Jeesus ei ole enkeliruhtinas Mikael

profeetanoppilas

Jehovan todistajat väittävät että Jeesus on ylienkeli Mikael.

Tälläiseen harhaoppiin uskominen pitää heillä huolen siitä että he eivät saa Pyhän hengen kastetta.Tai ainakin on yksi syy siihen.

Hebr.1:5 sanoo aivan selvästi että Jeesus ei ole luotu enkeli.
Enkelit ovat luotuja,mutta Jeesus ei ole.

"Ei Jumala ole yhdellekään enkelille milloinkaan sanonut:-Sinä olet minun Poikani,tänä päivänä minä sinut synnytin."
Tässä kohden viitataan Ps.2:7:"Sinä olet minun Poikani" jossa tietenkin tarkoitetaan Jeesusta.
Mutta merkittävää on se,että Jeesus on Jumalasta syntynyt ei luotu niinkuin on enkeliruhtinas Mikael.

Toinen syy uskoa että Mikael ei ole Jeesus, on kahden raamatunpaikan vertaaminen.
Juuda 9.
"Ei edes ylienkeli Mikael,kiistellessään Mooseksen ruumiista Paholaisen kanssa,rohjennut herjata ja tuomita tätä,vaan sanoi:"Nuhdelkoon Herra sinua",
tarkoittaen tässä tietenkin Herraa Jeesusta jolle on annettu kaikki valta taivaassa ja maanpäällä.

Matt.4:10 Jeesus nuhtelee ja moittii Saatanaa aivan samoin kun Hän sanoi Pietarille kun hän esitti Saatanan asiaa:"mene pois Saatana".


Ylienkeli Mikael ei sanonut edes sanoja:mene pois,ei tohtinut.

Jehovantodistajien oppi on kirjanoppineiden oppi.Ihmistekoinen ilman Pyhää henkeä kyhätty oppi.Ja kun näin on ei Pyhä henki pääse heihin vaikuttamaan ja kaikki tapahtuu pakon sanelemana.

Nyt on kuitenkin todettava että heidänkin keskuudessaan on tapahtunut Pyhän hengen läpimurto.Monia entisiä ja nykyisiä jehovantodistajia katuu,tekee parannuksen ja kääntyy pois harhaopin poluiltaan ja ottaa vastaan Pyhän hengen kasteen ja Pyhä henki avaa heille asioita.

Kiitos siitä Jumalalle.

40

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JSP
    • Amen,amen.

      Amen!!

    • simmut kiinni?

      Tästäkin aiheesta on keskusteltu tällä palstalla, mutta ilmeisesti helluntailaistyyppiset kirjoittajat pelkäävät totuutta asiasta.

      • Näin helppoa

        Jehovantodistajat ovat tässä sanattomia,kun raamattu sanoo toisin kuin heidän järjestönsä.
        Sanottakoon vielä että kun ilmestyskirja kertoo sodasta taivaassa ja ylienkeli Mikael sotii niin ei sanota että Mikael tulisi paholaisten joukkojen perässä alas maanpäälle.
        Mikael hoitaa hommansa taivaassa,mutta vain Jeesus tulee maanpäälle.
        Siis kaksi eri persoonaa,enkeli Mikael ja Herra Jeesus.


      • simmut raollaan?
        Näin helppoa kirjoitti:

        Jehovantodistajat ovat tässä sanattomia,kun raamattu sanoo toisin kuin heidän järjestönsä.
        Sanottakoon vielä että kun ilmestyskirja kertoo sodasta taivaassa ja ylienkeli Mikael sotii niin ei sanota että Mikael tulisi paholaisten joukkojen perässä alas maanpäälle.
        Mikael hoitaa hommansa taivaassa,mutta vain Jeesus tulee maanpäälle.
        Siis kaksi eri persoonaa,enkeli Mikael ja Herra Jeesus.

        Kerroppa kuka sinun mielestäsi ilmestyi Moshelle erämaassa ja kuka israelilaisia luotsasi tuon 40 vuotta matkalla kohti luvattua maata.


    • Popposen Immu

      Eihän se taas ole todistajien vika. emolahkon raamatuntutkijain perustaja Russell omaksui sen adventisteilta, ja se periytyi sitten jäämistön oikeustaistelussa voittaneelle Rutherfordille, joka joutui järjestelemään enemään asioita niiden raamatuntutkijoiden kanssa, jotka eivät suostuneet hänen ehdottamaansa ehdottomaan alistussuhteeseen, jolloin tuli mm. nimenmuutos todistajiksi.

      Todistajat taas itse ovat rakkauspommitetut liittymään, ja tavallaan jo määritelmällisesti ei silloin kysytä, että mitä minä liittymisestäni saan (tiedon siitä että tulevan kuukauden vartiotorni on totta tai saat potkut niin ettei kukaan saa sinua tervehtiäkään.

      Adventistit ovat jo kauankin sitten hylänneet tuon virheellisen kannan Jeesuksesta Mikaelina, mutta kuinka moni todistaja edes tietää sitä ?

      Sitäpaitsi kuka meistä tietää, ettei sen asiankin tietäminenkin olisi potkujen arvoinen tieto ?

      • Ei voi mitään

        Todistajat perustavat liian paljon tuohon että Mikael olisi Jeesus, joten siitä on mahdoton kunniallisesti peräytyä. Niinpä siis kiinni on vain pidettävä järjettömästä opista.


      • vastausta odotelless

        Tässä kysymys sinullekin:

        Kuka sinun mielestäsi ilmestyi Moshelle erämaassa ja kuka israelilaisia luotsasi tuon 40 vuotta matkalla kohti luvattua maata.


      • simmut taas kiinni?
        Ei voi mitään kirjoitti:

        Todistajat perustavat liian paljon tuohon että Mikael olisi Jeesus, joten siitä on mahdoton kunniallisesti peräytyä. Niinpä siis kiinni on vain pidettävä järjettömästä opista.

        Sinä taidat nojata liikaa omiin kuvitelmiisi, et kykene edes vastaamaan kun kysytään.


    • Raamattu puhuu..

      KENELLE OLI ANNETTU VALTA MÄÄRÄTÄ DEMONIT SYVYYTEEN?

      "16 ’Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan teille näistä asioista seurakuntien hyväksi. Minä olen Daavidin juuri ja jälkeläinen, se kirkas aamutähti.’" - Ilmestys 20:16

      "9 Ja viides enkeli puhalsi trumpettiinsa. Ja minä näin tähden, joka oli pudonnut taivaasta maahan, ja hänelle annettiin syvyyden kuilun avain." Ilmestys 9:1,2

      "Ja minä näin taivaasta tulevan alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuri kahleketju kädessään. 2 Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen alkuperäisen käärmeen, joka on Panettelija ja Saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi. 3 Ja hän heitti hänet syvyyteen ja sulki ja sinetöi sen hänen jälkeensä, jottei hän enää eksyttäisi kansakuntia, ennen kuin ne tuhat vuotta ovat päättyneet. Tämän jälkeen hänet täytyy päästää irti vähäksi aikaa." - Ilmestys 20: 1-3

      "Hän sanoi: ”Legioona”, sillä häneen oli mennyt monia demoneja. 31 Ja ne pyysivät häneltä hartaasti yhä uudelleen, ettei hän määräisi niitä menemään syvyyteen." - Luukas 8:31

      • profeetanoppilas 1

        Jeesus määräsi ja lähetti enkelin.
        Jeesuksen sormen alla on kaikki taivaassa ja maanpäällä.
        Hän komentaa myös enkeleitä ja kun he suorittavat tehtäviä on tehtävien toimeksiantaja Jeesus.
        Ei se tarkoita sitä että hän itse henkilökohtaisesti asian toimittaisi.

        Sanotaanhan että hän tuomitsee,mutta samaan aikaan sanotaan että hän tuomitsee ylösnousseitten pyhiensä kanssa.
        Jopa sinä itse voit olla tuomitsemassa jos otat vastaan parannuksen teon katumisen ja kääntymisen ja sen jälkeen Pyhän hengen kasteen.


      • tästä aloitetaan
        profeetanoppilas 1 kirjoitti:

        Jeesus määräsi ja lähetti enkelin.
        Jeesuksen sormen alla on kaikki taivaassa ja maanpäällä.
        Hän komentaa myös enkeleitä ja kun he suorittavat tehtäviä on tehtävien toimeksiantaja Jeesus.
        Ei se tarkoita sitä että hän itse henkilökohtaisesti asian toimittaisi.

        Sanotaanhan että hän tuomitsee,mutta samaan aikaan sanotaan että hän tuomitsee ylösnousseitten pyhiensä kanssa.
        Jopa sinä itse voit olla tuomitsemassa jos otat vastaan parannuksen teon katumisen ja kääntymisen ja sen jälkeen Pyhän hengen kasteen.

        Vastaappas nyt kysymykseen:

        Kuka sinun mielestäsi ilmestyi Moshelle erämaassa ja kuka israelilaisia luotsasi tuon 40 vuotta matkalla kohti luvattua maata.


      • Raamattu puhuu..

        "Iloitkaamme ja riemuitkaamme ja antakaamme hänelle kunnia, sillä Karitsan häät ovat tulleet ja hänen vaimonsa on itsensä valmistanut" -Ilmestys 19:7


      • Raamattu puhuu..

        1.) Matt 1:24
        "24 Sitten Joosef heräsi unestaan ja teki niin kuin Jehovan enkeli oli häntä käskenyt ja otti vaimonsa luokseen."

        2.) 1.Moos.24:67
        "Sen jälkeen Iisak vei Rebekan äitinsä Saaran telttaan. Näin hän otti Rebekan ja tästä tuli hänen vaimonsa, ja Iisak rakastui häneen ja sai lohdutuksen menetettyään äitinsä."

        3.) 1.Moos. 19:14
        "14 Siksi Loot lähti ulos ja puhui vävyilleen, joiden oli määrä ottaa hänen tyttärensä, ja sanoi yhä uudelleen: ”Nouskaa! Lähtekää pois tästä paikasta, koska Jehova hävittää kaupungin!” Mutta vävyjensä silmissä hän näytti leikinlaskijalta."

        Matt 1:1–16
        "1 Jeesuksen Kristuksen, Daavidin pojan, Abrahamin pojan, historian kirja:
         2 Abrahamille syntyi Iisak,
        Iisakille syntyi Jaakob,
        Jaakobille syntyivät Juuda ja hänen veljensä,
         3 Juudalle syntyivät Peres ja Serah Tamarista,
        Peresille syntyi Hesron,
        Hesronille syntyi Ram,
         4 Ramille syntyi Amminadab,
        Amminadabille syntyi Nahson,
        Nahsonille syntyi Salma,
         5 Salmalle syntyi Boas Rahabista,
        Boasille syntyi Obed Ruutista,
        Obedille syntyi Iisai,
         6 Iisaille syntyi Daavid, kuningas.
        Daavidille syntyi Salomo Uurian vaimosta,
         7 Salomolle syntyi Rehabeam,
        Rehabeamille syntyi Abia,
        Abialle syntyi Asa,
         8 Asalle syntyi Josafat,
        Josafatille syntyi Joram,
        Joramille syntyi Ussia,
         9 Ussialle syntyi Jotam,
        Jotamille syntyi Ahas,
        Ahasille syntyi Hiskia,
        10 Hiskialle syntyi Manasse,
        Manasselle syntyi Amon,
        Amonille syntyi Josia,
        11 Josialle syntyivät Jekonja ja hänen veljensä Babyloniin karkottamisen aikaan.
        12 Babyloniin karkottamisen jälkeen Jekonjalle syntyi Sealtiel,
        Sealtielille syntyi Serubbabel,
        13 Serubbabelille syntyi Abiud,
        Abiudille syntyi Eljakim,
        Eljakimille syntyi Asor,
        14 Asorille syntyi Sadok,
        Sadokille syntyi Akim,
        Akimille syntyi Eliud,
        15 Eliudille syntyi Eleasar,
        Eleasarille syntyi Mattan,
        Mattanille syntyi Jaakob,
        16 Jaakobille syntyi Joosef, Marian mies, hänen josta syntyi Jeesus, jota kutsutaan Kristukseksi"


        Luuk. 2:1–5
        "Noina päivinä lähti nyt keisari Augustukselta säädös, että koko asuttu maa oli henkikirjoitettava 2  (tämä ensimmäinen henkikirjoitus tapahtui Quiriniuksen ollessa Syyrian käskynhaltijana), 3  ja kaikki matkasivat henkikirjoitettaviksi, kukin omaan kaupunkiinsa. 4  Tietysti Joosefkin lähti Galileasta, Nasaretin kaupungista, ylös Juudeaan, Daavidin kaupunkiin, jota kutsutaan Betlehemiksi, koska hän oli Daavidin huonetta ja sukua, 5  henkikirjoitettavaksi Marian kanssa, joka oli annettu hänelle avioon, kuten oli luvattu, ja joka odotti parhaillaan lasta."


        AVIOLIITTO:Vihkiseremonia:
        "Itse häiden keskeinen ja tyypillinen piirre oli se, että morsian vietiin sovittuna päivänä juhlallisesti isänsä kotoa aviomiehensä kotiin, ja näin ilmaistiin se avioliiton merkitys, että morsian otettiin aviomiehensä perheeseen [1]. Näin tapahtui vihkiminen patriarkkojen päivinä, ennen Mooseksen lakia. Se oli kokonaan siviilioikeudellinen asia. Siihen ei liittynyt mitään uskonnollista seremoniaa eikä kaavaa, pappi ei suorittanut vihkitoimitusta eikä vahvistanut avioliiton lainvoimaisuutta. Sulhanen vei morsiamen kotiinsa tai vanhempiensa telttaan tai taloon. Asia tehtiin julkisesti tunnetuksi, avioliitto tunnustettiin ja rekisteröitiin, ja se oli sitova. [2]

        Osapuolia pidettiin kuitenkin avioliittoon sitoutuneina jo siitä lähtien, kun avioliittojärjestelyt oli tehty ja he olivat menneet kihloihin. Lootin tyttäret asuivat vielä isänsä luona, hänen alaisuudessaan, mutta heidän kanssaan kihloissa olevia miehiä sanottiin Lootin ”vävyiksi, joiden oli määrä ottaa hänen tyttärensä” [3]. "

        Avioliitot rekisteröitiin. Lain alaisuudessa avioliitot ja liitoista syntyneet lapset kirjattiin yhteisön virallisiin asiakirjoihin. Tämän vuoksi meillä on tarkka Jeesuksen Kristuksen sukuluettelo. (Mt 1:1–16; Lu 3:23–38; vrt. Lu 2:1–5.)


      • yksinkertaista
        tästä aloitetaan kirjoitti:

        Vastaappas nyt kysymykseen:

        Kuka sinun mielestäsi ilmestyi Moshelle erämaassa ja kuka israelilaisia luotsasi tuon 40 vuotta matkalla kohti luvattua maata.

        Miksi tuota jankkaat. Laita raamatunkohdat jos kyseessä on enkeli mikael?


      • 16+1
        yksinkertaista kirjoitti:

        Miksi tuota jankkaat. Laita raamatunkohdat jos kyseessä on enkeli mikael?

        Mitäs jos nyt vastaat kysymykseen, mikäli se ei ole liian kiusallinen.


    • profeetanoppilas 1

      Ensin näyttäytyi enkeli,sitten puhui Jumala.Tai Jumala puhui enkelin suun kautta,niinkuin paholainen puhui käärmeen suun kautta Edenissä.
      Eikä tässäkään kohden kerrota mitään että kyseinen enkeli olisi ollut Mikael.

      Jos erämaassa olisi Mikael johdattanut kansaa,missä se lukee?

      Jumalan sormen alla ovat kaikki luomukset,jopa enkelitkin ja vanhan testamentin aikoina Jumala käytti heitä usein.

      Mutta Mikaelista kerrotaan vasta Danielin kirjassa ja juutalaiset ja alkuseurakunta luki hänestä Hanokin kirjasta.

      Ilmestyskirjan ja Danielin kirjan Mikael ei ole Jeesus.

      • 5+19

        "Ensin näyttäytyi enkeli,sitten puhui Jumala.Tai Jumala puhui enkelin suun kautta,niinkuin paholainen puhui käärmeen suun kautta Edenissä"

        Apostolien tekojen luvusta 7 käy selväksi, että kyseessä oli enkeli. Joten jos ajattelit, että jumala tai Jeesus puheli Moshelle palavassa puskassa, niin raamattu todistaa sinulle kyseessä olleen enkelin, ei jumalan.

        Tiedät varmasti, että juutalaiset kirjoittivat vanhan testamentin? Sinua luulisi siis kiinnostavan mitä he ovat ajatelleet siitä kuka heitä erämaassa johdatti. Heidän käsityksensä mukaan kyseessä oli Israelin suojelijana tunnettu arkkienkeli Mikael.


      • Uskomaton vänkä
        5+19 kirjoitti:

        "Ensin näyttäytyi enkeli,sitten puhui Jumala.Tai Jumala puhui enkelin suun kautta,niinkuin paholainen puhui käärmeen suun kautta Edenissä"

        Apostolien tekojen luvusta 7 käy selväksi, että kyseessä oli enkeli. Joten jos ajattelit, että jumala tai Jeesus puheli Moshelle palavassa puskassa, niin raamattu todistaa sinulle kyseessä olleen enkelin, ei jumalan.

        Tiedät varmasti, että juutalaiset kirjoittivat vanhan testamentin? Sinua luulisi siis kiinnostavan mitä he ovat ajatelleet siitä kuka heitä erämaassa johdatti. Heidän käsityksensä mukaan kyseessä oli Israelin suojelijana tunnettu arkkienkeli Mikael.

        Mutta ei Jeesus.
        Juutalaiset eivät usko Jeesukseen.
        Jeesus ei ole Mikael.
        Jeesus ei ole enkeli.


      • että silleen
        Uskomaton vänkä kirjoitti:

        Mutta ei Jeesus.
        Juutalaiset eivät usko Jeesukseen.
        Jeesus ei ole Mikael.
        Jeesus ei ole enkeli.

        No kerroppa nyt kuka sinun mielestäsi ilmestyi Moshelle puskassa.

        Todistajat ajattelevat tässä kohtaa paljon loogisemmin, kun ajattelevat Jeeuksen ilmestyneen Moosekselle. Sen sijaan sinun kuvitelmasi siitä, että jumala/Jeesus ilmestyi Moshelle karkaa käsistä jo Apostolien tekojen vuoksi.


      • vastaus KN1:lle
        että silleen kirjoitti:

        No kerroppa nyt kuka sinun mielestäsi ilmestyi Moshelle puskassa.

        Todistajat ajattelevat tässä kohtaa paljon loogisemmin, kun ajattelevat Jeeuksen ilmestyneen Moosekselle. Sen sijaan sinun kuvitelmasi siitä, että jumala/Jeesus ilmestyi Moshelle karkaa käsistä jo Apostolien tekojen vuoksi.

        Alussa oli Sana,
        ja Sana oli Jumalan tykönä,
        ja Sana oli Jumala.
        Hän oli alussa Jumalan tykönä.

        Ja Sana tuli lihaksi,
        ja asui meidän keskellämme,
        ja me katselimme Hänen kirkkauttansa,
        senkaltaista kirkkautta, kuin AINOKAISELLA POJALLA on ISÄLTÄ.

        Hän on myös se Jahve Jumala, joka käyskenteli Paratiisissa Aadamia etsien. Hän on se JahveJumala, joka ilmestyi Moosekselle palavassa pensaassa.
        Hän se Jahve Jumala, joka antoi Moosekselle laintaulut. Hän se Jahve Jumala, joka johdatti Israelin kansan luvattuun maahan.
        Tämän Jahve Jumalan edellä Johannes Kastaja tuli raivaamaan tietä.

        Tämä Jahve Jumala sai nimekseen Jeesus 2000 vuotta sitten. Eikä ole muuta nimeä ihmisille annettu, jossa me pelastuisimme.


      • avaa silmäsi
        vastaus KN1:lle kirjoitti:

        Alussa oli Sana,
        ja Sana oli Jumalan tykönä,
        ja Sana oli Jumala.
        Hän oli alussa Jumalan tykönä.

        Ja Sana tuli lihaksi,
        ja asui meidän keskellämme,
        ja me katselimme Hänen kirkkauttansa,
        senkaltaista kirkkautta, kuin AINOKAISELLA POJALLA on ISÄLTÄ.

        Hän on myös se Jahve Jumala, joka käyskenteli Paratiisissa Aadamia etsien. Hän on se JahveJumala, joka ilmestyi Moosekselle palavassa pensaassa.
        Hän se Jahve Jumala, joka antoi Moosekselle laintaulut. Hän se Jahve Jumala, joka johdatti Israelin kansan luvattuun maahan.
        Tämän Jahve Jumalan edellä Johannes Kastaja tuli raivaamaan tietä.

        Tämä Jahve Jumala sai nimekseen Jeesus 2000 vuotta sitten. Eikä ole muuta nimeä ihmisille annettu, jossa me pelastuisimme.

        Miksi vastaa KN1:lle?

        Sana ei ole Jeesus, kuten varmaan huomaat. Siinä ei lue, että Jeesus on sana.

        "Hän on myös se Jahve Jumala"

        Tämä on sinun käsityksesi, mutta sille ei löydy raamatusta tukea.

        "Tämä Jahve Jumala sai nimekseen Jeesus 2000 vuotta sitten"

        Miksi sinulle kelpaa samarialaisten iabe, mutta ei heidän 11 käskyään?
        Edelleenkin Apostolien teot kertovat, että Moosekselle ilmestyi enekeli, ei jumala.
        Edelleenkin juutalaiset kirjoittivat vanhan testamentin, joten eivätköhän he ole perillä siitä, kuka heitä erämaassa johti.

        Sinun kuvitelmasi ovat kokonaan toinen asia kuin se, mitä raamatussa lukee.

        Mitä tulee mainitsemaasi sanaan, niin se yhdistetään Sananlaskujen viisauteen, joka taas on toora. Juutalaisen perimätiedon mukaan jumala loi joitakin asioita ennen maailmaa ja laki eli toora kuuluu näihin. Toora oli se , joka oli jumalan luona ja josta sanotaan: "Herra loi minut töittensä esikoiseksi, ensimmäiseksi teoistaan, ennen aikojen alkua"


      • huoh..
        5+19 kirjoitti:

        "Ensin näyttäytyi enkeli,sitten puhui Jumala.Tai Jumala puhui enkelin suun kautta,niinkuin paholainen puhui käärmeen suun kautta Edenissä"

        Apostolien tekojen luvusta 7 käy selväksi, että kyseessä oli enkeli. Joten jos ajattelit, että jumala tai Jeesus puheli Moshelle palavassa puskassa, niin raamattu todistaa sinulle kyseessä olleen enkelin, ei jumalan.

        Tiedät varmasti, että juutalaiset kirjoittivat vanhan testamentin? Sinua luulisi siis kiinnostavan mitä he ovat ajatelleet siitä kuka heitä erämaassa johdatti. Heidän käsityksensä mukaan kyseessä oli Israelin suojelijana tunnettu arkkienkeli Mikael.

        5 19 kirjoitti: >>Apostolien tekojen luvusta 7 käy selväksi, että kyseessä oli enkeli. Joten jos ajattelit, että jumala tai Jeesus puheli Moshelle palavassa puskassa, niin raamattu todistaa sinulle kyseessä olleen enkelin, ei jumalan.


      • ha satan
        huoh.. kirjoitti:

        5 19 kirjoitti: >>Apostolien tekojen luvusta 7 käy selväksi, että kyseessä oli enkeli. Joten jos ajattelit, että jumala tai Jeesus puheli Moshelle palavassa puskassa, niin raamattu todistaa sinulle kyseessä olleen enkelin, ei jumalan.

        "UM 2. Moos. luku 34 Kun Jehova näki hänen poikkeavan katsomaan..."


        Aijai, onko raamattu nyt ristiriidassa itsenkä kanssa...

        Apt. 7:

        30 Ja kun neljäkymmentä vuotta oli kulunut, ilmestyi hänelle Siinain vuoren erämaassa enkeli palavan orjantappurapensaan liekissä.

        Ja tietääkseni todistajat ajattelevat, että Jeesus oli se, joka Moshelle ilmestyi. Niin ajattelevat myös ne, jotka pitävät Jeesusta Jehovana.


    • Popposen Immu

      Enkeli on Jumalan sanansaattaja.
      Mooses ei ollut enkeli. Kylläkin Jumalan suosiossa.

      Jeesuksesta taas on UT alusta loppuun, jouluevankeliumi ja sitten lopulta taivaisiin nouseminen.

      Miten vartiotorni on saanut puhumaan Mooseksesta ja enkeleistä, kun on kysymys jouluevankeliumista ja Joh 1:1:stä ?

      Seura tarvitsee salaperäisyyttä ja salaisia merkityksiä papereihinsa sen jälkeen kun omaksui adventisteilta Mikaelin Jeesukseksi. Kuitenkaan ei ole mitään syytä, miksi Jeesus ei olisi Jehova, päinvastoin muilla selityksillä ei ole Raamatun tukea ja eivät myöskään ole lainkaan ymmärrettäviä. Että jos Jumala tappaa jonkin viattoman enkelinsä niin sillä sitten sovittaa ihmisen synnit ?

      • ha satan

        Jouluevankeliumi on lainattu muista uskonnoista.

        "Miten vartiotorni on saanut puhumaan Mooseksesta ja enkeleistä, kun on kysymys jouluevankeliumista ja Joh 1:1:stä ? "

        Oletko väärässä aloituksessa?

        "Kuitenkaan ei ole mitään syytä, miksi Jeesus ei olisi Jehova,"

        Paitsi raamattu.


    • KÄÄNNÖS

      Missä kohdin suomenkielinen Raamattu käyttää sanaa "ylienkeli"?

    • Ynnällään

      Eivätkö todistajat, tai seura, ole myös laskeneet, montako kertaa sana ylienkeli esiintyy Raamatussa ?

      Hehän ovat laskeneet myös montako kertaa sana helvetti esiintyy Raamatussa, korostaakseen, etteivät usko siihen.

    • Luen paljon
    • von Girbbu

      Kuinka jouluevankeliumi olisi lainaa, kun se on Sanassa ja luetaan joulukirkossa ?

      Toiseksi kun tuntemani luterilaiset, joulukirkonkävijät, eivät ole koskaan ottaneet sitä helevettiä puheeksi, niin totistajat, jotka väittävät etteivät siihen usko, palaavat siihen jatkuvan tuntuisesti puheissaan. Kuitenkin heillä on, kuten täällä sanottu, tabu Matt 18: 8 - 9

      • von bönddö

        Kyllä se on monesti tälläkin palstalla kerrottu miten jouluevankeliumi on lainattu muista uskonnoista. Pitää vain uskaltaa lukea ja ajatella asioita eikä pitää silmiä kiinni.


      • laitas näkyviin

        von Girbbu24.3.2014 09:13
        Kuinka jouluevankeliumi olisi lainaa, kun se on Sanassa ja luetaan joulukirkossa ?////

        Missä kohtaa KR38 löytyy sana *jouluevankeliumi* ???


      • von Girbbu
        laitas näkyviin kirjoitti:

        von Girbbu24.3.2014 09:13
        Kuinka jouluevankeliumi olisi lainaa, kun se on Sanassa ja luetaan joulukirkossa ?////

        Missä kohtaa KR38 löytyy sana *jouluevankeliumi* ???

        lahko on toki sanoihin takertuva, eikös ne sanat "helevetti" ole Raamatusta, tai UM -kirjasta laskettukin, ja olen kuullut, että kasteelle ei pääse, jos ei muista yhden tarkkuudella tuota lukua, kuten lahkon kortistoon itsensä taivaaseen pääseviksi kirjoittautuneiden lukumäärän konsanaan.

        Itse asiassa tapaamieni luterilaisten piirissä ei ole koskaan otettu helevettiä puheenaiheeksi, todistajat sanovat etteivät usko siihen mutta puhuvat siitä toistuvasti.

        Jouluevankeliumina se evankeliumi tunnetaan. Kysy, kadunmieskin sen tietää. Lahkojäsenyyden vaatimuksiin vaan kuuluu että on oltava tietämätön jouluevankeliumista.


      • kirpulle
        von Girbbu kirjoitti:

        lahko on toki sanoihin takertuva, eikös ne sanat "helevetti" ole Raamatusta, tai UM -kirjasta laskettukin, ja olen kuullut, että kasteelle ei pääse, jos ei muista yhden tarkkuudella tuota lukua, kuten lahkon kortistoon itsensä taivaaseen pääseviksi kirjoittautuneiden lukumäärän konsanaan.

        Itse asiassa tapaamieni luterilaisten piirissä ei ole koskaan otettu helevettiä puheenaiheeksi, todistajat sanovat etteivät usko siihen mutta puhuvat siitä toistuvasti.

        Jouluevankeliumina se evankeliumi tunnetaan. Kysy, kadunmieskin sen tietää. Lahkojäsenyyden vaatimuksiin vaan kuuluu että on oltava tietämätön jouluevankeliumista.

        Ei tarvitse kysyä kun ottaa asioista selvää. Silloin ymmärtää, että jouluevankeliumi on muualta lainattua tavaraa. Uskalla nyt sinäkin selvittää asioita ainaisen vatkaamisen sijaan.


    • Uuno Pötkönen

      Nyt ei ole puhe UM-tekeleestä, vaan Raamatusta, jossa taivaan enkeli ilmoitti suuren ilon, jonka todistajatuttavat sanovat viittaavan Luuk. 15:32:een, suuri ilo on juhlan aihe, ja että lapsi on siinnyt Pyhästä Hengestä, todistajatuttavat sanovat tuolla nimenomaan tarkoitetun torjua Mikael, joka lahkolla onkin vain adventisteilta omaksuttu, emolahkoon ja sieltä peritty, vaikka adventistit ovat siitä luopuneet virheellisyyden tajunneena.

      Älä lainaa lahkolta mitään, kavahda lahkoa.

      • 9+2

        Raamattu ei kerro tapahtumien ajankohdaksi joulua. Raamattu kertoo kyllä, että enkeli johdatti israelin kansaa erämaassa.
        Ota selvää asioista niin ei tarvitse elää lahkossa.


    • KÄÄNNÖS

      Mikaelia kutsutaan Raamatussa arvonimellä ”ylienkeli” yhden kerran:

      Juud. 1:9 - ”Ei edes ylienkeli Mikael, kiistellessään Mooseksen ruumiista Paholaisen kanssa, rohjennut herjata eikä tuomita tätä, vaan sanoi: "Nuhdelkoon Herra sinua!"”
      (Uusi Kirkkoraamattu 1992)

      • KÄÄNNÖS

        Lisäksi:

        "Nuhdelkoon Herra sinua!"” - Luka nuhteli "Paholaista".

        Kolminaisuusopin mukaan "Herra" / Jeesus.


    • JeesusOnJumala

      Hyvin kirjoitettu!Edelleen tärkeä aihe pitää esillä!

      • Turnipsinsyöjä

        Juud. 1:9 Ei edes ylienkeli Mikael, kiistellessään Mooseksen ruumiista Paholaisen kanssa, rohjennut herjata eikä tuomita tätä, vaan sanoi: "Nuhdelkoon Herra sinua!"

        " Raamattu ei kerro tapahtumien ajankohdaksi joulua "
        -Joulu sijoitettiin kalenteriin, jotta kohdalla ennen ollut pakanallinen juhla unohtuisi.
        Jehova siunasi ajatuksen, eikä tosiaan pakanajuhlaa tunneta. Minullekin tuli tieto pakanajuhlasta vasta lahkolaisten kertomusten kautta. Mutta se on eri asia sillä lahkolaisuuteen kuuluu, että puhutaan pitkään ja monipuolisesti erilaisista pakanallisista uskonnoista, jumalista ja opakanajuhlisa, josta siis oli kysymys.

        Todistaja ei näe mitään outoa että puhuu kuten puhuu joulukirkkoonsa matkaavalle kristitylle.

        -Sana "joulu" ei tietysti tarvitsekaan Raamatussa olla, eikä joulukirkkokaan ole pelastuksen kannalta tarpeen. Kristitylle se on ilo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe