Kun ei jaksa alkaa soittelemaan vak.yhtiöihin niin kysytäänpä ensin täältä että tajoaako mikään vakuutusyhtiö pelkkää kaskoa esim. maastoliikennemönkijään? Itsellä kun en suostu maksamaan pihalla pörräämisestä liikennevakuutusta n.200e/vuosi. Pelkkä peruskasko olis n. 50e mutta sitä ei ainakaan oma vak.yhtiö myy erikseen vaan ja ainoastaan pakettina yhdessä liik.vakuutuksen kanssa.
Mönkijään pelkkä 'kasko'?
4
186
Vastaukset
- Autokuski evp
USKOISIN asian olevan niin, että vakuutuksissa lähdetään ensisijaisesti siitä, että VASTAPUOLELLE tai mönkijän KULJETTAJALLE on tapahtunut jotain, johon haetaan korvauksia... ja vasta toissijaista on sen kömpijän vääntynyt lokasuoja. Nämä ensiksi mainitut kuuluvat liikennevakuutuksen piiriin, siksi kasko on vain eräänlainen "lisävaruste" siihen normaaliin vakuutusturvaan.
Mutta tää on vain minun omaa arvailua, varmistuksen saat soittamalla vakuutusyhtiöihin. - maastossa ilman ajan
Ei saa pelkkää kaskoa.Pitää olla liikennevakuutus, siihen saa lisäksi sitten kaskon jos haluaa.
- vakuutuksia
Tiedetään, mutta tuo hinta kivestää vs. tarve. Ajoprofiili kun ei taida olla se jolla noita vakuutuksia on speksattu eli ne jotka eivät pärrää reiteillä on heille vakuutusmaksu aika suolanen (=sama kuin kelkassa). Siispä ilman vakuutuksia mennään piha-ajossa lue: lumitöissä. Ainut mitä haluan olisi palo&varkausvakuutus (sama kuin kelkassa näin kesällä), koskapa laite on mökillä. Loput menee omalla riskillä. Ja kysytty on että irtaimistovakuutukseen tuo ei mene.
- maastossa ilman ajan
Sama juttu, todella suolainen hinta vakuutukselle.Itse ajelen myös mökillä ja myös hiekka teillä mökillä.En omista siihen minkäänlaista vakuutusta ja riskillä vedän.Eniten huolettaa varkaat joo, riistakamera on kyllä aikas helppo piilottaa onneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847