Se olisi ennen kuulumaton valtionomaisuuden varkaus jota ei tehty edes sodan hävinneelle natsi-Saksalle.
Vastaiskuna Venäjä tietenkin takavarikoisi kaikki läntiset omaisuusmassat siellä ja Valko-Venäjällä.
Myös pidemmällä jänteellä se olisi tuhoisaa Euroopalle.
Sijoittajat vetäisivät sieltä pois kaikki rahansa eikä uusia varoja enää tulisi.
Kuka pistäisi rahojaan enää paikkaan jossa ne voitaisiin varastaa sekunnissa?
Miksi Venäjän jäädytettyjä varoja ei saada lahjoitettua Ukrainalle..?
19
114
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Olisihan se ennenkuulumatonta rosvousta jos Venäjältä varastettaisiin.
2013 Putin ja Niinistö käynnistivät Venäjällä yhteisen energia yhteistyöyrityksen .
Myöhemmin Venäjä otti nämä Fortumin ja Uniperin omaisuudet haltuunsa. Eikä niitä palauta.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009543665.html - AnonyymiUUSI
Oliskohan rikoslain tulkinta jotenkin jarruna nato Tiltun mielihaluille?
Kyse on min. 140 miljardista euroista tai taaloista.
Ei taida enää olla väliä kun noista summista puhutaan?
Euroopan johtajat ovat ehdottaneet joitain sekopäisiä ajatelmia mutta ei sitä että kaikki valtiot takaisivat takavarikoidut varat täysimääräisinä Venäjälle.
Tällä palstalla kuulee vain alatasoisia ryssä-huuteluita mutta ei älyperäisiä kommentteja ratkaisevan tärkeistä asioista.- AnonyymiUUSI
Putinin takuumiehenä esiintyvä Trump on luvannut armahtaa Venäjän sotakorvauksilta.
Yhdysvallat saa siinä tapauksessa näyttää suuruutensa ja ottaa vastattavakseen Ukrainalle kuuluvat sotakorvaukset koka Yhdysvaltain johtaja on näin toimillaan ottanut vastuuta Ukrainan kansan oikeudenmukaisten korvausten toteutumiseen.
- AnonyymiUUSI
48 Miljardia avustus rahaa on varastettu myös Suomen kansalta varastetut
rahat . 4 miljardia - AnonyymiUUSI
Venäjän kurittaminen kaikin käytettävissä olevin keinoin on velvollisuus. Neuvosto-venäjä on historiassa saanut liikaakin mahdollisuuksia osoittaa kuuluvansa ihmiskuntaan, siinä koskaan onnstumatta. On aika puristaa sitruunasta loputkin mehut ja jättää mäski maatumaan, tuottaakseen aikanaan edes jotain kelvollista.
Rahat jakoon vaan. Osin myös venäjän manala-hallinnon jälkeen jääville maassa asuville ”ihmisille”. Niitäkin on! - AnonyymiUUSI
Sehän olisi laina Ukrainalle joka maksaisi sen takaisin heti kun Venäjä maksaisi heille sotakorvauksia.
Toki olisi outoa että sodan voittanut osapuoli maksaisi korvauksia hävinneelle.
En ole kuullut että niin olisi tapahtunut koskaan. - AnonyymiUUSI
Nato Tiltut PANIIKISSAku Ukraina häviää nyt sotansa.
Mutta ei sitä tarvitse hävetä. Euroopan sotaa haluavat "johtajatkin" ovat AIVAN PANIIKISSA ja HÄTÄKOKOUSTAVAT Ukrainan häviön takia. 🤣🤣🤣 - AnonyymiUUSI
USA:n väestöstä selvä enemmistökin on sitä mieltä että Ukrainaa pitää auttaa sotilaallisesti.
Nuokkuva presidenttikin tietää asian ja on hereillä asian tiimoilta. - AnonyymiUUSI
Ei se rosvousta ole. Kysehän olisi vain etumaksu siitä, mitä venäjän kuuluu maksaa Ukrainalle aiheuttamastaan tuhosta. Venäjä takavarikoikoon loppusumman Kremlin nykyiseltä rikollisjuntalta.
- AnonyymiUUSI
Olisiko Natsisaksan varoja pitänyt takavarikoida.
Mitä mieltä aloittaja?- AnonyymiUUSI
Natseilta takavarikoiminen olisi ollut varastetun omaisuuden varastamista.
- AnonyymiUUSI
Kyllä niitä varoj a on jo käytetty, Suomikin.
Suomi toimittaa ampumatarvikkeita Ukrainaan jäädytettyjen varojen tuotoilla, rahoittaen hankinnat Euroopan rauhanrahaston kautta. - AnonyymiUUSI
"Suomi toimittaa ampumatarvikkeita Ukrainaan jäädytettyjen varojen tuotoilla, rahoittaen hankinnat Euroopan rauhanrahaston kautta"
Tämä tulee olemaan se syy. Millä Venäjä vaatii Suomea maksamaan velkansa. - AnonyymiUUSI
Se olisi korvaus Ukrainalle,mitä ryssät on pölliny ja särkeneet.
- AnonyymiUUSI
Tietenkin rahat pitäisi antaa Ukrainalle. Venäjän kanssa pitää lopetaa kaikki kansainvälinen yhteistyö. Alikehittynyt diktatuuri. Mikäli joku saisi ihmisjäte Putinin hengiltä ja ryssät alkaisivat käyttäytyä, ehkä joskus tulevaisuudessa voisi Eurooppa jatkaa yhteustyötä. Toistaiseksi ryssät ovat hyvin verrattavissa natseihin. Onhan siellkin toki toisinajattelijoita, mutta vaara pudota oikkunastaon liian suuri.
- AnonyymiUUSI
Lännen täytyy vain alkaa pelaamaan samoilla säännöillä kuin Venäjä pelaa.
Venäjähän varasti jo yksistään Fortumilta yli kymmenen miljardia euroa. Siihen kun lasketaan lukuisia Eurooppalaisia huippuyrityksiä, jotka eivät saaneet rahojaan Venäjän estettetyä sen lainsäädännöllään, niin Venäjän jäädytetyt varat eivät ole kovinkaan merkittävä summa.
Ja ovathan Venäjän aiheuttamat sotatuhot moninkertaisesti suuremmat, kuin takavarikkovarat. - AnonyymiUUSI
Venäjä on julistettu terrorivaltioksi sitä johtaa kansainvälisesti etsintäkuulutettu terroristi ja sotarikollinen joten varat voidaan jäädyttää ja niillä voidaan korvata Ukrainalle rikollisen venäjän aiheuttamat vahingot ja torjua pohjoiskorea /venäjän terroria Ukrainan alueilla.
- AnonyymiUUSI
Sen jälkeen ei ole natoakaan .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 528244
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1397311Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593909Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu953900- 1053702
- 553273
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743255Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint372623IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2392571- 531764
