Mikä >>VOITELU>>?

arkikalusto

Nykyään karismaattisessa liikkeessä vaikuttavat uudet "herätykset" ja "voitelut", joiden kautta uskovan sanotaan nousevan paremmalle pyhitystasolle, ovat hetkittäisiä tempoiluja, joiden kautta niitä halajava suistuu tieltä pensaikkoon.

Monet uusien "herätysten" johtajat todistavat saaneensa voitelunsa kun he tulivat epätoivoisiksi uskonelämässään. Randy Clark todistaa, että hän tunsi olevansa " tyhjä, voimaton… koin, että olin palamassa loppuun". Toronton Airport srk:n Guy Chevreau hyväksyi "nauruherätyk-sen" kun oli "liian epätoivoinen ollakseen kriittinen". Rodney Howard Brown kertoo olleensa niin epätoivoinen, että uhkasi nousta Jumalan tykö jos tämä ei kosketa häntä. Vastaavia esimerkkejä voidaan kertoa monia.

Kyseessä on siis merkittävä yhteinen nimittäjä, joka yhdistää "uusien herätysten" ja "uusien voitelujen" jakajia. Epätoivonsa ja jopa uhmansa kautta he ovat kokeneet fyysisen kokemuksen ja tulleet kykeneviksi jakamaan sitä muille.

Raamatullinen käytäntö tämä ei ole. Uskovan vaelluksen kokemuspiiriin kuuluu luonnollisena asiana tyhjyyden ja voimattomuuden tunteet. Meillä on pelkoa, tyytymättömyyttä ja koemme ajoittain olevamme kuin kuivassa erämaassa. Tämä on ollut myös Raamatussa kuvattujen pyhien osa. Psalmeissa kuvataan usein näitä tuntemuksia.

Juhani Aitomaan kirjoitus kokonaisuudessaan:
Kristityn foorumissa:
http://www.kristitynfoorumi.fi/voitelu.htm

8

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jukka.finland

      Raamatusta voitelu on meille useammassakin merkityksessä tuttu sana ja tapahtuma, mutta mitä näihin "aikamme voiteluihin" tulee niin kavahdan niitä ja neuvon muitakin kavahtamaan.

      Se Voitelu joka tulee Jumalalta opettaa meidät tuntemaan ylösnousseen Herramme Jeesuksen ja aikaansaa meissä Hengen hedelmän siunauksellisin seurauksin kärsiville ja ahdistuksissa oleville kanssamatkaajillemme.

      Runsasta Herran Jeesuksen armoa ja siunausta matkallesi.

      • arkikalusto

        Runsasta Herran Jeesuksen armoa ja siunausta Sinunkin arkeesi ja matkaasi!


    • arkikalusto

      Näitä samanlaisia "epätoivoisia esimerkkejä"
      voisi mainita :

      islamilaisten profeetta Muhamed
      Mormonien jeesus Josef Smith
      hekin etsivät voimaa/voitelua
      ja saivat; niin sai Ylivainio
      ja Jalovaarakin luostarin luista
      Benny saa vieläkin Kathryn Kuhlamnnin
      haudalta. Kathryn Kuhlmankin sai
      voiman/ voitelun. Elämänsä umpikujassa
      hänkin teki omat vaihtokauppansa,
      niin kuin moni muu!

      Monet Voitelun saaneet ovat itse omalla
      suullaan kertoneet, kuinka uhkasivat jättää
      uskonsa, ellei Jumala ilmesty ja voitele.
      Ja jumala ilmestyi ja voiteli, tietenkin.

      Onko Jumala ihmisen pakotettavissa
      ja uhkailtavana? Eikö Jumala olekaan
      Jumala? JOs kerran ihminen voi häntä
      määrätä tai pakottaa?

      Ketä kaikki Marttyyrit sitten
      ovat/olivat? Paavali, Pietari
      ja muut? Miksi he eivät
      pakottaneet Jumalaa, ja saaneet
      voitelua ja säästyneet kuolemasta?
      Oliko uskoa liian vähän?

      Vai oliko väärä oppi?
      eikö puhuttu kielillä tarpeeksi?
      Vai oliko peräti väärä henki?

      Heillä olisi ollut tilaisuus
      hyvään todistusaineistoon ja
      saarnoihin; kuinka Jumala vastasi
      pakon edessä? Siitä olisi juttua
      riittänyt, muillekin ahdistuneille
      ja vainotuille esimerkkiä seuraamaan?
      Mutta miksi he alistuivat kuolemaan
      mieluimmin kuin olisivat pakottaneet
      Jumalaa vastaamaan?
      Miksikähän?

      Kuka on tämä jumala joka vastaa
      pakon edessä?

      Jeesuskin oli pakon edessä
      erämaa kiusauksissaan.
      Miksi hän ei pakottanut Jumalaa,
      vaikka olisi saanut mitä
      ihmeellisimmät näytöt?
      Olisi saanut koko maailmankin,
      niinkuin Bennyllä ja RHBrowninkin?
      Oliko Jeesus heikompi ja vähäisempi kuin
      nämä hengen miehet?

      Tell me!

    • pyhä henki hukassa

      kirjoitin tämän saman ,,pyhä henki osastolla ,,mutta jostakin syystä se ei saanut mitän asialista keskustelua osaksen millän lailla ,jospa se tällä helluntai osastolla avaisi hedelmälistä keskustelua.

      Katselin tuossa taanoin nokia mission suoraa lähetystä parantamis illasta ,tais olla tamperelta en ole varma jostakin kumminkin, pointti oli se! ihmisiä kaatui ja sätki massa jotku nauraa mäkätti .
      kaiken huippu oli se että viisitoista vuotias poika tuli lavalle ja alkoi puhaltaa mikrofoonin että kuului valtava suhina salissa ,ja selitti että nyt tule pyhä henki ihmisten ylle salissa .

      Näinkö pyhä henki toimii ?? ihmiset saavat käyttäytyä miten tahtoo ,jos verta tätä touhua raamatun selityksiin tuntuu ettei pavalin selityksillä miten henki ilmenee ,järjestyksen henkenä, ole enää mitän painoa.

      miten tämmönen toiminta saa meidät sokeaksi??
      totuudelle!

      tämä sama nuori profetta EI MUISTANUT nähnensä lähes neljämetriä korkean enkelin, millä oli tulinen miekka kädessä ,miten joku voi unohta semmosen tapahtuman että se pitä luntti lapusta lukea ja tarkistaa, ja toisen ihmisen pitä vielä muistuttaa siitä ,,etkös kertos siitä mitä sinulle tapahtu,,,,,.
      miten voi unohtaa profetian joka on JUMALALTA joka koske koko suomen kansaa???
      mutta kyllä muistaa puhalella mikrofoonin niin että osa ylistyskuorosta on vinksin vonksin lattialla ja nauraa ja sätkii.

      en ole mikän pyhän hengen asiantuntia ,minusta ei ole JUMALAN opettajaksi,eikä sanomaan miten hän toimii,mutta jos edellä kuvamani taphtumat ovat todelisia oikeita JUMALAN PYHÄN HENGEN TYÖN HEDELMIÄ,tarkoitta se että minä en pelastu kun en voi ymmärtää moista touhua, enkä voi ymmärtää sitä oikeaksi,siis pitääkö minun nyt tehdä parannusta ??
      JUMALAN SIUNAUSTA KAIKILLE,RUKOILEN MYÖS ETTÄ KIRJOITUS SIUNAUTUISI NIIN ETTÄ TOTUUS JA VAIN TOTUUS TULISI PÄIVÄN VALOON,TAPAHTUKOON JUMLAN TAHTO TÄSSÄKIN,AMEN

      • raakel3

        Täällä ihmettelen minäkin samoja asioita. Ihmettelen, että kuinka ihmiset voivat uskoa, että Jumalaa voi komentaa niin kuin moni saarnaajakin tekee? Eräskin sanoi sanoi, että hän vain sanoi pyhälle hengelle että järjestä se asia, niin henki järjesti! Ja vielä sekin kun eräs sanoi enkeleille, että menkää sinne tielle apuun! Ja enekelit tottelivat. Uskon, että vihollinen osaa kyllä tekeytyä enkelikiskin, jos siitä jotakin hyötyä saa, joten muuta selitystä ei tähän mielestäni olekaan.

        Mikä on ihminen komentelemaan Kaikkivaltiasta Jumalaa, ja Hänen Pyhiä Enkeleitään, jotka ovat vain Jumalan komennettavissa?


    • LUKEKAAPA

      HARHAOPPISEN EVANKELIUMI
      Kirjoittanut: uskonpuhdistaja 6.12.2005 klo 11.04

      Näin se menee: demoni sanelee uskonnollisen ihmisen mieleen uskonnollisen teesin ja ehdottaa sopivan Raamatun lauseen kyytipojaksi; harhaoppinen kokee "hengessään" pakkomielteen ja kirjoittaa sen tänne "jumalan totuutena"; saatana virnistelee taustalla pirullisena.

      • Herpertti

        KRISTITYN FOORUMIA HYVIN KUVAAVA KIRJOITUS
        LUKEKAAPA 6.12.2005 klo 23.37

        HARHAOPPISEN EVANKELIUMI
        Kirjoittanut: uskonpuhdistaja 6.12.2005 klo 11.04

        Näin se menee: demoni sanelee uskonnollisen ihmisen mieleen uskonnollisen teesin ja ehdottaa sopivan Raamatun lauseen kyytipojaksi; harhaoppinen kokee "hengessään" pakkomielteen ja kirjoittaa sen tänne "jumalan totuutena"; saatana virnistelee taustalla pirullisena.
        --------------------------------------

        Yllämainitulle kirjoittajalle: hae apua:

        Uskontojen uhrien tuki UUT ry:n etusivulle
        http://www.uskontojenuhrientuki.fi/uutyleis.html


      • ..........
        Herpertti kirjoitti:

        KRISTITYN FOORUMIA HYVIN KUVAAVA KIRJOITUS
        LUKEKAAPA 6.12.2005 klo 23.37

        HARHAOPPISEN EVANKELIUMI
        Kirjoittanut: uskonpuhdistaja 6.12.2005 klo 11.04

        Näin se menee: demoni sanelee uskonnollisen ihmisen mieleen uskonnollisen teesin ja ehdottaa sopivan Raamatun lauseen kyytipojaksi; harhaoppinen kokee "hengessään" pakkomielteen ja kirjoittaa sen tänne "jumalan totuutena"; saatana virnistelee taustalla pirullisena.
        --------------------------------------

        Yllämainitulle kirjoittajalle: hae apua:

        Uskontojen uhrien tuki UUT ry:n etusivulle
        http://www.uskontojenuhrientuki.fi/uutyleis.html

        ........


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe