Katsastamaton ja ylinopeutta. 12 kk aikaa olla tupeksimatta, sillä kolmannesta mrnee kortti hyllylle. 70-vuotiaalla voi toki lähteä terveystarkastuksessakin.
http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1423792747289.html
Tuomioja 'tuplarikollinen'
13
64
Vastaukset
- TurhaUutinen
Jos kaveri on ammatiltaan ulkoministeri, niin ehkä hänellä on muutakin mietittävää kuin auton katsastaminen... Eli kyseessä on täysin ymmärrettävä inhimillinen erehdys. Mitään vaaraa tuosta erehdyksestä tuskin aiheutui, koska Tuomiojalla on varmastikin sen verran uusi auto, että neljä kuukautta sinne tänne katsastusajoissa ei merkitse yhtään mitään.
Ja se että ajaa Mechelininkadulla 49 km/h... Ajan itse usein tuota katua, ja tuskinpa paljon liioittelen, jos sanon että 90 % autoista ajaa siellä viittäkymppiä. Jos yrität noudattaa 40:n rajoitusta, tunnet hyvin nopeasti olevasi varsinainen liikenteen tulppa.- upr
Eli jos on demari ja ulkoministeri niin on lain yläpuolella niinkö.
- Pellepoliitikot
Nähtävästi Tuomioja on niin tyhmä, ettei kykene järjestämään tai hoitamaan edes auton katsastusta. Miten sellainen vajakki voi leikkiä ulkoministeriä. Täysin mahdotonta selvitä ministerin tehtävistä, eikä ole selvinnytkään koskaan.
- PsykiatrianHoitaja
Tuomiojan terveys pitäisi tarkistaa. Ei taida mennä hissi enää vintille asti.
- ErkkiTenPoints
Todella Erkki Tuomiojalla on ollut raskas urakka hoitaa ulkoministerinä vakavia asioita, kosa sodan uhka leijuu meidänkin päällä. Erkki Tuomioja on hoitanut kiitettävästi tehtävänsä ja sukkuloinut sinne ja tänne ja antanut maltillisia ja luotettavia lausuntoa puoleen sun toiseen. On ihmetellyt sitäkin, miten väsymättömästi ja tunnollisesti hän on jaksanut hoitaa tehtävätään. Erkki Tuomioja on saanut kiitosta toiminnastaan rajojemme ulkopuolelle ja hän on erittäin neuvotelutaitoinen ja yhteistyökykyinen politiikko vankalla kielitaidollaan. Siksipä tuo autoajojahti tuntuu hyttysen ininältä ja erittäin tarkoitushakuiselta. Pitäähän sitä osaavan SDP:n sivistyneen ja huippupolitiikon niskaan jostain lokaa kaivaa, jos ei kaivaa niin sitä pitää tehdä.
- saa_virheensä_tunnustaa
Eihän tässä ole loasta kyse, vaan herra on huolimattomuuttaan ajanut katsastamattomalla autolla. Aika herra pitää ollakin, kun ei ole kiinnostunut maksukuitista/laskusta, jossa kyllä näkyy aina oma rivi palvelulle nimeltä katsastus. Eikä auto nyt ihan uusi ole, kun on pitänyt katsastaa. Kumma, että ulkoministerin katsastuspyyntö on mennyt "ohi". Kyllä korjaamot yleensä palvelee ja rahan osaa veloittaa.
Ei mene selitys kyllä nyt läpi. - Demulaiskurit
Tuomioja ei ole koskaan onnistunut missään tehtävässään. Han on saamaton, huolimaton ja laiska.
- eivoisanoarikollinen
Erkki Tuomioja on sympaattisena politiikkona itse myöntänyt sen, että vastuu on hänellä itsellään. Kyllähän meidänkin pitää miettiä sitäkin asiaa, että Erkki Tuomiojalla on tuhat juttua päänvaivana ja tuollaisia arkiruutineja hän on siirtänyt muiden tehtäviksi. Kaikki vain ei ole toiminut niin kuin olisi pitänyt, korjaamofirma ei katsastanutkaan autoa.
- miksijahdataan
Erkki Tuomiojan kiireet tietää jokainen, joka vähänkään seuraa maailman asioita. Sukkuloi Euroopassa ja sukkuloi mediassa, koska valtavia asioita on hänen harteillaan. Selittää ymmärtävästi ja maltillisesti. Onneksi meillä on ulkoministerinä Erkki Tuomioja, muutoinhan voisimme olla näiden stubukkien takia jo törmäyskurssilla Venäjän suuntaan. Venäjä aseistaa itärajaamme juuri törmäyskurssin takia ja sotakalustoa ja lentotukikohtia alkaa olla jo itärajalla riittämiin.
- Vale_Erkki
Voiko jollakin olla niin kova kiire ettei ehdi huollossa sanoa, että katsastakaa auto?
Voiko totuus olla sellainen, että Erkki ei ole koskaan katsastuttanut autoaan eikä siksi tietänyt koko asiasta. Eikäkehtaa edes tunnustaa tietämättömyyttään.
En minäkään ole koskaan käynyt katsastuttamassa autoani vaan pyydän aina huoltoliikeettä hoitamaan ”leimauksen” - köskös
Erkkikin taitaa olla kuitenkin ihminen.
- DEMARIPELLE
tuomioja ratsasti halosella ja enemmistö ry.lla (= autovastainen tuomiojaliike)
nyt hän näyttelee asuvansa mamukylässä Helsingissä mutta ajelee yiinopetta kotiinsa
pakoon mamuja TUUSULAAN SALAA
HALOSEN EX-RAKASTAJA HOITI ULKOPOLITIIKKAA YHTÄ AIKAA HALOSEN KANSSA VAIN KEHITYSMAISSA MINISTERIKSI NIMITETÄÄN EX-RAKASTAJIA - LEIKKUUT
TÄYTYY LEIKATA ELÄKKEESTÄ että saadaan erkin auito katsastettua mallilla SDP.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725380- 704886
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234365Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484006- 513800
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363697- 413378
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo853078Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv652938Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu222666