Putouksen Antsku on raivannut tiensä lukuisten fanien sydämiin ja Imatran kaupunki kutsui Antskun vierailuille. Fanien iloksi ”hitokseen” hokemasta tuttu kaunotar vastasi kutsuun myöntävästi. Lukuisat fanit saapuivatkin tapaamaan suosikkiaan Imatran torille. Hitokseen” hokemasta tutun Putous-Antskun huumori on tarttunut myös Imatran kaupunginjohtajaan. Totta kai Antskulle on mietinnässä pyhitetty oma tekosaari, mies kertoo MTV.fille. Tapahtuman aikana ”mie romahan” hokemasta tuttu ja Imatralta kotoisin oleva kotirouva esitti kaupunginjohtajalle toiveen omasta rantatontista. Tämä kyseinen toive sai kaupunginjohtajan vitsikkäälle tuulelle. Meillä oli oikein kunnon bileet täällä. Olen todella otettu, mies kuvailee tunnelmia tapahtuman jälkeen.
Matkailutoimen avaintavoitteiksi on listattu Lovisan tunnettuuden lisääminen sähköisessä mediassa ja matkalijamäärän kasvu seudulla. Siten myös Lovisassa voitaisiin Onnelin ja Annelin lisäksi hyödyntää Putouksen suosiota ja kutsua yksi sen hahmoista torille. Se olisi hyvä aihe esimerkiksi uutisten loppukevennykseksi ja tapahtuma lisäisi Suur-Lovisan ja sen johdon tunnettavuutta kautta pienen Suomen maan. Vastaanottokomiteassa luonnollisesti olisi kaupungin arvovaltaisin raskaan sarjan virkamies- ja poliittinen johto. He voisivat vaikka lausua arvovieraalleen (kaksikielisesti) runoja. Se olisi melkein kuin valtiovierailu ja osoittaisi kaupungin johdon dynaamista ja kuitenkin humoristista elinkeinopoliittista otetta sekä ajan hermolla olemista. Tapahtumasta saavutettava huikea medianäkyvyys saisi oikean avaintavoitteen mukaisen turistiryntäyksen kaupunkiin. Jatkuvaa rakentamatonta kritiikkiä esittävät ylinegatiiviset tahot menisivät sanattomiksi, kun vihdoin olisi kaiken kansan nähtävillä huikea ja kiistaton elinkeinopoliittinen työn saavutus! Elinkeinopoliittiikan syntipukeista tulisi joulupukkeja! Mikä huikea elinkeinopoliittinen metamorfoosi!
Siispä kutsutaan Lovisaan Putouksen Munamies! Putouksen tähdestä kaupunki saisi ansaitsemansa kummin. Koko Suomen niemellä saataisiin hitokseen julkisuutta ja muistettaisiin Lovisa: Se Munamiehen kaupunki!!! Vihreän moottoritien varteen pystytettyt mainoskyltit voitaisiin päivittää isolla tekstillä: EGGMAN`S CITY. Ideaa voitaisiin hyödyntää monipuolisesti. Esimerkiksi veronmaksajien sponssaamaa ilmaista wirtaa sähköautoille jakavat vihreän moottoritien lataustolpat varustetaan munankuoren muotoisella suojakotelolla ja satamapäällikön käyntikorttitarralla. Sitten raatihuoneen kellotornin päälle voitaisiin asentaa jättimäinen munankuorta muistuttava euron symbolilla varustettu lehtikullalla silattu kapseli, johon vielä kairataan reiät kellolle. Ja kas saadaan ainutlaatuinen ja giganttinen munakello! Euron symboli puolestaan viestisi vahvasta taloudesta, elinkeinopolitiikan iloisesta pöhinästä ja 100 000 euron kulta-aarteen pesämunasta.
Motto: Muniminen on voimavaramme, ylijäämäinen on taloutemme ja kultainen on erorahaan varattu pesämunamme!
Munamiehelle voitaisiin antaa pysyvä pesä Loviisaan ja myydä yksi kaupungin 2000m2 rantatontti muodollisella 20 000 euron hinnalla. Lahjaveroseuraamusten vältämiseksi kyseisestä arvotontista olisi sävelletty kirjallinen vakuutus sen arvottomuudesta: Nousuveden, kivien, aaltojen liplatuksen ja hyttysten häiritsemä viheliäinen paikka! Hintataso olisi samaa suuruusluokkaa kuin ensimmäisen joskin peruuntuneen myyntiyrityksen erikoisalennettu dem. hinta emeritus-puheenjohtajalle. Siitä saataisiin ennakkotapauksena myös rantatonttien niin kovasti puolueiden jäsenten toivoma halpa tavoitehinta ja ainutlaatuisen ostajaystävällisten tonttikauppojen valmistelu taas vireille. Voi sitä hämmästystä torilla ja suurta iloisuutta rantatonttien vuokralaisina olevien virkamiesten sekä puoluetoverien keskuudessa. Näin näppituntumalla arvioituna poliittisten päättäjien enemmistön hyväksyntä hankkeelle olisi varma.
Munamies - projekti lukuisine lieveilmiöineen ei poikkea mitenkään elinkeinopolitiikan linjasta ja sen tasosta. Siten projektille ei luulisi olevan valmistelu- ja esittelyestettä. Asia voisi olla esittelyssä jo seuraavassa elinkeinojaoston huippukokouksessa, jossa päätetään hyväksyä konsultin esitys Kuningattarenkadun promenaadin kukkalaatikoihin asennettavista taimista ja kukkasipuleista.
Eggman's city
17
295
Vastaukset
- Eikä siinä kaikki
Kaupunginjohtaja esiintyisi kukoksi pukeutuneena ja kaupunginhallitus kaakattaisi mukana munamiehen asussa kaikissa tapahtumissa.
Lisäksi Loviisa voisi julistautua Hääkaupungin ohessa Naurettavaksi kaupungiksi. Luultavasti kaupunki saisi yllin kyllin sitä mediajulkisuutta ja tulisi tunnetuksi varsin nopeasti tämän projektin ansiosta.- Buhuuuuu
Muuta nyt pois kun noin paljon ahdistaa.
- Terve iso-muna
Buhuuuuu kirjoitti:
Muuta nyt pois kun noin paljon ahdistaa.
Ei todella ahdista, mutta kyllä naurattaa tämä loistava ja todellinen kytkentä Loviisan ja Putouksen välillä!! Tosi viihdettä Putouksessa vaan ei Loviisan kannalta. Näyttäisi siltä että et ole virkapaikallasi kun joka-aamuista munamiehen möläytystä ei tornista ole tänään tullut. Niin, ethän sinä työaikana netissä surfaa? Lataa sinä tämän viikon molempia päitäsi niin ensi viikolla taas tornista puhaltaa tuhkansekaista kuumaa ilmaa.
- Koskenkylästä
Jos tuo ketjun aloittajan energia saataisiin kanavoitua johonkin hyödylliseen ja rakentavaan niin todennäköisesti kaupunki olisi jo yksin sillä pelastettu.
- Niinpä niin,
pitäisikö henkilöitä vaihtaa useampikin, niin alkaisi tapahtua jotakin kaupungin eduksi.
Eihän Loviisa toivoton tapaus ole - vielä. - Kukko on kiekunut
Elinkeino- ja kehittämisjaostolla on nimimerkin "Koskenkylästä" kaipaamaa kaupungin johdolta kanavoitua energiaa ja sen pöytäkirja 22.01.2014 Pykälä 4 viliseekin miljoonia maksavia hankkeita, joiden visiointiin ei edes ketjun aloittajan mielikuvitus pystynyt.
Niissä kaikissa hankkeissa on "tappiotakuu" ja niiden aiheuttamien tappioiden kattaminen johtaa taas säästötarpeisiin sekä sitä kautta kuntalaisten palveluiden heikentämiseen. Käytetty veroraha on aina pois jostain muualta. Laivasillan tappioita tuottavaa vierasvenesatamaa "palveleva" miljoona-ruoppaus lisäalueineen ja muutaman kauppiaan etuja "palveleva" Kuningattarenkadun ehostaminen sadoilla tuhansilla käytännössä sulki esimerkiksi Valkon neuvolan ja Koskenkylän hammashoitolan.
Kumpi oli ensin? Muna vai kana? Vastaus: Loviisan kukko, joka on taas muninut tiun verran munia: Onneli ja Anneli leikkipuisto, Rantapuiston kivipuisto, Rantapuiston koirapuisto, Kuningattarenkadun muutostyöt, Itäportti, Länsiportti, Valkon troolisatama, Laivasillan ruoppaus, ÖNS, Sahaniemen rakentaminen, Spa / asuntoja.........
Elinkeino- ja kehittämisjaosto
Pöytäkirja 22.01.2014 Pykälä 4
Vuoden 2014 yhteiset hankkeet:
- Valkon troolisatama 1 030 000 €
-. avustushakemus TE-keskukseen SF
- tarjouspyyntö koko projektille, mutta vaiheistettuna A v. 2014, B ja C 2015 ?
- luvat ML
- Kuningattarenkadun muutostyöt ML 70 000 €
- Rantapuiston leikkipuisto ”Onneli ja Anneli-teema”SF 80 000 €
- Rantapuiston kivipuisto SF ei määrärahaa
- Rantapuiston koirapuisto UB ei määrärahaa
- Laivasillan ruoppaus ja ÖNS
- lisäalueen suunnittelu 18 000 € UB tekn.ltk
- lisäalueen ruoppauskulut n. 2 – 300 000 €
- vaihtoehtoiset laituripaikat ? ML
- Sahaniemen rakentaminen OK
-Spa / asuntoja
- kunnallistekniikan kustannuket, ja pakolliset liikenneratkaisut
- Suunnitteluvarauksen ehdot
- Länsiportti
- kunnallistekniikka MP
- täyttömassat ja rahat, ML vaatii TA-muutoksen
- hulevesien tasausallas UB
- Itäportti
- kunnallistekniikan suunnittelu MP - kilpikonnapuolustus
Munistaan kuulu Laitila haastaisi varmasti Loviisan valtakunnanoikeuteen, jos Loviisa ryhtyisi ylen kehumaan munimisellaan.
- Muniminen
Loviisassa ei liity mitenkään elintarvikkeisiin, joten Laitila voi olla huoletta.
- Jättimunia tulossa!
Pääsiäinen lähestyy, suuret munat ovat silloin jokaisen kana-jaoston hanketta suurempia, tosi suuria, ihan elinkeinopolitiikan näköisiä ja kokoisia! Kukon täytyy varmaan lähteä pohjoiseen latautumaan, niin saadaan ihan jättimunia pääsiäiseksi. Kanalauma voi olla hetken hukassa, pelko ahdistaa siitä että me menetetään punaheltan? Ei se mitään, kyllä narsissipenkin kukko vielä varmasti palaa sillä se ei löydä muualta näin hyvää pesää eikä kanalaa josta kuoriutuvien untuvikkojen pappa se tahtoo olla. Kukon päätehtävä on valvoa nyt ettei kanala laajene merkittävästi, tietenkin siihen voisi liittä pieni, mutta huonokuntoinen sikala.
- kilpikonnapuolustus
Laitilassa on myös syötävän hyvä kulttuuritapahtuma, kaksipäivälliset ja yksiöiset Munamarkkinat. Viime vuonna Putous-tähdet vetivät niin sankan joukon seuraamaan taivaallista kotkotusta, että kasitie muuttui promenadiksi aina Raumalta Mynämäelle. Aivan liian usean kulttuurinälkä jäi tyydyttämättä, kun turkulainen ja tamperelainen seurue ajautuivat nokkapokkaan jo Huittisissa pyrkiessään keittiön kautta muna-apajille. Niin oli Eurakin munamotissa.
- Kot, kot, kot
Munamies voisi myrkyiltä suojaavalla kumipuvulla varustettuna muurata jo ennakolta Sahaniemen kylpylän peruskiven. Se toisi katu uskottavuutta visionääriseen elinkeinopolitiikkaan ja kyseiseen hankkeeseen. Silloin kehityspäällikkö voisi tilata kilpailuttamatta ilman kulukattoa pikasuorahankintana konsultilta Pietarin ja etenkin Tukholman talousalueille suunnatun markkinatutkimuksen, jossa tiedusteltaisiin varakkaiden halua varata kylpylähotellista sviitti. Kyselyn yhteydessä olisi oma paremmalle paperille painettu "Saw Peninsula Luxury Homes" osio miljonääreille. Siten Sahaniemen luksusasuntojenkin ennakkomarkkinointi voitaisiin aloittaa niin ikään suuren mediahuomion siivittämänä! Itäisen kilpailevan satamakaupungin visioistaan ja fiinillä viinillä höystetyistä etana-aterioistaan kuulu johtajakin olisi vihreä kateudesta ja lausuisi ”mie romahan”. Valtakunnan kunnallinen ykkösvisionääri olisi kohdannut voittajansa! Leikkimielisesti ilmaistuna kuningas olisi syösty vallasta ja arvatkaa kuka olisi Suomen Satamaliitto ry:n seuraava puheenjohtaja? Kenellä on jo ennestään kovan luokan ay-ry kokemusta?
Sataman ja vierasvenesataman hameella varustetuksi elinkeinomainostädiksi voitaisiin kutsua Putouksen Ymmi Hinaaja. Ymmi on tunnettu hokemistaan, joten hän voisi toimia eritysasiantuntijana sataman yhtiöittämisestä päätettäessä. Valtuustolle annettaisiin iltakoulussa seinälle heijastettujen himmeiden skenaariolaskelmien lisäksi myös Ymmin toimesta asian päättämiseen tarvittavaa taloudellista asiatietoa sataman kannattavuudesta. Ymmi: Tuottaa, tuottaa, tuottaa, tuottaa, tuottaa, tuottaa, todellakin, todellakin, todellakin, todellakin, todellakin, todellakin, todellakin, todellakin jne. Valtuusto uskoo mielellään satuihin, joten tiedossa on kaupungin johdon nerokkaasti valmistelema päätös: Suuri JAA yhtiöittämisen puolesta ja kaikki hallit, pytingit ja maa-alueet ilmaiseksi satamayhtiölle!
Satamasta ei ole koskaan jäänyt rahaa jaettavaksi. Kaupungin veronmaksajien jatkuvan rahasyötön ehtyessä koko helahoito maa-alueineen kuitenkin päättyy Satamayhtiön konkurssin jälkeen 100 prosenttisesti velkojien haltuun. Sen sijaan vierasvenesatama jatkaa verorahojen avittamana toimintaansa hamaan tulevaisuuteen. Siksi palkkioksi Ymmille lahjoitettaisiin vuosittain muutama kymppi, jotka jäisivät jämäksi käteen lopuista 30 % vierasvenesatamamaksuista. Ne 70 prossaa maksuista annetaan vierasvenesatamapalveluiden ulkoistetulle suorittajalle. - Loviisahan
luovuttaa perustettavalle satamayhtiölle kiinteistöt apporttiomaisuutena. Kuten edellinen kirjoittaja totesi satamayhtiön sittemmin menevän konkurssiin kun itsenäisesti pitäisi hoitaa rahaliikenteen. Loviisalla alkaa kissanpäivät kun ei enää ole kunnossapito- eikä investointivastuuta satamasta,
tosin joku lyö sitten rahoiksi konkurssipesän maa-aluiden hyödyntämisellä. - Varma Munaus
Toivottavasti se munamies osaa munia kaupunki-imagon pelastukseksi munareplikoita.
- Blockheads city
Idea on otettu vastaan!!!!!
Culture City, Slow City, Love City, EGGMAN´S CITY!
Matkailukonsultin ideoima gay-teema ei sen sijaan kuulosta hyvältä. Onko se johdon ohjauksessa valmisteltava erityishanke? Se varmaan liittyy muutama vuosi sitten esillä olleeseen sateenkaarivaloon? - Pakarat penkkiin
Loviisan markailuvaltti lienee jo tuhottu, kirkonpenkit ja takamukset.
Kirjoitti Turisti - big buble
Munasta kuoriutui täysi KUPLA! Tyypillinen suoritus elinkeinopolitiikan johtajalle!
- AsterixGaul
Tarkoitatko Michael Bublea vai ehkä bubblea? Lovarissakin joku Tullius Intrigius kirjoitti kuplasta. Onko nää nyt jotain volkkarifaneja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383662Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273219- 652855
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak822677- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 151485
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474- 281468