosin silti ostan aika monipuolisesti "rehuja" ja hedelmia myöten aina ruokatarvikkeet etukateen valikoidusti oikein.
teen ruuan itse,lahes joka pva eri ruokaa...joskus on jamapaivia,kun jaa yli,mitaan ei mene hukkaan...tai korkeintaan hedelmien ja pottujen kuoria.
paaruoka vain keskipaivan paikkeilla ja kerran/pva.
em. hintaan kuuluu myös kaikki pesuaineet itselle+pyykkiin ja wc- ja talouspaperit seka muut aineet puhtaanapitoon.

sahköa kuluu ka. n. 3 kwh/vrk, sis. pyykkikone,sahköhella,
jaa-pakastinkaappi,mikro,kahvinkeitin,leivanpaahdin,iso tv,radiot,
lappari ja led-valot joka paikassa,,,3-6w lamput
1-5 kpl tilan ja lampun mukaan. valot on paalla vain jos olen tilassa tai muuten tarve lahivalolle.

energian hintaa kilpailutan joka vuosi tai riippuen sopimuksesta,nyt lienee suomen halvimpia,mutta roistomaiset siirto-ja peruskulut nousee jatkuvasti,koska valtiovallan toimet ovat sairaita vailla alya kansalaista kohtaan.

vesikulut,,kuuma n. 1m3/kk ja kylma n. 2m3/kk,yht. n.20e/kk.

nuo 1 hlön talouskuluja.
Ilmianna
Jaa
Yksin asuva nainen jo eläkkeellä.Ruokaan menee noin 300€ kuukaudessa. Siinä on mukana jo myös pesuaineet ja wessa ym tarvikkeet.Sitä enemmän rahaa saa menemään mitä enemmän juoksee tarjousten perässä eri kaupoissa.Aina jotain tarpeetontakin sieltä vain mukaan lähtee.
Ilmianna
Jaa
kyllä 100e max. pitäisi riittää ruokaan yksinasuvalle miehelle vallan mainiosti. sillä saa vaikka mitä.
Ilmianna
Jaa
Veikkaan että samoissa summissa liikutaan (kk).
Ilmianna
Jaa

Vastaa alkuperäiseen viestiin

Kuinka paljon rahaa ruokaan kuukaudessa?

Minä olen yksinasuva 28v töissä käyvä mies. Käyn prismassa kerran viikossa, lasku noin 50e, alepassa myös kerran viikossa ja lasku noin 30e + 5 kertaa viikossa käyn hakemassa jotain lounaaksi kaupasta, noin 7-9e kerta. Eli noin 500e kk menee ruokaan.

Mites muilla?

5000 merkkiä jäljellä

Peruuta