Israel & jutalaiset

- 12 ->

Asia vakutti ilmeisen kiusalliselta (?) kommentoitavaksi toisessa ketjussa, joten tehdään aiheesta aivan oma aloitus, sillä se on kuitenkin varsin keskeinen asia monille kristityille uskonnoile ja likkeille.

Miten tulisi rammatullisesti ja kristityn näkökulmasta ajatellen suhtautua juutalasiin, heidän uskoonsa ja uskontoonsa valitun kansan roolissa, jollaisena useat heitä edeleenkin pitävät?

Hehän eivät yksijumalaisina ja Jeesuken kieltävinä mahdu kristittyjen kriteereihin eivätkä sen perusteella omista totuutta eivätkä ole pealastettujen listalla ehdokkaina. Näin siis kristittyjen mitalla mitattuna, jotka pohjaavat Nikean kirkolliskokouksen lausumaan kristillisyyden kriteerinä.

Kiintoisaa havaita miten useatkin kristityt liikkeet rukoilevat Israelin ja juutalaisten puolesta valittuna kansana ja samaan aikaan odottavat Jeesuksen paluuta, jota juutalaiset eivät edes tunnustaneet, vaan torjuivat ja luovuttivat kuolemaan.

Eikö tässä ole "lievä" ristiriita?

Ps. Entä sitten kaikki noin 70% ihmiskunnasta jotka eivät ole kristittyjä, mitä Jumala on varannut heille?

Ottaen lisäksi huomioon miten tietyt fundamentalistiset kristilliset liikkeet tuomitsevat helvettiin jo toiset kristitytkin vain sen vuoksi etteivät he tulkitse kirjoituksia samalla tavalla ja tämä vielä siitäkin huolimatta, että Jumala kieltää toisten tomitsemisen ja on vain yksi Tuomari.

9

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JEEJEEJEE!

      Meidän adventistien kanta on se, että me olemme Jumalan Israel, eivät juutalaiset, jotka ovat pakanoita vailla pelastusta, elleivät ota Jeesusta vastaan.

      • höpsis-....

        jee jee menee takasi nukkumaan.


      • JEEJEEJEE!
        höpsis-.... kirjoitti:

        jee jee menee takasi nukkumaan.

        Höpsis itsellesi. Juutalaiset Palestiinassa eivät ole Jumalan Israel.


    • mietittävää....

      Oletko miettinyt, miksi juutalaiset eivät niin rakasta kristittyjä?

      Heidän puolestaan pitää rukoilla paljon, heillä on paikka Jumalan suunnitelmissa täällä ajassa.

      ..

      Mutta, ajattelepa itseäsi juutalaisiin "housuihin".

      Kristityt ovat vainonneet juutalaisia tavalla tahi toisella.

      Kristityt pitävät sellaisia juhlia. - kristillsinä, jota ei ole raamatussa.

      jne. jne. Eli juutalaisissa housuissasi seisten, kristityt olisi perinnäisoppeineen peitteenä silmilläsi, ettet pääsisi löytämään Jeesusta.

      Mutta, jos kristityt löytäisivät raamatulliset juhlat ym. rakkaudessa, niin se ottaisi juutalaisilta peitteen silmiltä ja siinä jo kolkuteltaisiin Jeesuksen paluun ovia.

      ts. eihän kristillisiä epäjumalanpalvelustapoja kannata edes ehdottaa juutalaisille.

      Jos ei, eli olet samaa mieltä, niin silloinhan jonkun pitäisi tehdä parannus, ja kuka se jonkun olisi, on kristillisyys.

      vai mitä?

      • JEEJEEJEE!

        No niinhän juutalaiset on vainonnut kristittyjäkin. Sitä paitsi se kristinuskon muoto, josta puhut, on pakanuutta, eikä mitään oikeaa kristinuskoa. Ja Paavali sanoo suoraan, että sanoma rististä ei kelpaa juutalaisille, vaikka se ainoana voisi heidät pelastaa.


    • !"#€%&/()=?

      On ristiriitaa ja siksi me adventistit ei olla mukana näissä israel-ystävissä sun muissa hömppäseuroissa.

    • Epätietoinen aloitus kysyy:
      "Miten tulisi rammatullisesti ja kristityn näkökulmasta ajatellen suhtautua juutalasiin?"

      Ikuinen vastaus: Suhtautukaamme kuten Israelin Jumala itsekin suhtautuu ! ! !

      Room. 11:28
      Evankeliumin torjuessaan he ovat Jumalan vihollisia, teidän tähtenne, mutta valinnan perusteella he ovat Jumalalle rakkaita, isien tähden. [5. Moos. 10:15]
      29 Sillä ei Jumala armolahjojansa ja kutsumistansa kadu.

      http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Room. 11:1&rnd=1325616855398

      Näin se vaan on.

      • näin se vain on

        Niin, eli ovat rakkaita mutta silti vihollisia. Eli lopputulos on se, että jos eivät ota Jeesusta vastaan, tie vie helvettiin samalla tavalla kuin kaikkien muidenkin.


    • Hei

      Jos joku usko kieltää Kristuksen ja lukee vain tooraa, niin kaiketi kristinusko on jäänyt unholaan merkityksessään, ja hiukan ajassa jälkeen yli 2000 vuotta laahaa jäljessä.

      2000 vuoden takaisissa tapahtumissa "Jumalan kansa" hajotettiin "pakanoiden" sekaan.

      Aina Jumalan kansa otti käännynnäsiä pakanoista, mutta 2000 vuotta sitten tehtiin selväksi että evankeliumi on yhtä lailla "pakanoiden" evankelumi eikä Jumala katso ihmiseen tässä merkityksessä. Cornelius näki asiaa koskevan näyn mustaakseni Apt 10 luvussa.
      Lisäksi Gal 3:28.. Kol 3:11.
      Tasa-arvo oikeudesta Jumalaan siis vallitsee maan päällä.

      Tuomioiden lausuminen merkitsee Matt 7:1 että lausuu toisia helvetin paikkaan henkilökohtaisella tasolla, että myös ihmisten herjaava nimittely merkitsee tuomiota ihmisen suusta. Tämä perustuu ajatukseen että armonaika on ihmisen elämä ja toinen voi muuttaa tapojaan ja arvojaan, ihmisellä ei ole oikeutta lyödä leimaa otsaan. Vehnä ja rikkaviljakin kasvaa yhdessä ja monet viimeiset ensimmäisiksi tulevat ja päinvastoin.
      Ihminen ei saa henkilökohtaisella tasolla esittää mitään arviota asiassa, mutta tietysti oppia arvioida voi ja osoittaa oikeaa oppia.
      Minusta selkeä harhaoppi on kun Kristus korvataan jollakin muulla ja Jumalan laki korvataan jollakin muulla. Nuo ovat minusta kristillisyyden ja lopun ajan pyhyyden ehdot, Ilm 14:12, 12:17, Hebr 12:14. Pelastuksen ehdot tai avaimet.

      yst. jari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe