Mönkijään pelkkä 'kasko'?

vakuutuksia

Kun ei jaksa alkaa soittelemaan vak.yhtiöihin niin kysytäänpä ensin täältä että tajoaako mikään vakuutusyhtiö pelkkää kaskoa esim. maastoliikennemönkijään? Itsellä kun en suostu maksamaan pihalla pörräämisestä liikennevakuutusta n.200e/vuosi. Pelkkä peruskasko olis n. 50e mutta sitä ei ainakaan oma vak.yhtiö myy erikseen vaan ja ainoastaan pakettina yhdessä liik.vakuutuksen kanssa.

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Autokuski evp

      USKOISIN asian olevan niin, että vakuutuksissa lähdetään ensisijaisesti siitä, että VASTAPUOLELLE tai mönkijän KULJETTAJALLE on tapahtunut jotain, johon haetaan korvauksia... ja vasta toissijaista on sen kömpijän vääntynyt lokasuoja. Nämä ensiksi mainitut kuuluvat liikennevakuutuksen piiriin, siksi kasko on vain eräänlainen "lisävaruste" siihen normaaliin vakuutusturvaan.

      Mutta tää on vain minun omaa arvailua, varmistuksen saat soittamalla vakuutusyhtiöihin.

    • maastossa ilman ajan

      Ei saa pelkkää kaskoa.Pitää olla liikennevakuutus, siihen saa lisäksi sitten kaskon jos haluaa.

      • vakuutuksia

        Tiedetään, mutta tuo hinta kivestää vs. tarve. Ajoprofiili kun ei taida olla se jolla noita vakuutuksia on speksattu eli ne jotka eivät pärrää reiteillä on heille vakuutusmaksu aika suolanen (=sama kuin kelkassa). Siispä ilman vakuutuksia mennään piha-ajossa lue: lumitöissä. Ainut mitä haluan olisi palo&varkausvakuutus (sama kuin kelkassa näin kesällä), koskapa laite on mökillä. Loput menee omalla riskillä. Ja kysytty on että irtaimistovakuutukseen tuo ei mene.


    • maastossa ilman ajan

      Sama juttu, todella suolainen hinta vakuutukselle.Itse ajelen myös mökillä ja myös hiekka teillä mökillä.En omista siihen minkäänlaista vakuutusta ja riskillä vedän.Eniten huolettaa varkaat joo, riistakamera on kyllä aikas helppo piilottaa onneksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe