Muistaakseni Datsun Skyline 72 tai sen tyypppinen ja muovimallissa oli sähkömoottori! Mikä valmistaja teki tuollaisia 80-luvulla?
Outo automalli & valmistaja
2
248
Vastaukset
- fwioejgioejwoir
Tarkoitatko koottavaa muovirakennussarjaa? Itsellä on tallessa 80-luvulta Mazda Familia 1500XG (323 GT -81) muovirakennussarja (koottu) jossa on sähkömoottori mukana, valmistaja on IMAI.
En kuitenkaan laittanut moottoria malliin vaikka pohjassa on katkaisija sille. Muutakin kivaa sarjaan kuului, nimittäin ajovalopolttimot ja sähköjohdot mitkä ilmeisesti ottaisivat virran moottorista, näitäkään en rakentanut malliin.
Ehkäpä tällä valmistajalla on ollut Skylinejäkin, Corolla DX ja Suzuki Alto taisi olla ainakin muistelemani lappusen mukaan.
Vähän aikaa sitten hankin Fujimin rakennussarjan tästä samasta Mazdasta mutta tämä on ralliversio, eipä tosiaankaan näy sähkömoottoria eikä johtoja saati ajovalolamppuja, korissakin on pieni virhe sivulasien yläreunassa vesikourun alla. Tätä en ole aloittanutkaan.- TRR1
Onko kuitenki paikka sähkömoottorille? Aikanaanhan Japanissa varustettiin koottavat muovimallit noilla moottoreilla, jotta niistä tuli lakiteknisesti leluja rakennussarjojen sijaan = löysempi verotus.
Nykyään uusintapainoksissa valmistajat eivät ole muotteja muuttaneet, mutta sähkömoottori on jätetty pois (saa sentään ostettua erikseen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16411531- 288142
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.566024Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664987- 214757
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394394Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014285- 1013652
- 803290
- 481791