Lukio & Matemaattisesti kyvytön

Mitämähaluun

Arkeologiks oon halunnu varmaan kymmenisen vuotta, haha. Nyt sit alan olee jo melkeinpä 18 (tässä kuussa tulee toiki numero täyteen) ja oon miettiny aikuislukioon menemistä.
Peruskouluaikoina mä en todellakaan koskaan ollut hyvä liikassa ja sit aineissa, jotka vaati matemaattisia taitoja. Noh, liikastahan pääsee aikuislukiossa eroon, mutta mites sitte fyssa, kemia ja matikka? Eikös ne seuraa sinnekki?
Ongelmana on, että mä olen ihan surkea matikassa. Ei onnistu. Ei sit millään. Ei auta, vaikka kuinka harjottelisin, ei vaan jää matikka päähän.
Mulla on nyt sellanen kuva (kiltisti vaan korjaamaan jos toisin on), että arkeologiks opiskelu kyllä vaatii sen lukion. Mut mitäs sit, jos en pääse lukiota läpi matikan takia? Sit kyllä vituttaa niin saamaristi.
Olisko mulla mitään mahdollisuuksia selvitä lukion matikasta, edes rimaa hipoen? Onko se ny sit loppujen lopuks niin kamalan vaikeeta? Tiukkaa?

5

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöt

      Mä voisin opettaa sua pientä korvausta vastaan, jos olet Turun suunnalla. Opiskelen täällä matikkaa. Tietty melko todennäköistä on, että olet jossakin muualla, mutta sähköpostin välityksellä onnistuu myös. Kerro vain jos kiinnostaa, pääset varmasti läpi matikasta!

    • abitoo

      Älä hätäile, otat lyhyen matematiikan suoraan ja sitten vain rauhallisesti käyt niitä kirjoja läpi. Sun täytyy kylläkin ajatella sillä tavalla että arkeologi tarvitsee työssään vähintään tilastomatikkaa, veikkaisin, et sä sitä matematiikkaa nykyään enää oikee missään työssä pääse pakoon. Mutta sä voit pitää sitä vain motivoivana tekijänä! :)

      Itelläni oli tuo sama tilanne päivälukiossa, matematiikka ei vain mene päähän. Päädyin kumminkin kirjoittamaan sen kun tajusin että tulen tarvitsemaan sitä jatko-opinnoissa. Kirjotin sitten lyhyen matematiikan ja sain B:n, koska olin lukioaikana lukenut läksyt kärsivällisesti sekä pyytäny tukiopetusta aina kun en ymmärtänyt :)
      Kannattaa vain ajatella että sä oikeasti tulet tarvitsemaan sitä matikkaa, olla kärsivällinen ja kehittää niit perselihaksia...

    • ei nimimerkkiä

      Ja tiedoksesi vain, yliopistoon riittää toisen asteen tutkinto,eli ei tarvita lukiota. Mutta todennäköisyys päästä ilman sitä onkin sitten toinen...

    • mojojojo

      Ei kuule hätää. Otat lyhyen matikan ja teet läksyt huolella ja pyydät tukiopetusta. Fysiikasta ja kemiasta pääsee helposti läpi, sillä molempia täytyy käydä vain yksi kurssi. Nämä kurssit ole vaikeita, kunhan vain jaksaa lukea ne kirjat huolella läpi ja tehdä läksyt ajatuksen kanssa.
      Minulle matemaattiset aineet ovat aina tuottaneet vaikeuksia, sillä minulla on oppimisvaikeus (ihan tutkittu juttu:D). Läpi pääsin matikasta rimaa hipoen, mutta fysiikka ja kemia meni vähän paremmin.
      Eli ei se paljoa vaadi.

    • 1+8

      Arkeologi ei opinnoissaan tai työssään tarvitse matikkaa. Päivälukiossa selviää kolmella kurssilla, jos pääsee erityitehtävän saaneeseen lukioon (esim. kieli-, musiikki-, taidelukiot)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe