Venäjällä astui maaliskuussa voimaan laki, joka kieltää muun muassa armeijaa koskevien ”valeuutisten” levittämisen jopa 15 vuoden vankeustuomion uhalla. Maassa on käytännössä voimassa sotasensuuri. Ilmiantojen näkee johtuvan yhteiskunnan polarisaatiosta. Kansalaisten tiedonsaantia on rajoitettu kovalla kädellä, kun riippumaton valtakunnallinen media on suljettu ja Facebook, Instagram ja Twitter estetty. Ihmiset ovat yksinkertaisesti propagandan aivopesemiä ja he todella uskovat auttavansa löytämään pettureita.
Venäjällä kansalaiset ovat ryhtyneet ilmiantamaan toisiaan. Venäjällä kansalaisten toisistaan tekemät ilmiannot ovat lisääntyneet Ukrainan sodan aikana. Sodanvastustajista moni on joutunut poliisin pidättämäksi toisen kansalaisen ilmiantamana. Kyse ei ole täysin kannustetusta toiminnasta, kuten Neuvostoliitossa, mutta ilmiöstä on tullut näkyvä.
Penzassa urheilupainotteisen koulun kahdeksasluokkalaiset oppilaat ilmiantoivat maaliskuun lopussa 55-vuotiaan englanninkielen opettajansa. Naisopettaja oli ilmaissut oppitunnilla sodanvastaisen mielipiteensä.
Pari oppilasta oli kysynyt, miksi he eivät pääsekään kesällä urheilukilpailuihin Eurooppaan. Opettaja oli sanonut pitävänsä Venäjän sulkemista ulos oikeana päätöksenä, mitä oppilaat olivat ihmetelleet.
”Niin kauan kuin Venäjä ei ala käyttäytyä sivistyneellä tavalla, tämä jatkuu ikuisesti”, oli opettaja vastannut.
Yksi oppilaista nauhoitti keskustelun, ja nauhoite luovutettiin viranomaisille. Kuznetsovan mukaan ei ole varmaa, ilmiantoivatko opettajan poliisille oppilaat vai heidän vanhempansa. Opettajaa vastaan on nostettu syyte valeuutisten levittämisestä Venäjän armeijasta.
Pietarissa eläkeläisrouva ilmiantoi maalis–huhtikuun vaihteessa taiteilija Aleksandra Skotšilenkon, joka oli vaihtanut supermarketin hyllyjen hintalaput sodanvastaisiin viesteihin.
Esimerkiksi pikakahvipurkin hintatiedoissa luki hinnan lisäksi, että ”Venäjän armeija pommitti taidekoulun Mariupolissa. Noin 400 ihmistä oli piiloutunut sinne iskuilta.”
Mikähän noissa Neuvostoliitto DDR Halostakin viehätti, ja oli Suomen kaltaisen maan presidentti vieläpä. Kai Putin kuvitteli että Halosta apuna käyttäen liittää vielä Suomen Venäjään, muistaen Halosen puheenkin 70 -luvulta jossa esitti Suomelle parempaa aikaa liittymällä Neuvostoliittoon.
Venäjällä uhkaa 5 10 vuoden vankeustuomio
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Halonen onkin Stasilistalla, jos nyt ei mikään merkittävä ole ollut.
- Anonyymi
Halonen piti selvänä, että presidenttien eläkkeet laskevat, mutta sai venkuloitua valtiovarainministeri Urpilaisen avustuksella lisäeläkkeen 20400 € / vuosi.
EI OLISI URPILAISESTAKAAN USKONUT ?. Pohjanmaalla arvostetaan rehellisyyttä !
Niinistön palkka-ale tuli yllätyksenä Haloselle - "ei kuultu eikä varoitettu"
Halonen pitää selvänä, että presidenttien eläkkeet laskevat Niinistön palkka-alen takia.
•
Mistä on kyse?
• Presidentti Tarja Halonen pitää selvänä, että presidenttien eläkkeet laskevat, jos istuvan presidentin palkkio laskee
• Halonen huomauttaa Koiviston ja Ahtisaaren laskenee itse palkkaansa, mutta Niinistö halusi alentaa palkkaansa lainsäädännön kautta
• Johtajien palkanalentamisesta puhuessa on vaarana, että keskustelu laajenee muihinkin ryhmiin, Halonen sanoo
Presidentti Tarja Halonen ei tiennyt Niinistön palkanlaskusuunnitelmista etukäteen.
- Ei kuultu eikä varoitettu, Halonen sanoo.
Valtioneuvoston kanslia on sittemmin tiedottanut lakimuutoksen valmistelusta presidenteille.
Presidentti Sauli Niinistö on pyytänyt palkkionsa alentamista nykyisestä 160 000 eurosta vuoden 2006 tasoon, eli 126 000 euroon. Valtioneuvoston kanslia valmistelee asiasta lakimuutosta, jonka eduskunta saa käsiteltäväkseen helmikuussa.
Halonen eläkkeestä: "Menee siinä samassa"
Eduskunnan päätettäväksi jää, laskevatko myös presidenttien eläkkeet. Ne on sidottu istuvan tasavallan presidentin palkkioon, eläke on 60 prosenttia palkkiosta.
Halosen mielestä on selvä, että eläkekin laskee.
- Se on sitte... Menee siinä samassa.
- Mielestäni on loogista, että se vaikuttaisi myös eläkkeeseen. Olen puhunut Urpilaisen kanssa siitä, että ne ovat aika loogisessa yhteydessä, mutta kirjallisesti en ole sanonut mitään.
Halonen kiinnittää huomiota Niinistön menettelyyn.
- Onhan siinä tapansa. Senhän voi joko lahjoittaa suoraa valtiolle tai tehdä niinkuin Ahtisaari. Jos sitten nykyinen presidentti haluaa tehdä sen lainsäädännön kautta, niin mä on sitten jättänyt sen heidän päätettäväkseen...
Mauno Koivisto palautti osan palkkioistaan valtiolle, Ahtisaari lahjoitti osan työttömien hyväksi. Halonen muistuttaakin, että aiemmat presidentit ovat alentaneet ansioitaan paljon vähäeleisemmin.
Palkanalentamiskeskustelussa on vaaransa
Halonen kuitenkin huomauttaa, että Niinistö ei laskenut palkkaansa kuin sille tasolle, mitä hänkin sai.
Sinänsä Halosen mielestä on hyvä puhua johdon palkkauksesta ja palkkaerojen suuruudesta. Mutta aiheessa on vaaransa.
- Tietysti mä varon vanhana työmarkkinaihmisenä kovasti puuttumasta palkanalentamiskysymykseen. Vaikka sanotaan, että se koskee vain johtajia, niin helpolla keskustelu laajenee muihinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofian ökyilyt on loppu
Miksiköhän Sofian instassa on ollut viime aikoina niin kovin hiljaista? Liittyykö syy kenties piriparin eroon? Sofia joutui muuttamaan ex-hoitonsa sis2554892Syystäkin ollut kirjoittamatta
Mutta minun silmissäni olet kulutettu, käytetty, pilattu ja raiskattu jätteeksi. Kyllä moni sinua mielellään hässisi, mutta ei sinusta ihmistä rinnall3062131Nato-ovi pysyy kiinni Suomelta.
Usa ei puutu Suomen ja Turkin väliseen kiistaan, joten menee vuosia Nato-oven repimiseen ja voi olla että sisään ovesta ei koskaan päästäkään. https:/4381798Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta661117Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi5671062Nytkö se taas alkaa - apinarokko ja rokotuspainostus
Valmistautukaa concoy väki. Wef ja muut globalistit eivät saaneet koronalla tarpeeksi kiusattua ihmisiä. Nyt pukkaa kuitenkin taas uutta riesaa: htt207955- 60934
- 37817
No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä52806Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma51730