Hähähää! Nauroin perseeni kipeäksi. Onko nyt otettu niskalenkki markkinavoimista, Katainen? Poliitikot lähtivät sellaiseen peliin mukaan, jossa markkinavoimat jakaa kortit. Kohta huudetaan taas Suomea apuun isommalla osuudella roskarahastossa!
http://yle.fi/uutiset/teemat/velkakriisi/2012/01/myos_eun_tukirahaston_luottoluokitus_laski_3179799.html
ERVV LASKI -> NYT AA+
18
127
Vastaukset
- DebtSlaves Unlimited
Ei näy markkinavoimia, vaan pankkiirisukujen mielivaltaa. Piste.
- Nahkakuula-
Totta! Nämä suvut haluaa loputkin verovarat Euroopasta itselleen. Ja Katainen ainakin suostunee.
- Voi helvettiiii
Todellakin kommunistihallitus on jäänyt markkinavoimien alle ja huutavat apua viimeiseltä 3melta valtiolta joilla muuten on helvetiiisti velkaa
- Nyt kyllä
kannattais ottaa enemmän velkaa pienemmällä korolla ja lainata eteenpäin isommalla korolla kuten Kokoomuksen matematiikkanero Katainen on joskus alamaisiaan valistanut suuressa viisaudessaan.
- kahvista vetoa
Nyt on siis positiivinen vire taloudessa ;)
Jyrki on visionääri :D
Katainen ennustaa tulevaisuutta vuonna 2008 .- _________________
Vaarallista, että maan eniten valtaa omaava ihminen on näin väärässä. Veikkaan että jos Jyrki olisi nähnyt 3.vuoden päähän ei hänkään olisi koskaan lähtenyt näihin kreikka paketteihin mukaan. Pallit ei tosin todennäköisesti riitä asian myöntämiseen julkisesti.
- Majavamies
Pato murtuu. Euro murtuu. EU murtuu.
- Apuvaaaaa!
Timppahan kävi justiinsa 19.30 MTV3:n haastattelussa taas kerran kertomassa, miten asiat ovat menneet ja menemässä!
Hän on jo pitkään kuin apua huutanut ja kukkaan ei kuuntele. Ja on monia muitakin, jotka ovat tienneet, mihin mennään.
Nyt vaan oli Timolla semmoinen vaikutus, että heti tv-esiintymisensä perään tuli tämä uutistieto ERVV-luottoluokituksen laskusta. !
Miksi muut poliitikot eivät näe, kuule? - bailout is here
ERVV ei voi toimia. Tyhjätaskut takaavat tyhjätaskuja. Muistuttaa kovin amerikan subprime temppua joilla huijjattiin markkinoilta miljardeja arvottomilla papereilla. Samaa yritetään taas.
Kukaan ei juurikaan ole maksanut rahastoon mitään, mutta markkinoilta odotettaan miljardeja. Takuu sitoimusten toimimisestakaan ei lopulta ole mitään takuuta pahassa kriisi tilanteessa. Systeemikriisissä kaikki turvaavat selustaansa ja yhteisvastuut heitetään romukoppaan ainakin suurimpien maiden osalta. Suomea kyllä voidaan kyykyttää, koska muskelit ovat olemattomat. - Nahkakuula-
Soinilta uusi plokikirjoitus:
http://timosoini.fi/ - Nyt huudetaan!
Euroopan keskuspankin johtajan Mario Draghin mukaan EU:n kriisirahasto tarvitsee lisätukea kolmen A:n luottoluokituksen mailta.
Euromaista kolmen A:n ryhmässä ovat Suomen lisäksi enää Saksa, Hollanti ja Luxemburg
http://www.iltalehti.fi/talous/2012011615085686_ta.shtml- paniikkireaktio
EKP on paniikinomaisesti ostanut arvottomia lainoja, jotka nyt tulevat kansalaisten maksettaviksi.
http://www.iltalehti.fi/talous/2012011615084971_ta.shtml - Kissamies57
Saksalla on velkaa n2000miljardia samoin kuin konkurssivaltio italialla
- North vs South
Aika pieneksi on AAA-ryhmä käynyt. Suomi, Hollanti, Luxemburg ovat täysin merkityksettömiä taloutensa koon puolesta. Saksalaiset päättävät pian haluavat enää maksaa Eurosta.
Eurosta on tulossa koko ajan enemmän pysyvä varojen siirto unioni pohjoisen ja etelän välille.
- 2222111
Tästä lähtee ERVV:n matka kohti roskalainaluokkaa.
- Rahaa palaa
Suomea huudettiin jo apuun...
EKP:n pääsatraapin mukaan kolmen A:n kerholaisten täytyy lisätä panoksiaan tässä pelissä. Suomelta lisää rahaa!!!
http://www.iltalehti.fi/talous/2012011615085686_ta.shtml
- UskomattomiaKäärmeit
Hheh.Kohta Katainen ja Urpilainen repii pelihousunsa-eihän sen näin pitäny mennä, ja selvästi siinä oli juoni, esin laskivat isojen maitten luokitusta, ettei ne joudu maksamaan, ja nyt Suomi JOUTUI TAAS herrojen kanssa marjaan :)
Ja ääneen ihmettelevät kaikki tukipakettien puolustajat ja "vastuunkantajat", että mistä ihmeestä Soini tiesi kaiken jo viime talvena :) - 20
hyvä ruotsi pysy kaukana eurosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894