Eli taloa lämmitää puukattila.
Kattilan on yläpalokattila n. 5 vuotta vanha.
Mietin tarviiko pelti laittaa yöksi kiinni. Siis se sulkupelti joka sulkee savuhomin??
Puukattilla & pelti
5
2886
Vastaukset
- Varmistaminen...
Jos kattilan luukkujen tiiviys on hyvä, niin hormin pellin sulkemisella ei ole enää erityistä merkitystä.
- Pähkäilijää
Mikäli kattilan ensiö ja toisioilman reijät eivät mene kiinni itsestään tulien sammuttua pitää pelti vetää kiinni tai muuten veto jäähdyttää kattilan ja pannuhuoneenkin piipun kautta pihalle.
- hupauuno
itsekkäni vastaava laite, en ole sen savupellin kanssa viitsinyt askarrella..päivittäin se on lämmitettävä, joka tapauksessa.
Pähkäilijälle tiedoksi, että kun kattila jäähtyy, avautuu vetoluukku automatiikan ansiosta, antaakseen polttoilmaa tulelle, jota ei ole.- Puukattilasta
Ihan mielenkiinnosta kysyisin, että kuinka paljon puuta tai kuinka monta pesällistä puuta menee jokapäiväisessä lämmityksessä puukattilassa.
Minulla on varaava sähkölämmitys ja sen lisäksi puukattila, jota lämmitän päivittäin, jos on yli 5 astetta pakkasta. Puuta menee kaksi-kolme pesällistä riippuen lämpötilasta!! Pukattila on tosi vanha Högfors ja vuodelta 1977!
- Pähkäilijää
Itsellä samanlainen Arimax 240 pannussa. Jos sen jättää pelti auki jäähtyy pannu johonkin 30c lukemaan nopeastikin. 80c=>30c 70 litraa vettä noin 200 kg rautaa => sama lämpömäärä kun 25 litraa vettä => 95 litraa ja 50c takaisinlämmitys tarvitsee 80 asteeseen tarvitsee 5,5 kWh.
Turhaa työtä se teettää jos pellin auki jättää. Paremi tuokin lämpömäärä on päästää pikkuhiljaa pannuhuoneeseen taloa lämmittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475405Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612176Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181790Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1421742- 171525
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301447Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5132881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se210926