HYVINVOINTIVALTIO
Siis: hyvin-vointi-valtio.
Eli valtio jossa voidaan hyvin.
Jos Suomessa voidaan hyvin, niin miksi sitten käytämme niin paljon lääkkeitä? Eikö lääkkeitä käytetä juuri pahoinvoinnin parantamiseksi?
Eli jos kansa voi pahoin ja syö lääkkeitä paljon, niin silloinhan SUOMI onkin pahoin-vointi-valtio, PAHOINVOINTIVALTIO:
-Suomalaiset käyttävät nykyään selvästi enemmän unilääkkeitä kuin muut pohjoismaalaiset ja ero kasvaa koko ajan.
-Suomalaiset ovat Pohjoismaiden ahkerimpia kipulääkkeiden käyttäjiä.
-Suomalaiset käyttävät huolettomasti särky- ja muita lääkkeitä, varsinkin naiset.
-Suomalaiset vanhukset käyttävät esimerkiksi psyyken lääkkeitä eniten Pohjoismaissa.
Sanotaanhan, että yhteiskunnan sivistys näkyy siinä, miten se pitää huolta heikommistaan:
Miksi sitten Suomalaiset vanhukset tekevät itsemurhia? Lähes joka toinen päivä.
Miksi on niin paljon perhetragedioita?
Eikö ahdingossa elävistä lapsiperheistä tarvitse pitää huolta?
Suomessa on tunnetusti paljon "spurguja."
Miksei Suomi pidä SYRJÄYTETYISTÄ huolta?
Niistä IHMISISTÄ jotka eivät sopeudu vasemmistolaiseen kollektiivi-unelmaan?
Kaiken tämän, ja tähän mahtumattoman perusteella väitän, että mm. presidentivaaleissa annettiin valheellinen kuva Suomesta.
Tulee puhua ennemminkin "vasemmistolaisesta unelmasta."
Elämme totalitäärisiä aikoja... "ARBEIT MACHT FREI"
http://www.deathcamps.org/websites/pic/big1401 KL Auschwitz Work makes free Arbeit macht frei 1945.jpg
KANSANKUSETUS osa III
3
170
Vastaukset
- väärin luultu
Hyvinvintivaltio-sanasta luovuttiin jo Holkerin hallituksen aikoihin, kun alettiin rakennemuutosta tehdä, tilalle tuli hyvinvointi-yhteiskunta sana/käsite, se on leikelty versio hyvinvointivaltiosta, näin markkinavoimat vaativat.
"Sanotaanhan, että yhteiskunnan sivistys näkyy siinä, miten se pitää huolta heikommistaan: "
Tämä taas on kunnon kapitalistien mielestä naurettavaa sosialistista höpötystä, ihminen pitää huolta itsestään, heikommat sortuu.
Vasemistolainen unelma kuopattiin jo silloin kun rahamarkkinat avatiin ja uusliberalistiset voimat saivat maassa vallan, ne nimenomaan ovat oikeistolaisia kapitalistisia voimia. Se on nyt globalisaatiota rahamarkkinoiden ehdoilla, viellä on tulossa paljon lisää syrjäytymistä, köyhtymistä, ahdinkoa, eivätkä maan politiikot voi sille oikein mitään, olemmehan Euroopan unionissa, joka lait laatii, Euroopan unionia taas käskyttää WTO, jonka GATS-neuvotteluissa käytännössä tuhotaan maan kuntapalvelut ja yhteiskunta muutetaan amerikkalaismalliseksi, läpikaupalliseksi vailla heikompien kunnollista tukea.
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1998/30.lokakuu/MARK4298.HTM- Sossut
Ei suomessa ole enää kolmeenkymmeneen vuoteen ollut vasemmistoa joka ennen piti köyhien puolta. Juuri nämä Sossut ovat niitä jotka ovat tekemässä Suomesta kovan kapitalistista pikku Amerikkaa.
- on pentele
hyvä kirjoitus,olis ihan oikea miettimisen paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi724899Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1134600- 794070
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak973968Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1223004- 352748
- 282687
- 372662
- 392643
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232494