Kyllä on taas mamuilla vaikeaa

JossainOnVikaaVikaaVikaa

Kyllä on taas mamuilla vaikeaa, mutta mihin ne avustusrahat sitten oikein maksetaan, jos edes tiliä ei ole saanut http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/67736-maahanmuuttajilla-ongelmia-pankkiasioissa-jopa-tyosuhteita-lopetettu

Vai katoaako se tili siinä vaiheessa kun pitäisi mennä töihin.... Kummasti vain tietyt, aiemmin Suomeen tulleet ja jopa hyvin työllistyneet ryhmät ovat oppineet suomen kielen lyhyessäkin ajassa. Paljonko aikaa kielen oppimiselle pitäisi varata, kun tietyissä ryhmissä edes kotoutusmisajan 3 vuotta ei opiskelusta huolimatta ole tuottanut sellaista kielitaitoa että pärjäisi arkiasioissa, kaikkeen pitää vaan olla tulkki. Mutta jos opiskelet suomea muutaman tunnin ryhmässä, jossa suurin osa on omankielisiä ja vietät sen jälkeen kaiken muun ajan omassa yhteisössä (varsinkin naiset), käytät tulkkia kaikkeen asiointiin ja kaupassa vain ojennat sopivasti rahaa myyjälle, miten se arkikielitaito edes pääsisi kehittymään?

4

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juurakko1

      Jos pankille ei käy kansallinen passi todistmaan henkilöllisyys,miten se kuitenkin kelpaa Suomessa muuten todistukseksi, pankkia ei petetä?

    • mummot.kyyläs

      Tuo kuva joka on otsikossa, on varmaankin otettu viime kesänä. Olikohan kuvan kaverukset niitä samoja, jotka makasi koivunjuurella kokonaisen viikon Reunatien varrella palkkaansa vastaan.
      Ja loppujakson Sittapuiston nurmella. Tietäiskö joku.

    • ulkomaalainen23

      olen itse nähnyt vihainen Somali näinen joka sai ensimmäistä työtä mutta ei saanut tlia johon maksettaisiin palkkaa. En tiedä mihin se päätyi lopuksi.

      • tilinotkuu

        Olisi saanut tehdä työtä ilman palkkaa muutaman vuoden, onhan Suomi elättänyt ja opettanut hänet lukemaan. Vastavuoroisesti olisi ollut antavana osapuolena. Mistä siis issa-nainen oli vihainen? Somali on kylläkin vihainen aina, kun rahasta on puhe, sitä kun issoilla ole ikinä tarpeeksi. Toivottavasti on saanut pankkitilin, joka tursuu rahaa, kun hän on nyt oma elättäjänsä, jota kylläkin epäilen suuresti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe