Yrittäjä&velkavastuu

POCF

Ajatus tälle ketjulle lähti yhdestä palstalla olleesta ketjusta, jossa mm.nimimerkki
ulkosuomalainen pohdiskeli sellaista asiaa että yrittäjän ei tarvitsisi maksaa velkojaan
vaan hän voisi vapautua niistä esim. henkilökohtaisen konkurssi avulla. Tuntuu siltä
että jotkut yrittäjät tahtovat elää sellaisessa järjestelmässä joka perustuu vapaaseen
markkinatalouteen mutta ei sitten kuitenkaan perustu. Järjestelmässä, jossa eri
toimijoita koskevat eri säännöt. Yrittäjien ei siis tarvitsisi maksaa velkojaan vaan he
voisivat vapautua niistä jos ne ovat “kohtuuttomat”tämä siis tarkottaisi ettei yrittäjillä
olisi minkäänlaista riskiä yritystoiminnassaan, yrittäjätoiminnassa riskit olisivat
rajoitetuja mutta voitot rajattomia. Ei kuullosta toimivalta markkinataloudelta, vai mitä.
Jos henkilö on taannut yrityksen lainoja, hän on ollut tietoinen siitä mitä takausvastuu
tarkoittaa, tai ainakin hänen olisi pitänyt tietää mitä se tarkoittaa. Ei kannata alkaa
harjoittamaan liiketoimintaa jos ei tiedä siihen sisältyviä riskejä ja uskon ettei
Suomessa ole niin tyhmää ihmistä joka ei tiedä mitä velka ja takaus tarkoittavat. Miksi
siis yhteiskunnassa eri toimijoita pitäisi kohdella eri tavoin? Toisien olisi pakko maksaa
velat ja toisien ei. Jos argumentiksi yrittäjän velkavapaudesta otetan se että yhteiskunta
menettää näin toimijan jolla ei ole mahdollisuuttaa toimia yhteiskunnan hyväksi
velkavastuun vuoksi, niin argumentti on väärä. Yrittäjä on velkaantuessaan ottanut
tietoisen riskin ja hän tietää että se voi realisoitua, maksakoon velkansa siis, niin
muutkin ihmiset joutuvat tekemään. Sitä paitsi yhteiskuntaan syntyy joka päivä uusia
toimijoita, joten ei yhteiskunta tässä mitään menetä, aina on uusia tulijoita tilalle,
kenties sellaisia jotka hoitavat velvoitteensa. Nämä itkemiset ovat surkuhupaisia
kuultavia yrittäjien suustä joiden luulisi tietävän edes liiketoiminnan alkeet kun ovat
liiketoimintaa alkaneet harjoittaa. Nämä 90-luvun devalvaation vuoksi velkaantuneet
piipittäjätkin: valtiovarainministeri sanoi että ei devalvoida. Ei kai niin tyhmää ihmistä
ole olemassakaan joka ei tiedä että valtiovarainministerin tehtävänä on antaa tälläinen lausunto vai oletteko kuulleet valtiovarainministerin joskus sanovan: huomenna
devalvoimme, sehän olisi suora signaali markkinoille painaa rahaa ja
valtiovarainministerin loppu. Ei kai niin tyhmää yrittäjää voi oikeasti olla olemassakaan joka ei valuuttavelkaa ottaessaan ole tiennyt että valuutan arvo voi muuttua, vaan luullut että valuutta on stabiili ja valuttavelkaan ei kuulu minkäänlaista riskiä.

10

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rturetueru

      Samaa mieltä, kyllä vastuu velasta on AINA ottajalla tai takaajalla, ei myöntäjällä. Jokuhan sen joka tapauksessa maksaa, siis ne jotka hoitaa velvoitteensa kunnolla maksaa koijareidekin velat. Ihan sama mistä syystä velallinen ei maksa, jos on rahat saanut pitää maksaa takas. Muuten pitää lyödä linnaan ja ulosmitata raakasti kaikki. Se pitää vaan tajuta lähtiessä mikä on pelin henki.

    • ulkosuomalainen

      Laki olkoon sama kaikille, niin yrittäjille kuin kuhnureillekin. Laman aikana tilanne oli sellainen, että sitä olisi voinut verrata luonnonkatastrofiin. Yrittäjällä ei ollut monestikaan mahdollisuus yleisen elämän kokemuksen perusteella ennakoida tilannetta, kun ei ennakoida osannut maan korkein johtokaan parhaimpien ja viisaimpien neuvonantajiensa opastuksella. Pankit pelastettiin, miksi? Eikös pankki olekaan yritys? Valtion avoin piikki pankkien luottotappioissa aiheutti sen, että pankkien oli realisoitava vakuudet tehdäkseen ne luottotappiot niin kauan kun piikki on auki. Monta kiinteistöä siirtyi pilkkahintaan hyvävelikaupalla pankin johtohenkilöiden lähipiiriin. Väärät poliittiset ratkaisut aiheuttivat sen, että talous riistäytyi käsistä. Joka aiheuttaa vahingon korvatkoon, mutta eipä tuo päde poliitikkoihin.

      Ei tässä ruikuteta sen suhteen etteikö yrittäjä tietäisi että riski on menettää kaikki, ja kaikki myös meni. Niin on hyvä. Pitäisi olla myös mahdollisuus aloittaa uudelleen. Henkilökohtainen konkurssi, jossa velalliselta otetaan ne mitä sillä hetkellä on olisi oikeudenmukainen ratkaisu. Tämä mahdollisuus pitäisi tietenkin olla kaikilla, silloin kun velkatilanne on mahdoton. Tyhjästä on mahdoton mitään ottaa, jos kaikki paitsi henki on jo annettu.

      Mikä ei ole oikeus ja kohtuus ei voi olla lakikaan. Vai miten se vanha tuomariohje menikään.

    • Rehellinen yrittäjä

      Kuka luotonantaja antaisi enää luottoa yrittäjälle tai hyväksyisi takausta, jos niillä ei olisi mitään merkitystä. Ei mikään luottolaitos ole niin hullusti hoidettu, että antaisi luottoa jos takausvastuulla voisi pyyhkiä persettä. Tällöinhän yrittäjä voisi käyttäytyä vailla vastuuta. Ei paljoa järki päätä pakota nimimerkkiä "ulkosuomalainen" ja muut jotka tälläistä ehdottavat. Yrittämiseen kuuluu riski ja se yrittäjän täytyy kantaa. Sehän yrittäjänä toimimisean ideakin on, se antaa mahdollisuuden myös rajattomiin tuottoihin, mutta siihen kuuluu myös riski epäonnistumisesta, joka yrittäjän taytyy kantaa ja siitä vastata jos näin käy. Yrittämiseen ja velkavastuuseen sopii todella hyvin sananlasku:
      Kannattaa pysyä pois keittiöstä jos ei kestä kuumuutta!

      • ulkosuomalainen

        Ilmaisinko itseäni epäselvästi vai pyöriikö sinulla sama nauha päässäsi. Totta kai velasta vastataan koko omaisuudella jos tarvis, mutta enempää ei voi vastata kuin sillä omaisuudella. Velkaorjuus on väärin, johan orjuuden piti olla historiaa. Eihän sinultakaan voida ottaa kauhalla, jos on lusikalla annettu.


    • yrittäjä.

      "vastuusta pakoilu" on mahdollista vain osakeyhtiöille, ei henkilöyhtiöille!

      Henkilöyhtiöillä on aina "kasvot", ja ne kasvot on omistaja(t), jo(t)ka on vastuussa henkilökohtaisella omaisuudellaan kaikista yrityksen veloista.

      Henkilöyhtiöiden verostus on sama tuloihin perustuvaa kuin palkkatyöläiselläkin.
      Ainoa erotus on riski.
      Henkilöyhtiöissä yrityksen voitto on usein HUOMATTAVASTI pienempi kuin osakeyhtiöissä, siksi yhtiömuoto on usein juuri henkilöyhtiö (pieni liikevaihto)

      On naurettavaa puhua vastuu vapaudesta, ainakaan henkilöyhtiöissä, se ei tod pidä paikkaansa.

      Usein henkilöyhtiöt jäävät myös yhteiskunnan myöntämien tukijärjestelmien (TE-keskus)ulkopuolelle, mikä vääristää kilpailua ja asettaa pienet yritykset hankalaan asemaan suurempiin (tukia saaviin) yrityksiin verrattuna.

      Tiedän viime kesältä erään tapauksen, jossa kaksi kilpailevaa saman alan yritystä anoi TE-keskukselta tukea investointiin.
      Toiselle tuki myönnettiin, toiselle ei.

      Kaikki (yhteiskunnalle kalliit) yritysten tukijärjestelmät tulisi lakkauttaa, ellei niitä pyrtytä myöntämään tasapuolisesti.

    • fmissämennään

      En todella edes pahimmissa painajais unissani olisi uskonut että Suomesta löytyy näin tyhmiä ihmisiä. LUE oma kirjoituksesi... niin piti sanomani että ajattele... mutta turhaan. Ettähän sinä siihen pysty, no onneksi tilipäiväsi taas lähestyy, mitä muuten teit tilisi eteen. Voi tätä tyhmyyden määrää ja täällä se tiivistyy.

    • ulkosuomalainen

      Mitäs jos kysyisin:
      Voiko kuntosalin laskut vähentää velastani?

    • ulkosuomalainen

      Menitkö sanattomaksi? Onneksi ei tarvitse edes kuseskellakkaan sinne päin :) Perustelusi on hokemaa, jonka olet jostain lukenut, ei omien pohditojesi tulosta.

    • vei kielen

      Pientä päätöskeskustelua olisi kaivattu

    • enemmän

      Suomen järjestelmä ei ole inhimillinen. Henkilökohtaisen konkurssin mahdollisuus nostaisi huomattavasti yrittäyjyyttä Suomessa.
      Ei ole mitään, ei mitään ideaa siitä, että joku ryhtyy yrittäjäksi, eli samalla veronmaksajaksi ja työllistäjäksi ja ottaa riskin ja jos sitten esim. tulee monta huonoa sattumaa samoihin aikoihin ja yritys menee konkurssiin, kärsii tämä yrittäjä tästä mahdollisesti lopun ikänsä maksamalla velkoja. Toki ensin pitäisi päästä uusiin töihin, jotta velkoja voisi maksaa, mutta kun vielä tällä hetkellä tilanne on sellainen Suomessa, että työnantajalla kuin työnantajalla on oikeus tarkistaa työnhakijan luottotiedot ja useinkin jos niissä ilmenee jotain ongelmaa niin on töihin hyvin vaikea päästä. Onko tässä mitään järkeä jos ei ole hakenut tyyliin pankkiin töihin?Laskeeko tämä työttömyyttä? No ei tietenkään. Suomen valtio kun nyt vaan kostaa siitä että joku ryhtyy yrittäjäksi. Vaikka yrittäjyys on Suomen tulevaisuuden ainoa toivo.
      Esim. moni lama-ajan konkurssin tehnyt yrittäjä kärsii siitä kohtuuttomasti vieläkin että on menettänyt luottotiedot ja joutuu maksaamaan suuria velkoja, vaikka pankit saivat sotakorvausten verran tukea lam-ajan aikana ja jälkeen eli tavallaan yrittäjät maksavat velkoja jotka kerran on jo maksettu. Ja kaiken lisäksi valtiolla riitti inhimillisyyttä pelastaa asiansa ryssineet holtittomat pankit, mutta ei yksittäisiä yrittäjiä, inhimillisiä ihmisiä...
      Lottovoittoko syntyä Suomeen?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe