Jossa ihmiset pakotetaan säännöllisiin terveystarkastuksiin muutaman vuoden välein,on kuin suoraan natsi saksan oppikirjasta.
Näin lausui Kokoomuslainen Henri Puumala,josta puhutaan Suomen Profeettana ja joka on kuulemma kirjoittanut levy-yhtiölleen yli kymmenentuhatta laulun tekstiä.
Antti Rinteen väkivaltainen terveydenhuolto ohjelma...
57
266
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki työttömät psyk.polille ja lapset lastensuojelun piiriin,sitten vielä kortti pois ikänäön tähden.
Tuttua peruspullaa Antilta ja Sannalta.- Anonyymi
Mene sinä hoitoon ja äkkiä.
- Anonyymi
Aivan järjetön ajatus ja syö terveydenhuollon resursseja. Jokaisesta ihmisestä löytyy nimittäin jotain syövän alkuja jotka paranevat itsestään mutta tietyssä poikkeamassa niitä aletaan ylihoitamaan. Enemmän ihmisiä pitäisi ohjata hoitamaan omaa terveyttään ja kannustaa siihen yhteiskunnallisesti esim verovähennys kuntosalikorteista tms.
- Anonyymi
Henri Puumala sanoi myös,,että Mika Lintilän niskaan laitetut perättömät väitteet, ovat Rinteen kosto joka taas johtuu Matias Mäkysen saamasta julkisuudesta,vaalien alla.
- Anonyymi
Syöpä ai lähde itsestään pois vaan siihen tarvitaan hoito.
Niin että monelle on ollut ainoastaan hyvä asia että ajoissa on päässyt hoitoon näiden tarkastusten kautta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syöpä ai lähde itsestään pois vaan siihen tarvitaan hoito.
Niin että monelle on ollut ainoastaan hyvä asia että ajoissa on päässyt hoitoon näiden tarkastusten kauttaJa paskat, tämä läpeensä sosialisoitu julkinen perusterveydenhuolto ei kykene varhaisiin diagnooseihin.
Muistokirjoituksissa ja -puheissa mainitaan henkilön menehtyneen nopeasti edenneeseen vaikeaan sairauteen. No, siltähän se näyttää kun diagnoosi saada selville kuukausia myöhästyneenä.
Rinteen vaalivalehdeltujen ohjelmien sijaan resursseja ja esihenkilötyön tehostamista tarvitaan ja nopeasti. - Anonyymi
Voi voi sinua reppanaa. Vai löytyy jokaiselta syövän alkuja ja ne paranee itsestään.
On olemassa tietyt rajat ja arvot joissa syövänhoito aloitetaan ja mitä ennemmin sitä paremmat tulokset ja sen halvempaa se on. Meillä ei kyllä julkisella puolella ihan pienellä lähdetä "ylihoitamaan", enemmänkin päinvastoin, se on enemmän yksityisen puolen ongelma kun pitää saada tuloa ja osinkoja.
Totta, että jokaisella löytyy jotain syöpäsoluja, mutta ei niihin puututa kun niiden määrät on mitättömän pieniä.
Totta sekin, että ihmisiä olisi hyvä kannustaa liikkumaan ja elämään terveesti ja sitä kyllä tehdään ihan joka tuutuista, mutta kas kun kaikki ei sitä halua toteuttaa, mutta ei myöskään pakottaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syöpä ai lähde itsestään pois vaan siihen tarvitaan hoito.
Niin että monelle on ollut ainoastaan hyvä asia että ajoissa on päässyt hoitoon näiden tarkastusten kauttaOikeasti jokaisella on elimistössään syöpäsoluja ja muita huonoja soluja ja taudinaiheuttajia, mutta osasta elimistö selviää ihan itse, toisista taas ei ja siksi kunnolliset terveystarkastukset määräajoin olisi todella viisasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja paskat, tämä läpeensä sosialisoitu julkinen perusterveydenhuolto ei kykene varhaisiin diagnooseihin.
Muistokirjoituksissa ja -puheissa mainitaan henkilön menehtyneen nopeasti edenneeseen vaikeaan sairauteen. No, siltähän se näyttää kun diagnoosi saada selville kuukausia myöhästyneenä.
Rinteen vaalivalehdeltujen ohjelmien sijaan resursseja ja esihenkilötyön tehostamista tarvitaan ja nopeasti.Tottakai julkinenkin puoli kykenee aikaisiin diagnooseihin jos siihen annetaan varoja ja mahdollisuus. Samat testi ja tutkimukset tehdään kuin yksityiselläkin jos annetaan tehdä.
Sitä asiaahan Rinne ajaisi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai julkinenkin puoli kykenee aikaisiin diagnooseihin jos siihen annetaan varoja ja mahdollisuus. Samat testi ja tutkimukset tehdään kuin yksityiselläkin jos annetaan tehdä.
Sitä asiaahan Rinne ajaisi.Meillä on jo ne ohjelmat, joita tarvitaan. Mitää demareitten vaalivalheita ei tarvita. Tarvitaan resursseja ja esihenkilötyön kehittämistä.
Tämä on aihe, johon ei kaivata Antti Rinteen vappusatasia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai julkinenkin puoli kykenee aikaisiin diagnooseihin jos siihen annetaan varoja ja mahdollisuus. Samat testi ja tutkimukset tehdään kuin yksityiselläkin jos annetaan tehdä.
Sitä asiaahan Rinne ajaisi.Ei aja samaa asiaa. Koko kansan määräaikaistarkastukset eivät ole mikään pikkujuttu. Tarkastus kun ei ole mikään tervehdyskäynti. Siihen kuuluvat toimet vaativat henkilöstöä, tila- ja laite-/järjestelmäkapasiteettia, jotka eivät ole riittäviä nykyiseenkään perusterveydenhuollon edellyttämään suoritukseen.
Uskon Antti Rinteen lähteneen tähänkin valehtelurynnäkköön keskustelematta epidemiologien ja koskien diabetesta endokrinologien kanssa.
On aivan hämmästyttävää nähdä millä patologisella itsevarmuudella ja sujuvuudella demaripoliitikot kykenevät laskettelemaan täyttä lööperiä.
- Anonyymi
Rinne vanhana kavaltajana ei niin välitä realiteeteissa, ”nyt on rahaa” teemalla haluaa ratsastaa.
- Anonyymi
Peilaa senkin lompakostaan,vanha ukko.
Pm:n eläke odoittaa,pitäisi vain enää saada maineensakin kohdalleen. - Anonyymi
Mene jo hoitoon, Persu raukka.
- Anonyymi
Tämä on hyvä ehdotus. Itse en ole päässyt hoitoon tai tarkastukseen kymmeneen vuoteen. On jätetty täysin heitteille. Yrittänyt olen kyllä. Vaivoja ja vikoja on vaikka muille jakaa.
- Anonyymi
Samaa mieltä, hyvä ajatus. Tk on aivan turha. Tosin ei ole mieltä ylentävää huomata tarkastuksissa jos tulisivat kuinka halvinta rasvaa käyttämällä verisuonet tukkiutuu mutta sitä ne pakote/sotahinnat teettää, halvimpaan ja epäterveellisinpään tyydyttävä jos kohta ei edes siihen.
- Anonyymi
Taitaa olla muunneltu versio wappusatasista.
- Anonyymi
Siinä voidaan tarkastella, ketkä ovat soveliaita demarien synnytystalkoisiin... Että synnytetään oikeanlaisia lapsia, joilla on oikeanlaiset vanhemmat...
- Anonyymi
Jaahas ja tämä on tietysti sitä kaikkein edistyksellisintä politiikkaa!
Kun"oikealaiset vanhemmat" eivät lisäänny siinä on suuri vika! - Anonyymi
Syntyvyys Suomessakin huolestuttavan vähäistä, joten oltaispa otettu Rinteen neuvosta vaarin, niin lapsia olisi kasvamassa nyt enemmän ... huolehtimaan maamme hyvinvoinnista tulevaisuudessa.
Väki vanhenee ja eläköityy kovalla vauhdilla joten työntekijöitä on saatava lisää Suomeenkin.
TERVEYTTÄ ja LISÄÄ VAUVOJA! - Anonyymi
Eräs sdp:n mieslääkäri kauppaa julkisuudessa jo nyt potenssilääkkeitään,niiden tehoikkuuttaan kehuen.
Selvisi kulissien takaa,jotta nostaa kyseisestä yhtiöstä osinkotuloja.
Näin hoidetaan sotiemme veteraaneja,kunnanlääkärinä.
- Anonyymi
Terveystarkastukset ovat monen ihmisen kohdalla olleet ihan paikallaan, kun on huomattu jokin sairaus ajoissa. Niin että on se ihmeellistä huopaamista teidän kanssanne.
Itse olisin tänään ollut vainaja jos ei olis ollut terveystarkastuksia- Anonyymi
En ole ollut ikinä terveystarkastuksessa paitsi kerran lukiossa.
Akuutteja juttuja on ollut muutama. Nekin kelvotonta hoitoa. Kunnon hoidolla ei olisi tullut jälkivaivoja.
Ei syöpää, ainakaan tiedossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole ollut ikinä terveystarkastuksessa paitsi kerran lukiossa.
Akuutteja juttuja on ollut muutama. Nekin kelvotonta hoitoa. Kunnon hoidolla ei olisi tullut jälkivaivoja.
Ei syöpää, ainakaan tiedossa.Antti Rinne laittaa valtion velkaan oikean laastarin,lääketieteen avulla.
Tyypillinen "demarilääkäri".
Heti ensimmäiseksi "väärä diagnoosi".
Jokainen järkevästi ajatteleva tajuaa,ettei valtionvelkaa lyhennetä lääkärin,vaan Keskuskauppakamarin viisaiden miesten avuillaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Antti Rinne laittaa valtion velkaan oikean laastarin,lääketieteen avulla.
Tyypillinen "demarilääkäri".
Heti ensimmäiseksi "väärä diagnoosi".
Jokainen järkevästi ajatteleva tajuaa,ettei valtionvelkaa lyhennetä lääkärin,vaan Keskuskauppakamarin viisaiden miesten avuillaan.2023-03-06 00:57:06 Höpöhöpö
ihmisten terveys ja ennen kaikkea sairauksia ennaltaehkäisevä terveydenhoito on tärkeää meille kaikille ja koko Suomen parhaaksi.
- Anonyymi
Erittäin hyvä ehdotus demareilta ja Antti Rinteeltä.
Terveys on kaikkein tärkeintä niin jokaisen taloudelle kuin myös Suomen valtion taloudelle!
Ilman terveyttä meistä ei ole tekemään työtä eikä maksamaan velkojamme.
SDP on järkevien ihmisten puolue ❤️ 👍- Anonyymi
No se Marini vainovimma ei ollut järkevää että korona"rokottamattomat" pitää käsin seuloa esiin. Kunnon natsimeininkiä! Piikittämätönkin on voinut välttää ruuhkia, maskia sekä käsidesiä käyttää mutta pirut koettivat leimata kulkutautimyönteisiks kaikista oikeasti tulosta tuottavista tartunnan ehkäisytoimista huolimatta. Ja saivat vainosta vielä isoa palkkaa.
- Anonyymi
Pahoin pelkään,että ilmaisten hampaiden sijaan,saamme Rinteen tyyliin diagnooseja ainoastaan ADHD:sta,juuri ennen kuin täytämme testamenttipaperimme.
Ssp tarvitsee rahaa ja valtaa,jota sillä ei ole.
Lopuksi "hoidoksi" eutanasia. - Anonyymi
Ja paskat. Tutustukaa demarit ennen vaalivalheittenne esittämistä niihin ohjelmiin, joita on jo menossa. Keskustelkaa endokrinologien kanssa, niin teille selviää onko keinoja vähentää kakkostyypin diabetesta 20 %:lla. Sen tiedämme, että poliittisilla ohjelmilla se ei onnistu. Perusterveydenhuollon resurssien vahventaminen on kehitystyön lähtökohta. Ei demareitten vaalivalehtelu.
- Anonyymi
Voi luoja, hehkutusta, mutta mille. Ei Rinne kyennyt täsmentämään sitä mitä hän ohjelmallaan tarkoitti.
On väärä lähtökohta, jos poliitikko lähtee terveydenhuollon asiantuntijaksi Rinteenomaisella asiantuntemattomuudella.
- Anonyymi
Demareilla järkeviä ehdotuksia kaikkien kansalaistemme ja koko maamme parhaaksi 👍.
- Anonyymi
Älä puhu sontaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä puhu sontaa.
Äänestäkää.
- Anonyymi
Ehdotuksia kykenevät rakentamaan kaikki puolueet. Aivan eri asia on ehdotusten toteuttamistarpeitten ja resursoimisen selvittäminen ennen niitten tuomista vaalilupauksina julkisuuteen.
Suomennan vielä niin että tuo tyhminkin demarijohtaja sen tajuaa: epäeettisen, toteuttamiskelvottoman valheellisen lupauksen karsiminen pois julkisesta keskustelusta.
Suomen kansa alkaa olla väsynyt demari Antin vaalivalheisiin ja bile Marinin vaalikampanjan sairaalloiseen maasutukseen.
Miten onkin hyvä puolue voinut vajota näin häpeälliseen tilaan.
- Anonyymi
Antin esitykset täyttä potaskaa. Seinäjoen keskussairaalassa, kun menin lähetteellä saamaan apua olkapään kipuihin, kuulin todellisen tilanteen.
Minulle sanottiin, että olet niin vanha ettei sinulle tehdä enää korjauksia (80v).
Särkylääkkeillä nukkuminen ainut tilanne ja tilanteen pahetessa ota yhteyttä omaan terveyskeskukseen.
Antti saa ohjeistaa vanhuksia, että ottavat vakuutukset, jos vanhana tarvitsee terveytensä vuoksi hoitoja. - Anonyymi
Ei vanhana ole hoitoonpääsy ongelma, jos on rahaa. Yksityisellä puolella maksaa kuitenkin niin paljon, että tavallisella duunarilla ei siihen ole varaa.
Jungeri, Donneri ja muut rahakkaat saivat kuitenkin yleiseltä puolelta parantavaa hoitoa. Tavis, jota varten on aikoinaan kehitetty terveydenhoito ei ole mitään mahiksia selviytyä pienellä eläkkeellä noista kuluista, ilman vakuutuksia.- Anonyymi
Kiitä tuosta demareita.
- Anonyymi
Sääliksi käy Rinnettä jo, luulisi riittävän että Mäkynen ja Marin ovat ottaneet typerysten roolin demareissa eikä kavaltajan tarvitsisi enää roikkua mukana. No korvatkoon Tuomiojaa sitten..
- Anonyymi
Rinne Mäkymen ja Marin.
Nyt kaatuu sdp.
- Anonyymi
Suomessa on sairaita yksinasuvia vanhuksia mutta ellei ole täysin liikuntarajoitteinen ei saa mitään apua yhteiskunnalta. Monet vanhukset hoitavat sairaita puolisojaan pitämättä yhtään vapaapäivää vuosikausiin.
- Anonyymi
Ei sdp halua sairaita hoitaa,vaan tehdä niitä lisää kaikilla kommervenkeillään,jotta saisivat hallita ihmisiä.
Mm.testamenttien osalta.
- Anonyymi
Ei terveydenhuollossa ole mitään vikaa ajatuksena, niin kauan kun siitä pidetään työvoimapolitiikat kaukana.
Jos työvoimapolitiikka tulee mukaan, silloin se muuttuu työvoimapoliittiseksi terveystarkastukseksi jossa kaikki viat korjaantuu tekemällä palkatonta työtä.
Jos ei suostu parantamaan terveyttään palkatonta työtä tekemällä, sitten tarjotaan työvoimapoliittista eutanasiaa.
Kokoomusjoukkojen ideoilla täydennetään koko em. ketju: Työvoimapoliittinen kompostointi.
Temppuiluihin ei kannata lähteä mukaan, joskin hyvät palvelut voivat joillekin olla ihan hyödyllisiäkin, ilman taka-ajatuksia. - Anonyymi
Meillä on erinomaiset moniammatilliset ohjelmat ja järjestelyt, joihin olisi Rinteen pitänyt paneutua ennen tuollaisia täysin asiantuntemattomia vaalivalheita. Kakkostyypin diabeteksen vähentämisestä poliittisin ohjelmin 20 % on naurettava vale ja osoitus puhujan moraalittomasta tavasta lähestyä haasteita ratkaisuehdotuksillaan.
- Anonyymi
Millä voimilla ja käsillä SDP voisi saada säännölliset terveystakastukset toimimaan kun eivät pysty edes päivystystä hoitamaan. Aivan naurettavaa sanojen helinää. Neljä vuotta sitten sosialistit narutti ja valehteli päin äänestäjien kasvoja VAPPUSATASILLA!
Kuinka kehtaattekin pitää ihmisiä ihan pilkkana. Sosialistit sössivät kaiken !- Anonyymi
Hyvinvointialueeni terveydenhoito jo päässyt vauhtiin ja terveyskeskuksen toimintaan tullut järkevää sujuvuutta.
Samalla kerralla tarkastetaan ja pääsee samana päivänä mahdollisiin tutkimuksiin ja ohjataan tarvittaessa suoraan mahdollisiin jatkotutkimuksiin eikä tarvitse varsta montaa kertaa aikoja lääkäreille ja odottaa, milloin pääsee tarvittaviin tutkimuksiin.
Aika on rahaa ... terveydenhoidossakin
Turhat sairaiden pompottelut jäävät pois ja sairaat saavat hoitoa nopeammin.
SOTE-uudistus on valtavan iso, joten totta kai vie aikansa, että saadaan täydellä teholla toimimaan, mutta kun saadaan, tulee varmasti säästämään sekä ihmisiä että valtion kassaa.
- Anonyymi
Antti Rinne on kuin pieni lapsi hiekkalaatikollaan.
Vastaus löytyy aina ihan kaikkeen valmiina.
Varsinkin aamupäivällä. - Anonyymi
Ei sinne tarkastuksiin ketään voida pakottaa, mutta onhan se todella hyvä asia, että sinne pääsee.
- Anonyymi
Että jos yhteiskunta tarjoaa ilmaisen terveystarkastuksen, niin se on "kuin suoraan natsien oppikirjasta".
Mene nyt poika hoitoon ajoissa, sillä olet kovin sekaisin.- Anonyymi
Mietipä Antti Rinteen kommenttia loppuun saakka.
Tälläkö maksetaan ulkomaan velka?
Eutanasiaa ja pakkohoitoa,Kiinan tyyliin.
Suomessa varastetaan jo sisäelimiä.
- Anonyymi
Terveys on ihmiselle tärkeintä ja ennen kaikkea ennaltaehkäisevä terveydenhoito.
Kun käy muutaman vuoden välein terveystarkastuksessa, niin alkaneet vakavatkin sairaudet löydetään niin ajoissa, että ne pystytään vielä hoitamaan.
Jotta pysyy työkuntoisena ja eläkeikään asti työelämässä, jokaisen kannattaa käydä välillä kokeissa ja tarvittaessa hoidattaa itsensä kuntoon.
Onkin erittäin tärkeää että jokainen kansalainen käy tarkastuksissa, ja terveysongelmat saadaan hoidettua mahdollisimman varhaisessa vaiheessa ja siten myös pienemmin kustannuksin.
Rinteen ehdotus kannattavaa sekä ihmisille itselleen että heidän taloudelleen kuin myös valtion taloudelle.
Kaikkien parhaaksi 👍- Anonyymi
" eläkeikään asti " Mun mielestä eläkkeellä pitää olla terve ja osallistua yhteiskunnan toimintaan.
Nyt eläkkeellä olevalle sanotaan, että emme hoida enää vanhoja. Vanhan toivotaan kuolevan kivasti aiheuttamalla hieman töitä saattohoidossa. Kuitenkin puolueissa otetaan ilmaisen työn kautta kaikki vanhusten tarjoama apu. - Anonyymi
Sen juttuja kirjoitat, jonka leipää syöt.
Millä tavalla terveydestä huolen pitäminen on vaihtoehto säästöille?
- Anonyymi
SDP ❤ - järkevien ihmisten puolue - kaikkien kansalaisten parhaaksi.
- Anonyymi
Sdp.
Vanha punikkien puolue,joka rikkoi Valkoisten kanssa 15.toukokuuta.1918 tekemänsä rauhansopimuksen,eli SEURAAVANA PÄIVÄNÄ.
Transut kuuluvat vankimielisairaaloihin,eivät ministereiksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sdp.
Vanha punikkien puolue,joka rikkoi Valkoisten kanssa 15.toukokuuta.1918 tekemänsä rauhansopimuksen,eli SEURAAVANA PÄIVÄNÄ.
Transut kuuluvat vankimielisairaaloihin,eivät ministereiksi.Nyt tehdään paniikkipuolue ohjelmia,koska Sdp:n kannatus laimenee.
- Anonyymi
Kai nyt jokainen aikuinen ihminen tietää koska täytyy mennä lääkäriin ilman SDP;täkin. SDP pitää ihmisiä tyhminä. Ei sen puoleen. Mitään talousneroja SDP;n poliitikot eivät ole.
- Anonyymi
Sdp:lle on mielestäni olemassa yksi ainoa lääke.
Sata vuotta Porvaristo on puolustautunut tämmöiseltä.
Olisiko viimeinkib Oikeiston aika hyökätä?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus koulussa Ylivieskassa
Nuori puukottanut toista. Onko jollain tietoa mitä tapahtunut? https://www.kaleva.fi/nuori-puukotti-toista-nuorta-ylivieskan-kaisanieme/5438560996675ILONA JAKONEN tuomittiin joulukuussa Etelä-Savon käräjäoikeuden päätöksellä 3 vuoden 8 kuukauden van
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009480846.html Ilona yritti surmata Äitinsä lyömällä veitsellä ja samalla istuen hänen päällään! Suomina22276Martina Muuttaa
Mutta minne? Kertokaa landelle missä sijaitsee tämä upea erkkerillinen asunto.2971726Suomi pulassa työttömien kanssa ? Kelan tuet pois !!
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/e0bf1770-a252-4d9f-8d78-6d74bbc5ca8b Ainut keino lopettaa tämä vuosia jatkunut pelleily on siirtää oikeasti s3201228- 611189
- 156960
Tankkauspalvelu Mustonen/Oulaisten kaupunki
Nyt kaikki yrittäjät ja varsinkin koneyrittäjä ym: - tiesittekö että voitte käydä tankkaamassa Nesteellä Oulaisten kaupungin piikkiin polttoaineet jot18935Farmi-tippuja Jade Nyström paljastaa - Loppukisassa ei puhtaat jauhot pussissa: "Mä itse tiesin..."
Tätä et nähnyt tv:ssä. Yleisurheilija Jade Nyström oli kautta aikain Farmi Suomen nuorin kisaaja. Nyström tekee aikamoisia paljastuksia tippumisensa j9759Nainen, eikö se kerro jotain meidän tunteista
että välillämme oli paljon jännitettä. Välillä pilkettä silmäkulmassa, välillä leikittelyä ja välillä pientä sanailua. Myös naurua ja ehkä itkuakin yk38720