Tässä keskustelussa usein parjataan lestadiolaisia. Minäpä ihailenkin lestadiolaisia!
Minä ihailen lestadiolaisia lapsia. He kun osaavat jo pienenä pitää huolta nuoremmistaan ja osallistua kotitöihin. Epäuskovaisten vanhempien taas täytyy kuskata lastaan harrastuksesta toiseen ja vielä maksaa siitä!
Minä ihailen lestadiolaisten nuorten kypsyyttä, he kun menevät naimisiin niin nuorena. Samassa iässä epäuskoiset sortuvat yhden yön juttuihin ja tuskaantuvat etsiessään sitä oikeaa.
Minä ihailen lestadiolaisten vanhempien rohkeutta. He kun uskaltavat hankkia jopa kymmenen lasta ja enemmänkin - ja jo niin nuorena. Epäuskoisilla avio-onni kun säröilee jo ensimmäisen lapsen jälkeen - ellei koko liitto ole jo tätä ennen hajonnut.
Minä ihailen lestadiolaisia vanhuksia. He ovat pitäneet suhteet lapsiin ja lastenlapsiin kunnossa ja yhteisö on tiivis. Epäuskoinen vanhus se kärsii yksinäisyydestä.
Totta se on: lestadiolaisuus parantaa elämää kiistatta.
>> Siksi minä ihailen lestadiolaisia
53
9849
Vastaukset
- ketä mahdat
tarkoittaa kun puhut "epäuskoisista"????
- mä se oon
eiks se tarkoita niitä jotka ei oo lestadiolaisii.
- tarkottaa...
mä se oon kirjoitti:
eiks se tarkoita niitä jotka ei oo lestadiolaisii.
vain lestaadiolaiset puhuu ulkopuolisista epäuskoisina. Eihän ulkopuolinen epäuskoinen voi taas ajatella et kaikki on epäuskosii jos ite on.
Vai ajatteleeko tämä ulkopuolinen jo nyt et lestaadiolaiset ovat vain oikein uskovia, kun jaottelee täs vaihees muut epäuskosiksi? - mä oikeesti
tarkottaa... kirjoitti:
vain lestaadiolaiset puhuu ulkopuolisista epäuskoisina. Eihän ulkopuolinen epäuskoinen voi taas ajatella et kaikki on epäuskosii jos ite on.
Vai ajatteleeko tämä ulkopuolinen jo nyt et lestaadiolaiset ovat vain oikein uskovia, kun jaottelee täs vaihees muut epäuskosiksi?jos ei oo uskovainen on epäuskoinen.näin se on.
- on...
mä oikeesti kirjoitti:
jos ei oo uskovainen on epäuskoinen.näin se on.
Olet täysin oikeassa. On kuitenkin myös muitakin uskovaisia kuin vain lestaadiolaisia. Mistä olet saannut sellaisen opin, että vain lestaadiolaiset ovat uskovaisia? Kotona, koulussa, kavereilta tai muualata esim. tätä palstaa lukemalla?
- onkin
on... kirjoitti:
Olet täysin oikeassa. On kuitenkin myös muitakin uskovaisia kuin vain lestaadiolaisia. Mistä olet saannut sellaisen opin, että vain lestaadiolaiset ovat uskovaisia? Kotona, koulussa, kavereilta tai muualata esim. tätä palstaa lukemalla?
vai lestaadiolaiseteikö vielä joku aaaaa mahtuisi väliin ja vielä lestaaaaadio
- Suomalainen
että ihailet lestadiolaisia, koska olet itsekin lestadiolainen. Minäkin ihailen suomalaisia, koska olen suomalainen.
Sen verran meidän molempien on vedettävä kotiinpäin. - Jouko,,,
Nuoret tytöt pelkäävät kun jos menevät nuorina naimisiin tulee lapsia ja niistä on se vaiva.
Nuoret ovat nuoruuden ja lapsuuden lakien alla ja eivät voi iloita normaaleista nuorten asioista.
Nuoren psyykkeelle ei voi olla hyväksi kasvaa tiukoissa kasvatuksissa missä ei suvaita televisiotakaan.
Lestadiolaisvahemmat eivät ole rehellisiä vaan valehtelevat itselleen monessa uskonasia kysymyksessä, kuten heidän ainoa oikea uskominen.
Aikuiset kun rivät katso televisiota ja muutenkaan ota kantaa asioihin maassamme ovat pelkureita.
Lahkot ovat vaarallisia.- Blastus
>> Nuoren psyykkeelle ei voi olla hyväksi kasvaa tiukoissa kasvatuksissa missä ei suvaita televisiotakaan. > Aikuiset kun rivät katso televisiota > ja muutenkaan ota kantaa asioihin maassamme ovat pelkureita.
- uskon ihminen
etkö parempaa keksinyt?
- Pectus
Minä puolestani ihailen näiden keskustelujen taidokkaita kirjoittajia ,jotka osaavat jakaa uskonkäsityksen mukaan ihmiset hyviin ja huonoihin.
Erityisen ihailtavaa on joidenkin taito tuomita kanssaihmisiään taivaaseen sinne löylypuolelle.- mä se oon
ei tässä tuomita vaan ihaillaan lestadiolaisii.. ymmärrätkö?
- Pectus
mä se oon kirjoitti:
ei tässä tuomita vaan ihaillaan lestadiolaisii.. ymmärrätkö?
Luehan tarkasti... minä ihailen taitoa tuomita...
- avauksen...
mä se oon kirjoitti:
ei tässä tuomita vaan ihaillaan lestadiolaisii.. ymmärrätkö?
Tekijä, niin kyllähän sinä tuomitset. Sinä tuomitset ihmisiä epäuskoisiksi, kaikki muut kuin ihailemasi lestaadiolaiset. Kannattaa tutustua siihen mitä Raamattu kertoo tuomitsemisesta niin osaat olla jatkossa varovaisempi. Sinulta vielä se oma usko puuttuu kun et tätä tiennyt, mutta rukoile sinäkin että saisit kohdallesi uskon.
- jonttu x
saavat sietää perusteetonta arvostelua :(
- oikeesti mä
Pectus kirjoitti:
Luehan tarkasti... minä ihailen taitoa tuomita...
sä ihailet sitä mut aloittaja siis ihailee veeällii.
- palvonta
Tuskin lestadiolaiset kovin tykästyvät tähän suunnattomaan ihailuusi, sillä ihailusta ei ole pitkä matka palvontaan, ja sehän on heille kauhistus.
Tälläkin sivulla on keskusteltu pahentumisesta ja pahentamisesta, joten jos ihailusi muuttuu palvonnaksi, niin pahentumisen vaara on olemassa.
Ei se, mikä menee suusta sisälle, vaan se, mikä tulee suusta ulos... :)- jonttu x
kyllä ihmisellä on oikeus mielipiteeseen.tässä oli vielä kiistattomat perusteet.
- palvonta
jonttu x kirjoitti:
kyllä ihmisellä on oikeus mielipiteeseen.tässä oli vielä kiistattomat perusteet.
Missä asetin kyseenalaiseksi aloittajan mielipiteen? Piti vaan vähän toppuutella, ettei mene palvonnaksi.
Kiistattomista perusteista voin (minulla on oikeus :)) olla eri mieltä sinun kanssasi.
- Ratiritiralla...
ikäänkuin ei-lestadiolaisena. Käytät kuitenkin muista kuin lestadiolaisista nimitystä "epäuskoinen".
Miten osasit?- palstaa
lukemalla tarttuu erilaisia sanontoja. Niin on itellekkin meinannut jotakin tarttua.
- tämä provo
Ei-vl yrittää esittää vl-uskovaista joka yrittää taas esittää ei-vl:älää :)
Toivottavasti kyseessä ei ainakaan ole vl joka yrittää esittää ei-vl:älää:)
Voi olla myös aito palvonta, ja jostain syystä mieltää kaikki muut kuin lestaadiolaiset epäuskoiseksi. Tulossa lestaadiolaiseksi kohta puolin:) - epäilijälle
jotenki tällä palstalla on näitä jotka näkee kirjoituksissa kaikenlaisia kummajaisia...
- Ratiritiralla...
myös vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen opettamia Raamatun vastaisia oppeja?
- Kauko
Mitähän raamatunvastaisia oppeja vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan? Voisiko saada Raamattuun pohjautuvia perusteluja.
- vaikka...
Kauko kirjoitti:
Mitähän raamatunvastaisia oppeja vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan? Voisiko saada Raamattuun pohjautuvia perusteluja.
Siitä, että yrität löytää Raamatusta niitä oppeja mitä vl-oppi opettaa. Mm. vain vanhollislestaadiolaiset ovat ainoita oikeita uskovaisia. Etsi myös seurakunnan neuvoille tukea Raamatusta, missä ne kielletään, mitkä vl-opissa jotkut mieltävät jopa synniksi, ja niiden perusteella päätellään veli/sisar epäuskoiseksi.
Etsi myös se missä annetaan lupa vanhollislestaadiolaisille tuomita heidän ulkopuolellaan olevat kaikki epäuskoisiksi.
Löydät nämä niin haetaan sitten Raamatusta perusteluja sinun kysymykseesi. - Melperi1
Kauko kirjoitti:
Mitähän raamatunvastaisia oppeja vanhoillislestadiolaisuudessa opetetaan? Voisiko saada Raamattuun pohjautuvia perusteluja.
Törkeimmät HARHAOPIT, joita vl-herätysliike opettaa:
1. Vain vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia.
2. Vain vanhoillislestadiolaisilla on Pyhä Henki.
3. Vain vanhoillislestadiolaisuus = Jumalan valtakunta.
4. Jumala ei kykene pelastamaan syntistä ihmistä ilman vanhoillislestadiolaisen apua.
5. Jumala ei pysty yksin antamaan syntejä anteeksi. Aina on oltava mukana vanhoillislestadiolainen.
6. Ehkäisy on syntiä.
Yhdellekään yllä mainituista opeista ei löydy perusteita Raamatusta. - sanan selittäjä.
Melperi1 kirjoitti:
Törkeimmät HARHAOPIT, joita vl-herätysliike opettaa:
1. Vain vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia.
2. Vain vanhoillislestadiolaisilla on Pyhä Henki.
3. Vain vanhoillislestadiolaisuus = Jumalan valtakunta.
4. Jumala ei kykene pelastamaan syntistä ihmistä ilman vanhoillislestadiolaisen apua.
5. Jumala ei pysty yksin antamaan syntejä anteeksi. Aina on oltava mukana vanhoillislestadiolainen.
6. Ehkäisy on syntiä.
Yhdellekään yllä mainituista opeista ei löydy perusteita Raamatusta.Vastaväitteeni Melperin teeseihin ovat:
1) Maan päällä on vain yksi oikea usko, sanoi Jeesus. Jeesus ei voinut sanoa, että se olisi vanhoillislestadiolaisuus, koska oikea usko ei kulkenut vielä silloin tuolla nimellä.
2) Opetuslapset saivat Pyhän Hengen lahjan helluntaina. Sitä ei saanut kukaan muu. Pyhän-Hengen täyteys on kulkenut harvojen ja valittujen joukossa aina tähän päivään saakka.
Se ei ole sellainen, joka viihtyisi joka porukassa.
Mitenkähän tämän sanoisi niin, etä Herra Melperi ymmärtäisi?
Jumalan Pyhä-Sana ja saarnavirka on arvokas ja majesteetillinen. Se on kuin kuninkaallinen virka, joka ei viihdy kaikenmaailman haihattelijoiden keskuudessa.
Ei voi olla monia Jumalan valtakuntia maan päällä, ainoastaan yksi. Jos sanomme, että Jumalan valtakunta on sama kuin kaikki uskonnot, olemme hakoteillä, sillä ekumenia on raamatulle vieras ajatus.
3) Jumalan Valtakunta ei ole kaikkialla maailman uskonnoissa, se on vain yhdessä paikassa.
En osaa sanoa, miksi se on juuri vanhoillislestadiolaisuudessa, eikä sitä voi sanoin kuvatakkaan. Se on salaisuuden mysteeri.
Jumalan valtakunnan sisälle ei voi päästä järjen avulla, eikä todistellusti. Sinne pääsee vain haluamalla uskoa ja luottaa.
Sinäkin pääsisit sinne ahtaasta portista, mutta järkeilemällä ei ikinä pääse.
4) Jumala kykenee vaikka mihin, mutta hän on jättänyt tämän koko maailman hoidon meidän käsiimme ja tietysti Saatanan käsiin.
Saatana, tuo suuri villitsijä tekee työtään kuin kiljuva jalopeura, kenet saisi niellä.
Jumala kyllä voisi toimia toisinkin, mutta kun hän on jättänyt saarnaviran ja anteeksiantamuksen avaimet omilleen Pyhän Henkensä välityksellä.
Eihän Jumala anna syntejämme anteeksi, vaan sanomme:"Jeesuksen nimessä ja veressä!"
5)samoin kuin edellinen
6) Senkin asian ymmärtää vain, kun on uskossa, ettei ehkäisy kuulu Jumalan luomissuunnitelmaan
Raamatusta löytyy kyllä perusteet, ei sanatarkasti, mutta kun sitä selittää oikein, perusteet kyllä löytyvät
Tuliko jo osittainkaan selväksi? - Melperi1
sanan selittäjä. kirjoitti:
Vastaväitteeni Melperin teeseihin ovat:
1) Maan päällä on vain yksi oikea usko, sanoi Jeesus. Jeesus ei voinut sanoa, että se olisi vanhoillislestadiolaisuus, koska oikea usko ei kulkenut vielä silloin tuolla nimellä.
2) Opetuslapset saivat Pyhän Hengen lahjan helluntaina. Sitä ei saanut kukaan muu. Pyhän-Hengen täyteys on kulkenut harvojen ja valittujen joukossa aina tähän päivään saakka.
Se ei ole sellainen, joka viihtyisi joka porukassa.
Mitenkähän tämän sanoisi niin, etä Herra Melperi ymmärtäisi?
Jumalan Pyhä-Sana ja saarnavirka on arvokas ja majesteetillinen. Se on kuin kuninkaallinen virka, joka ei viihdy kaikenmaailman haihattelijoiden keskuudessa.
Ei voi olla monia Jumalan valtakuntia maan päällä, ainoastaan yksi. Jos sanomme, että Jumalan valtakunta on sama kuin kaikki uskonnot, olemme hakoteillä, sillä ekumenia on raamatulle vieras ajatus.
3) Jumalan Valtakunta ei ole kaikkialla maailman uskonnoissa, se on vain yhdessä paikassa.
En osaa sanoa, miksi se on juuri vanhoillislestadiolaisuudessa, eikä sitä voi sanoin kuvatakkaan. Se on salaisuuden mysteeri.
Jumalan valtakunnan sisälle ei voi päästä järjen avulla, eikä todistellusti. Sinne pääsee vain haluamalla uskoa ja luottaa.
Sinäkin pääsisit sinne ahtaasta portista, mutta järkeilemällä ei ikinä pääse.
4) Jumala kykenee vaikka mihin, mutta hän on jättänyt tämän koko maailman hoidon meidän käsiimme ja tietysti Saatanan käsiin.
Saatana, tuo suuri villitsijä tekee työtään kuin kiljuva jalopeura, kenet saisi niellä.
Jumala kyllä voisi toimia toisinkin, mutta kun hän on jättänyt saarnaviran ja anteeksiantamuksen avaimet omilleen Pyhän Henkensä välityksellä.
Eihän Jumala anna syntejämme anteeksi, vaan sanomme:"Jeesuksen nimessä ja veressä!"
5)samoin kuin edellinen
6) Senkin asian ymmärtää vain, kun on uskossa, ettei ehkäisy kuulu Jumalan luomissuunnitelmaan
Raamatusta löytyy kyllä perusteet, ei sanatarkasti, mutta kun sitä selittää oikein, perusteet kyllä löytyvät
Tuliko jo osittainkaan selväksi? - ..........................
sanan selittäjä. kirjoitti:
Vastaväitteeni Melperin teeseihin ovat:
1) Maan päällä on vain yksi oikea usko, sanoi Jeesus. Jeesus ei voinut sanoa, että se olisi vanhoillislestadiolaisuus, koska oikea usko ei kulkenut vielä silloin tuolla nimellä.
2) Opetuslapset saivat Pyhän Hengen lahjan helluntaina. Sitä ei saanut kukaan muu. Pyhän-Hengen täyteys on kulkenut harvojen ja valittujen joukossa aina tähän päivään saakka.
Se ei ole sellainen, joka viihtyisi joka porukassa.
Mitenkähän tämän sanoisi niin, etä Herra Melperi ymmärtäisi?
Jumalan Pyhä-Sana ja saarnavirka on arvokas ja majesteetillinen. Se on kuin kuninkaallinen virka, joka ei viihdy kaikenmaailman haihattelijoiden keskuudessa.
Ei voi olla monia Jumalan valtakuntia maan päällä, ainoastaan yksi. Jos sanomme, että Jumalan valtakunta on sama kuin kaikki uskonnot, olemme hakoteillä, sillä ekumenia on raamatulle vieras ajatus.
3) Jumalan Valtakunta ei ole kaikkialla maailman uskonnoissa, se on vain yhdessä paikassa.
En osaa sanoa, miksi se on juuri vanhoillislestadiolaisuudessa, eikä sitä voi sanoin kuvatakkaan. Se on salaisuuden mysteeri.
Jumalan valtakunnan sisälle ei voi päästä järjen avulla, eikä todistellusti. Sinne pääsee vain haluamalla uskoa ja luottaa.
Sinäkin pääsisit sinne ahtaasta portista, mutta järkeilemällä ei ikinä pääse.
4) Jumala kykenee vaikka mihin, mutta hän on jättänyt tämän koko maailman hoidon meidän käsiimme ja tietysti Saatanan käsiin.
Saatana, tuo suuri villitsijä tekee työtään kuin kiljuva jalopeura, kenet saisi niellä.
Jumala kyllä voisi toimia toisinkin, mutta kun hän on jättänyt saarnaviran ja anteeksiantamuksen avaimet omilleen Pyhän Henkensä välityksellä.
Eihän Jumala anna syntejämme anteeksi, vaan sanomme:"Jeesuksen nimessä ja veressä!"
5)samoin kuin edellinen
6) Senkin asian ymmärtää vain, kun on uskossa, ettei ehkäisy kuulu Jumalan luomissuunnitelmaan
Raamatusta löytyy kyllä perusteet, ei sanatarkasti, mutta kun sitä selittää oikein, perusteet kyllä löytyvät
Tuliko jo osittainkaan selväksi?> Eihän Jumala anna syntejämme anteeksi, vaan
> sanomme:"Jeesuksen nimessä ja veressä!
Eipä noillakaan sanoilla olisi mitään virkaa, jos Jumala ei olisi siinä Pyhän Hengen kautta antamassa syntejä anteeksi. - sanan selittäjä.
Melperi1 kirjoitti:
Jumalan sanasta kumpuava armo ja arvomaailma kantavat lestadiolaisia.
Jumalan valtakunta ei ole ruokaa tai juomaa. Ulkoiset puitteet eivät ole uskossa ensisijaisia, vaan sitä ovat vanhurskaus, rauha ja ilo pyhässä hengessä.
Ihmisen tulee ensin löytää Jumalan valtakunta maan päältä. Se ei ole toimitalo, yhdistys tai muu organisaatio, vaan joukko toisia Jumalaan uskovia. Se on vanhurskautta, rauhaa ja iloa.
Henkistä etsintää ja Jumalan kaipuuta on tämän päivän sirpaleisessa maailmassa paljon.
Uskon kannalta elämisen ehto on tietysti, että kuulut Jumalan valtakuntaan. Lestadiolainen kristillisyys merkitsee Jumalan valtakunnan löytämistä ja elävän uskon omistamista.
Jumalan valtakunta on kahdella tavalla ymmärrettävä. Se on armon valtakunta, jossa Jumala antaa synnit anteeksi. Se on myöa kunnian ja kirkkauden valtakunta taivaassa.
Vanhurskaus on ihmiselle Jumalan lahja, jonka ihminen saa ilman omaa ansiota. Evankeliumi julistaa syntien anteeksi antamuksen aivan kaikille.
Rauhanyhdistyksen tärkein tehtävä on noudattaa Kristuksen antamaa lähetyskäskyä saarnata parannusta ja syntien anteeksiantamusta erotuksetta kaikille ihmisille ja kaikkialla. - gabe.
.......................... kirjoitti:
> Eihän Jumala anna syntejämme anteeksi, vaan
> sanomme:"Jeesuksen nimessä ja veressä!
Eipä noillakaan sanoilla olisi mitään virkaa, jos Jumala ei olisi siinä Pyhän Hengen kautta antamassa syntejä anteeksi.Jumala on ottanut pois kaikki maailman synnit. Miten ihmeessä voi antaa anteeksi sellaista mitä ei ole?
- ..........................
gabe. kirjoitti:
Jumala on ottanut pois kaikki maailman synnit. Miten ihmeessä voi antaa anteeksi sellaista mitä ei ole?
miksi sitten mm. Paavali kirjoittaa, että "pankaamme pois synti joka aina tarttuu ja hitaaksi tekee"? Toisaalla Raamatussa sanotaan, että ei ole yhtäkään joka hyvää tekisi, sillä kaikki ovat pois poikenneet ja kelvottomiksi tulleet. Jumala on Pojassaan todellakin ottanut pois kaikki maailman synnit ja tarjoaa ihmisille mahdollisuuden uskoa itsensä "pahoina pyhiksi ja syntisinä vanhurskaiksi" kuten puhujaveljet asian kauniisti ilmaisevat.
- ei-vl
Melperi1 kirjoitti:
En ole vl enkä ole koskaan ollutkaan mutta minulla on sukulaisia vl:iä ja en voi heitä moittia. Ei minua ärsytä miten he uskovat. Jokainen saa uskoa sillä tavalla minkä parhaakseen näkee tai olla uskomatta. En itsekkään ymmärrä kaikkia lestadiolaisten käsityksiä mutta en siitä heitä moitikkaan. sinulla on vain suunnaton halu haukkua ja mustamaalata heitä ja en ymmärrä vähääkään et miksi sua Melperi ärsyttää niin suunnattomasti lestadiolainen usko? Ethän hauku esim. jehovalaisia, helluntalaisia, mormooneja, adventisteja jne.. etkä muitakaan jotka uskoo omalla tavallaan. Sanoppa edes yksi syy miksi hyökkäät nimenomaan vl-uskoa vastaan?
Eikö Suomessa ole uskonnonvapaus ja myös sananvapaus? En sano ettekö saisi sanoa mielipiteesi mutta uskoo sen "terve" vähemmälläkin että sun mielestä vl-usko on harhaoppia. Älä jankuta aina samaa asiaa vaan vaihda jo "levyä"! KIITOS! - toinen toivomus
Melperi1 kirjoitti:
Hei Melperi, sait jo ei-vl:ltä ihmetteleviä moitteita aktiiviisudestasi tällä palstalla.
Aktiivisuutesi on vain ikävä kyllä voimakkaan negatiivissävytteistä. Herää tavallisekin tallaajalle kysymys, onko sinulla jotain hyvinkin henkilökohtaista vanhoillislestadiolaisia kohtaan, outoahan tuollainen fanaattisuus on.. Ei millään pahalla, sinulla on sananvapautesi, kuin meillä muillakin,mutta hillitsisitko hieman vihaasi ja suhtautuisit ihmisiin vähän enemmän lähimmäisenrakkaudella, niin olosi kohenee itselläsikin!
terveisin, toinen ei-vl - usko
Melperi1 kirjoitti:
tarkoittaa, yhdenlaista uskoa, Kristuksen uskoa. "Yksi Herra, yksi usko, yksi kaste". Tämä usko on samanmielistä uskoa.
- Kysyn sulta
Mietitkö varmasti myös mahdollisia varjopuolia?
- avaaja...
on itse lestaadiolainen niin ei ehkä huomaa niitä varjopuolia. Avauksessa ei puhuta mitään että se olisi ei laestaadiolaisen kirjoittama.
- tupakka
Lestadiolaisuudessa on paljon hyvää, kaunista, esimerkillistä ja ihailtavaa... mutta...
on yksi ylitse muiden, joka pilaa silmissäni tämän porukan mainetta...
..se on, mikäpäs muu kuin ...
... NUORTEN TUPAKOINTI...
- voi voi voi
Hakomaja, mikä hakomaja.
- jos kiittääkin...
...itse itseään ja joukkoaan nostaen sen jalustalle, saaden aiheen pilkata muita?
Tuosta kirjoitusesta ei käy selville onko se "maailmasta" tullut kiitos. Ei mitään allekirjoitusta tai muuta tietoa et olis ei-vl:n kirjoittama?
- harrastaja......
"Minä ihailen lestadiolaisia lapsia. He kun osaavat jo pienenä pitää huolta nuoremmistaan ja osallistua kotitöihin. Epäuskovaisten vanhempien taas täytyy kuskata lastaan harrastuksesta toiseen ja vielä maksaa siitä!"
Taidat olla katkera kun et ole itse päässyt nauttimaan kilpaurheilun hedelmiä? - valoisa tulevaisuus
Onhan se vähän käsittämätöntä, että täällä sivuilla pyörii suurimmaksi osaksi sellaiset ei-vl ihmiset, jotka haluaisivat laittaa maailman uusiksi,- tuskin se tällä foorumilla onnistuu.
Toinen näkemys on se, että heillä on käsittämättömän huono luottamus omaan uskoonsa tai itseensä, että heitä haittaa vanhoillislestadiolaosten käsitys elämästä ja uskosta. Vanhoillislestadiolaiset ovat aivan viattomia näiden kyseisten ihmisten pahaan oloon.
Minulla on ystäviä jehovan todistajista, vapaakirkkolaisista, vanhoillislestadiolaisista, tavallisen luterilaisen kirkon piiritä, ortodoksisesta ja rakkaus ihmiseen saa kunnioittamaan toisen ihmisen tapaa elää, vaikka itse ei niin toimisi ja uskoisi.
Kun hyökkää toista ihmistä vastaan, tuntee voiton varmuutta, vallanhalua ja halua muuttaa toisen ihmisen käsityksiä -"ettekste nyt tajuu ihmiset, miten järjettömii teidän ajatukset on.. Muuttukaa minun kaltaisekseni"!
Kun tajuaa, että maailmaan mahtuu niin muslimeja, mormoneita, hinduja kuin vanhoillislestadiolaisiakin ja maailmaan mahtuu sinäkin ajatuksinesi, löytää ihmisen noiden uskomusten takaa ja itselleen tulee hyvä mieli.
Kaikessa asiassa maailmassa on hyvät ja huonot puolensa. Vanhoillislestadiolaisissa on niin paljon hyvää, että oikeudenmukaisuuden nimissä niistäkin olisi hyvä keskustella täällä.- ....
Sydäntä lämmittävä. Halaus sinulle:)
- voi tulla
itselle hyvä mieli jos löytää ihmisen noiden uskomusten takaa? Eikö se oli juuri päivastoin? Kun löytää sen ihmisen tulee halu pelastaa hänet jos huomaa hänen olevan omasta mielestä väärässä opissa? Sillä ihmisellä voi olla omat hyvät ajatuksensa, kuitenkaan hän ei uskalla niitä käyttää kun ne poikkeavat opista.
Ainakin haluaa niistä kertoa, ja jokainen saa tehdä omat henkilökohtaiset ratkaisunsa. Uskomaan ei pidä ketään pakottaa omalla tavalla.
Ei se kaikilta kirjoittajillta ole hyökkäystä ei vallanhalua vaikka sinä sen niin ajattelet. Eikä luottamuksen puutetta uskoon. Itseensä voi olla huono luottamus kun ei aina tiedä toimiiko myös Jumalan mielestä oikein, kuitenkin vain yrittää luottaa siihen mitä Jumala kertoo eikä epäile sitä.
Vanhollislestaadiolaisuudessa on paljon hyvää joista jokainen voisi ottaa mallia, kuitenkin ne ovat asioita mitkä ovat yksin ihmisen omasta itsestä kiinni. - Tuula
juuri tuo kirjoittaja syyllistynyt siiehen mistä varoitit? Hän haukkuu epäuskoisten valintoja, kaavamaisesti ja yleistäen. Onko hänellä siis niin huono luottamus omaan uskoonsa että häntä haittaa epäuskoisten käsitykset elämästä? Epäuskoiset ovat täysin viattomia hänen pahaan oloonsa.
Minusta on törkeää tuolla tavalla väittä että epäuskoisten avioliitot olisivat huonoja, yhtä hyvin minä voisin väittää että lestadiolaisten avioliitovt ovat huonoja koska he eivät ole voineet testata liiton toimivuutta ennen naimisiin meoa.
Elä ja anna elää. Mutta se koskee myös lestadiolaisia!!! Käsittämätöntä suvaitsemattomuutta!
- näin:
Saatetaan paljonkin ihailla, mutta ihmisen pahuuden tähde tulee useimmin se toinenkin puoli...
Saatetaan mielessään ihailla mutta sitä ei kenellekkään sanota, vaan negatiiviset ilmiöt nousevat näkyvästi pintaan, kuten pilkka, iva, pahanpuhuminen jne. - terkut maailmasta
Tuli ihan sääli tuota alkuperäistä kirjoittajaa. Oppi ja manipulaatio on mennyt ihan yhtä hyvin perille kuin Pohjois-Koreassa, jossa uskotaan että heillä on maailman paras maa ja asiat kunnossa.
Joko kirjoittaja on aidon lapsellinen ja neitseellinen oman elämänsä suhteen tai sitten hän tahallaan vetää överiksi.
Siitä lestistyttöjen kypsyydestä olen ensimmäisenä toista mieltä. No, niitä pieniä kääröjähän he ovat vuosi jo lapsuudenkodissa tottuneet hoivaamaan, kun niitä pukkaa vuosi toisensa jälkeen. Saahan sillä mallin, jolla taatusti pysyy poissa maailman kiusauksista. Säälin minä heitä, kun eivät taida edes nuorena päästä tutustumaan omaan itseensä, kun jo raskaaksi ja omia pikkukääröjä hoitamaan saatetaan.
On siinä tietenkin riskinsä, jos tutustuu maailmaan terveen uteliaasti. Voi olla, että tulee omaa tahtoa, omia näkemyksiä, saa onnistumisen tunteita. Voi olla, että se aito kypsyys löytyy jostain muusta kuin siitä pikkusisaruslauman hoitamisesta.
Mutta milläs muuten niitä uusia pikkuäitejä saataisiin isoja lapsilaumoja kasvattamaan, jos ei jos pienestä alkaen käynnistyneenä massa-äitiyden ihannoinnilla ja oikeaan muottiin ohjaamisella. Eräät ainakin on onnistuttu hyvin pitämään siellä muotissa ja vielä katselemaan sieltä maailmaan ihan onnellisina.
Voi kun tietäisitte...
Ei katkeruudella, enemmänkin huvittuneisuudella ja yli kolmen vuosikymmenen sivustaseuraamisella.
Eipä käy kateeksi. - Arvota Oikein
Kuinka sinä kehtaat kehua lestadiolaisuutta maasta taivaaseen (ilmeisesti itse sellaisena), mutta vaieta Jeesuksesta Kristuksesta, jota ilman ei olisi mitään -laisia. Hävytöntä, häpeä!
- entinen lessu
Kokemuksesta voin sanoa, että puhut täyttä kakkaa.
"Minä ihailen lestadiolaisia lapsia. He kun osaavat jo pienenä pitää huolta nuoremmistaan ja osallistua kotitöihin. Epäuskovaisten vanhempien taas täytyy kuskata lastaan harrastuksesta toiseen ja vielä maksaa siitä!"
Niin. Näillä "epäuskovaisten" lapsilla on sentään paljon kiinnostavia harrastuksia, joita vanhemmat tukevat. Mitä lasten hoitoon tulee, niin kummasti meilläpäin on aina osattu pitää huolta nuoremmista, vaikka itsekin vielä nuori olisi ja "epäuskoinen".
"Minä ihailen lestadiolaisten nuorten kypsyyttä, he kun menevät naimisiin niin nuorena. Samassa iässä epäuskoiset sortuvat yhden yön juttuihin ja tuskaantuvat etsiessään sitä oikeaa."
Mistä ihmeestä sinä tuonkin keksit? Eivät kaikki "epäuskoiset" suinkaan sorru yhden yön juttuihin ja kyllä jotkut lessutkin toisinaan tuskastuvat etsiessään sitä oikeaa. Miksi pitäisi tuhlata nuoruus menemällä heti naimisiin kun on mahdollista? Mikä kiire sillä asialla on? Tuosta lessunuorten kypsyydestäkin olen eri mieltä. Heille (kuten monelle muullekin uskovaiselle) oman järjen käyttäminen tuntuu olevan täysi mahdottomuus, kun ratkotaan elämän ongelmatilanteita. Vastaus etsitään usein Raamatusta, eikä vaivauduta miettimään maalaisjärjellä, että olisiko parempaa ja oikeampaa vaihtoehtoa olemassa.
"Minä ihailen lestadiolaisten vanhempien rohkeutta. He kun uskaltavat hankkia jopa kymmenen lasta ja enemmänkin - ja jo niin nuorena. Epäuskoisilla avio-onni kun säröilee jo ensimmäisen lapsen jälkeen - ellei koko liitto ole jo tätä ennen hajonnut."
Niin. Meillä "epäuskoisilla ei ole tarvetta ylikansoittaa tätä rajallista elintilaa ja aikaakin jää enemmän jokaiselle lapselle. Kummasti parisuhteet useimmiten toimivat. Olisiko syynä se, että lapsista huolehtimisen lisäksi aikaa jää myös parisuhteen ylläpitoon.
"Minä ihailen lestadiolaisia vanhuksia. He ovat pitäneet suhteet lapsiin ja lastenlapsiin kunnossa ja yhteisö on tiivis. Epäuskoinen vanhus se kärsii yksinäisyydestä."
Kumma juttu, mutta yleistyksesti ei taaskaan pidä paikkaansa ainakaan meilläpäin.
"Totta se on: lestadiolaisuus parantaa elämää kiistatta."
Totta se on: kirjoittaja ei tiedä mistä puhuu.- Maailmanmeno ja järki.
Täälläpä se näkyy varsin selvästi, kun ihminen menee mihin järki antaa "mahdollisuuksia", eikä moraalista ole tietoakaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=500000000000010&subcat=650 - entinen lessu
Maailmanmeno ja järki. kirjoitti:
Täälläpä se näkyy varsin selvästi, kun ihminen menee mihin järki antaa "mahdollisuuksia", eikä moraalista ole tietoakaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=500000000000010&subcat=650Minun elämäni on parantunut merkittävästi sen jälkeen, kun erosin lestadiolaisuudesta. Suhteeni Jumalaan on jopa lähentynyt sen jälkeen.
Olet vain kateellinen. Muista, että kateelliset sijoitetaan helvetissä kaikkein kauimmaksi Jumalasta.
- Sven L
Loistava mainospuhe, nimimerkin olisit voinut valita jonkun toisen, esimmerkiksi siionin tytär tai vaikkapa jumalan lapsi.... tai olisit voinut kirjottaa jopa omalla nimelläsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673