Outo automalli & valmistaja

bonga

Muistaakseni Datsun Skyline 72 tai sen tyypppinen ja muovimallissa oli sähkömoottori! Mikä valmistaja teki tuollaisia 80-luvulla?

2

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fwioejgioejwoir

      Tarkoitatko koottavaa muovirakennussarjaa? Itsellä on tallessa 80-luvulta Mazda Familia 1500XG (323 GT -81) muovirakennussarja (koottu) jossa on sähkömoottori mukana, valmistaja on IMAI.
      En kuitenkaan laittanut moottoria malliin vaikka pohjassa on katkaisija sille. Muutakin kivaa sarjaan kuului, nimittäin ajovalopolttimot ja sähköjohdot mitkä ilmeisesti ottaisivat virran moottorista, näitäkään en rakentanut malliin.
      Ehkäpä tällä valmistajalla on ollut Skylinejäkin, Corolla DX ja Suzuki Alto taisi olla ainakin muistelemani lappusen mukaan.

      Vähän aikaa sitten hankin Fujimin rakennussarjan tästä samasta Mazdasta mutta tämä on ralliversio, eipä tosiaankaan näy sähkömoottoria eikä johtoja saati ajovalolamppuja, korissakin on pieni virhe sivulasien yläreunassa vesikourun alla. Tätä en ole aloittanutkaan.

      • TRR1

        Onko kuitenki paikka sähkömoottorille? Aikanaanhan Japanissa varustettiin koottavat muovimallit noilla moottoreilla, jotta niistä tuli lakiteknisesti leluja rakennussarjojen sijaan = löysempi verotus.

        Nykyään uusintapainoksissa valmistajat eivät ole muotteja muuttaneet, mutta sähkömoottori on jätetty pois (saa sentään ostettua erikseen).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2738
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2487
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      109
      2298
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1935
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe