Lienee selvää, että nyt ollaan menossa n a t o on.
Ukrainan sodan kauhut
16
141
Vastaukset
- Anonyymi
Sauli ja Sanna antavat ymmärtää viitteitä siihen, että nyt on kiire.
- Anonyymi
Suomi Na to on heti.
- Anonyymi
Ja mitä sanoo Ylikoski? Noin niin kun vaparien edustajana?
- Anonyymi
Koska kyse ei ole vapaa-ajatteluun liittyvästä asiasta, on Ylikosken mielipide vain hänen omansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koska kyse ei ole vapaa-ajatteluun liittyvästä asiasta, on Ylikosken mielipide vain hänen omansa.
Ykosken mielipide on leninistisen puolueteorian mukainen eli vallan kumouksellinen tilanne kärjistyy kärki ilmestyy työväenluokka ottaa johdon käsiinsä
- Anonyymi
Nato liitolla ei ole hevonvitun merkitystä tässä vaiheessa koulutusta?🤡
- Anonyymi
Totta halostuomio ja hoitaa putinin ystävänä homman passiivisesti preseennuolentana
Käytin vuosi sitten NATOa esimerkkinä asiasta, johon va-liitolla ei ole kantaa. https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/blogi/poliittisesti-sitoutumaton/
Muutenkin koko Venäjän hyökkäys on jotenkin asia, johon ei oikein ole erityistä sanottavaa nimenomaan vapaa-ajattelijana. Tuomitsenko hyökkäyksen, siviilien murhat, raiskaukset jne? Tietenkin. Tuomitsenko ne jotenkin erityisesti vapaa-ajattelijana, vai yleisesti ihmisenä? Viimeksimainittua.
(Venäjällä on kirkko kiinni valtiossa, Ukrainassa käsittääkseni uskonnonvapaus -- mutta ei se ole tässä merkittävää. Yhtä lailla tuomitsisin, jos Ukraina olisi lähtenyt hyökkäämään samalla tavalla.)
Va-liitossa on jäsenyyden vastustajia ja kannattajia. Mutta tuskin kukaan pystyy suuntaan tai toiseen perustelemaan kantaansa sillä, ettei ole jumalia tai linkittämään valtion ja kirkon eroon puolustuspolitiikkaa.- Anonyymi
"Venäjällä on kirkko kiinni valtiossa, Ukrainassa käsittääkseni uskonnonvapaus"...
Toi nyt on aika epämääräinen ilmaus vaikka merkityksettömäksi sitä väität. Onhan Suomessakin uskonnonvapaus, mutta väitetään kirkon ja valtion olevan liikaa kiinni toisissaan. Ja onhan Venäjälläkin periaatteessa uskonnonvapaus vaikka ortodoksinen kirkko valtion hallinnassa. - Anonyymi
"Muutenkin koko Venäjän hyökkäys on jotenkin asia, johon ei oikein ole erityistä sanottavaa nimenomaan vapaa-ajattelijana."
Vapaa-ajattelijoiden järjestönä odottaisi tuomitsevan siviilien tappamiset ja raiskaukset. Onko muuten edes suomen humanistiliitto ottanut kantaa asiaan vai ainut joka on löytänyt erityistä sanottavaa on kansainvälinen humanistiliitto? Jori, onko verkossa ammottava reikä?
http://www.humanistiliitto.fi/?page_id=50 Anonyymi kirjoitti:
"Muutenkin koko Venäjän hyökkäys on jotenkin asia, johon ei oikein ole erityistä sanottavaa nimenomaan vapaa-ajattelijana."
Vapaa-ajattelijoiden järjestönä odottaisi tuomitsevan siviilien tappamiset ja raiskaukset. Onko muuten edes suomen humanistiliitto ottanut kantaa asiaan vai ainut joka on löytänyt erityistä sanottavaa on kansainvälinen humanistiliitto? Jori, onko verkossa ammottava reikä?
http://www.humanistiliitto.fi/?page_id=50Tästä jo aiemmassa ketjussa kirjoitinkin.
Voinko sanoa, että tuomitsisin hyökkäyksen jotenkin lievemmin tai pitäisin raiskauksia vähemmän pahana, jos uskoisin jumaliin tai haluaisin kirkon olevan kiinni valtiossa? En voi. Tuleeko minun silloin tuomita Venäjän teot erityisesti va-hattu päässä?- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Tästä jo aiemmassa ketjussa kirjoitinkin.
Voinko sanoa, että tuomitsisin hyökkäyksen jotenkin lievemmin tai pitäisin raiskauksia vähemmän pahana, jos uskoisin jumaliin tai haluaisin kirkon olevan kiinni valtiossa? En voi. Tuleeko minun silloin tuomita Venäjän teot erityisesti va-hattu päässä?Kukapa sinun tuomioistasi välittääkään, haloslaisia sossuja ja kommareita myötäillyt vuosia ja niiden presettä nuollut ja asiaa työkseen peitellyt
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Tästä jo aiemmassa ketjussa kirjoitinkin.
Voinko sanoa, että tuomitsisin hyökkäyksen jotenkin lievemmin tai pitäisin raiskauksia vähemmän pahana, jos uskoisin jumaliin tai haluaisin kirkon olevan kiinni valtiossa? En voi. Tuleeko minun silloin tuomita Venäjän teot erityisesti va-hattu päässä?Ei ollut kyse sinusta vaan liitosta. Mieltääkö jokainen "minä va-aktiivi"= va-liitto? Liitolla on omat julkiset nettisivut, fb-ryhmä.... jne.... liitto voisi ottaa kantaa ajankohtaiseen ihmisoikeuksien rikkomiseen, siviilien surmaamiseen, lasten surmaamiseen, jos... Niin jos? Jos tahtoisi.
Onko va-etiikka suunniteltu ottamaan kantaa vain lepsujen luterilaisten touhuihin?
Eihän tuo vapaa-ajattelijoiden etiikka järin hääviltä vaikuta. Jos ihminen on kaiken mitta, niin onko se ihminen nyt Putin ja kuvitelma Venäjästä vai sodan vuoksi kotinsa menettänyt pakolainen? Va-liiton mukaan molempi parempi? Vapaa-ajattelijoilla humanisteina ei ole mitään sanottavaa? Pysytään puolueettomina.
Nälissään kellarissa pommeja paossa on aikaa etsiä omaa henkilökohtaista tarkoitusta elämälleen?
https://vapaa-ajattelijat.fi/etiikka/
- Anonyymi
> Lienee selvää, että nyt ollaan menossa n a t o on.
Itse pyrkisin ennemmin olemaan puolueeton. Nato on vhän sama kuin natsisaksa.Tällä hetkellä NATO on vastavoima valtiolle, joka toimii kuin natsi-Saksa.
En nyt varsin ihastu liitosta esimerkiksi nykyisen Unkarin kanssa, tai pidä ajatuksesta mahdollisen seuraavan Trumpin vaalivoitosta. Parempi kuitenkin olla jäsen kuin olla olematta, koska Venäjä ei näytä uskovan kuin voimaa.
Mutta tämä nyt ei va-palstalle kuulu.- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Tällä hetkellä NATO on vastavoima valtiolle, joka toimii kuin natsi-Saksa.
En nyt varsin ihastu liitosta esimerkiksi nykyisen Unkarin kanssa, tai pidä ajatuksesta mahdollisen seuraavan Trumpin vaalivoitosta. Parempi kuitenkin olla jäsen kuin olla olematta, koska Venäjä ei näytä uskovan kuin voimaa.
Mutta tämä nyt ei va-palstalle kuulu.Älä kuule rupea kommareita hyysäävä haukkumaan tässä saksalaisia
kun putin toimii kuin stalinistinen Venäjä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seiska: Sofia Belorf haki terapeutilta apua - Avautuu Stefan Thermanista: "Räjähdysherkkä ilotulite"
Sofia Belórf avautuu miesystäviensä Stefan Thermanin ja Niko Ranta-ahon yhteisistä piirteistä Seiskalle. Therman heitti Sofian tavarat ulos ikkunasta622877Raju tilitys Stefan T, nyt aloitti Sofia haukkumiset ja käy terapiassa.
Siitä nähtiin taas, Sofia alkoi heti syyttelyt ja kaikki kertonut Seiskassa,ei osannut tätäkään nainen pitää suutaan kiinni erosta.3742358Sofia ilmestyi eilen illalla instaansa, on silmät surulliset ja koko kasvojen olemus .
Ei ole koskaan helppoa eroa olemassa, vaikka kuinka sitä toisin jotkut väittävät.581599- 1301327
Marin jälleen poliittisia irtopisteitä keräämässä, matkusti Ukrainaan
Saamme varmasti kuvasarjoja liikuttuneesta Marinista itkemässä ja surkuttelemasta ukrainalaisia. Loistava tilaisuus taas kerätä itselleen370930Varoituksen sana
Älkää satuttako sitä ihmistä ketä rakastatte. Jos niin teette, edessä on katumuksen täyteinen pitkä yksinäisyys. Itsellä se varmaan jatkuu koko loppue70850Tampereen sanna lähti lomalle Ukrainaan
Suomessakin olisi asioita hoidettavana, ja siellä vaan ulkomailla patsastelee. Milloin on seuraavat eduskuntavaalit? Valtion velkaantumisen on loputt243821- 108767
Tekis mieli kertoa
Miten pahalta tää on tuntunut ja mitä mietin mut en uskalla ottaa riskiä että sattuu vaan yhä enemmän. Ei näille tunteille voi mitään. Olisin vaan toi28765