moi

"jari"

En ole tutustunut laisinkaan tähän puolueeseen. SInänsä nimi on ihan ok ja sen perusteella ehkä myös toimintaperiaatteet. Näin kuitenkin vaalien alla läpykkeen jossa luki veroton kohtelu alle 1000 euroa ansaitseville. Ihan paskaa, itse ansaitsen enemmän ja voisin kannattaa silti puoluettanne, mutta nytten en. Ei tämä maailma pyöri kelan ja sossun tukirahoilla, jonka kuvan annatte, vaan työllä. Niin, ehkä olihan se kai vain yksi ehdokkaistanne kunnallisvaaleissa, joka lapukkeen mulle antoi, mutta varmaan myös puolueen näkökulma. Kuka keskituloinen raataja olisi valmis siihen, että kerjääjät ja laiskimukset saavat vielä paremmat oltavat. Nythän suorastaan kusetatte joukkoonne sekä työttömiä ja alle keskituloisia.

Niin olettehan Köyhien asialla puolue, mutta ärsyttää että ihmiset jotka kuvittelee maailman pyörivän kelan ja sossun tuella, kuvittelee että raatajat/alle keskituloiset tukisivat tätä toimintaa. Olette samanlaisia hyväksikäyttäjiä kuin porvaripuolueet! TOivottavasti reilut ihmiset eivät hämäänny toiminnastanne.

onhan meillä tarkoitus päämääriä, joihin joskus ylireagoi toiminnallaan, toivottavasti tämä on ylireagointia tai kostonisku, se vaan kohdistuu myös niihin parhaisiin ja ahkeriin ihmisiin. Ok tottakai on poikkeuksiakin (ihmisissä ja asioissa) ja syitä toimintaanne, joita en huomioinut tai tiedä.

hyvää päivän jatkoa kuitenkin

3

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin on.

      Sinä et tiedä mistään mitään.

      Eikä se 18% muistakaan kokkareista, joka paistaa
      suoraan läpi jutustasi.

      Mikä pelottaa? Anteeksianto ja heikommista huolehtiminen on kaltaisellesi tuntematon
      käsite, sinä eikö totta Jari-i.

      • "jari"

        tietää mistään mitään, vaan olla vaan "hyvä ihminen". Ei täällä tarvittais kuin yksi puolue, jos ihmiset jakais enemmän. Mutta kun ajatellaan vaan itseään, niin maailma eriarvoistuu ja "parhaat ihmiset" jää jalkoihin.

        Köyhien asialla puolueen ajatus lähtee rahasta, joka ei ole perimmäinen syypää eriarvoistumiseen. Sinänsä ehkä hyvät ihmiset, mutta nyk. laiskimukset haluavat nyt vaan itselleen osan tuosta yhteiskunnan potista eivätkä itse enää suostu tekemään töitä. Valitkaamme parempia ihmisiä valtuustoon kuin nyt...ei siis mitään talouspäälliköitä, muttei myöskään sellaista ihmistä, joka vetää vain narun toisesta päästä eli tukee sossussa juoksua.


      • Irvokkuuteen sydämmistynyt

        Kyllä raha on syy eriarvoistumiseen. YLE:kään ei ota vaaliohjelmiinsa ollenkaan KA-puoluetta, koska se ajattelee, että niille uskaltaa tehdä niin, koska puolueella itsellä eikä myöskään ehkä äänestäjillä ole rahaa, Meidän verorahoistammehan maksetaan miljoonien eurojen puolue- lehdistö- ja vielä kunnallisvaaleissa ylimääräiset tuet (1 milj. 200 tuhatta euroa) vain eduskuntapuolueille. Siitä YLE kyllä pitää huolen, että kaikki maksavat lupamaksun, vaikka kaikkia äänestysvaihtoehtoja ei näytetä ollenkaan. Puoluelaki velvoittaa YLE:ä kohtelemaan kaikkia rekisteröityjä puolueita samanarvoisesti. Luuletko että kokoomus jätettäisiin joskus pois vaaliohjelmista? Sen haluaisin nähdä.

        KÖyhien Asialla juuri pyrkii siihen, että rahan valta ei jylläisi vaan ihmisarvo, jolloin kaikki voisivat tehdä työtä ja saada asunnon. Usko pois, että monissa tapauksissa yhteiskunta ja nuo irvokkaat päälliköt kutenYLE:ssä ovat aiheuttaneet sen, että ihmiset syrjäytyy ja masentuu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      648
      7948
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2234
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2135
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1703
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1223
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1104
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      836
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      753
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      732
    Aihe