Jos pentu on tottunut syömään mm. raakaa jauhelihaa niin eikös silloin ole aika epätodennäköistä että raakoja naudanluita annettaesa vatsa menisi sekaisin? Ajatelin käydä kaupasta hakemassa pussillisen pakasteluita ja mökillä on hyvä antaa luut koirille niin saavat ulkona niitä jäytää ettei tule sisälle sotkua. :)
Raa'at luut
7
696
Vastaukset
- m-li
Ei meillä ainakaan ole luista mennyt maha sekaisin. Yleensä niissä on, vaikka olisivat lihaisiakin, aika vähän sitä varsinaista syötävää kuitenkin.
- nuutti
Meillä taasen naudanluut pistävät yhden koiran pötsin ihan veteläksi, vaikka ovat raakaruokinnalla koko poppoo ja syövät siis lihaa ja luita raakana, koirakohtaista siis, kannattaa varautua ja antaa aluksi säästeliäästi ja seurailla tilannetta ettei mene mökkireissu jälkiä siivoillessa..
Naudan putkiluut ovat tosin enemmänkin ajankulua, mutta ihan hyvää sellaista, mutta edes näitä ei tälle yhdelle voi antaa.
- niitä
luita saa koiralle? Ja paljonko ne maksaa? Oon jo jonkin aikaa halunnut niitä hankkia, mutten ole tiennyt mistä... :(
- nuutti
Naudan putkiluita ja yleensä myös rustoluita saa melkeen joka kaupasta, hintaa en muista, mutta löytyy yleensä lemmikkiruokien lähettyviltä tai pakastealtaasta, isommissa marketeissa joissa on lihatiskit kannattaa kysellä lampaan ym. luita. Itse tilaan luut yleensä suoraan teurastamolta, mutta eivät yleensä toimita kuin isommat tilakset, meille kerralla tulee 50-100kg, netissä myös monia raakaravintoon suuntaavia nettikauppoja, mutta niissäkin kannattavaa on tilata isompia määriä toimituskulujen vuoksi, ja kaikki eivät ihan pikkupaketteja edes toimita. Pääkaupunkiseudulla taitaa olla myös jokin liike josta saa.. Kalkkunankauloja myydään myös monessa eläinkaupassa, kannattaa kysyä, ne kun säilytetään pakasteessa niin eivät ole niin selkeästi tarjolla.
- sassa
Hallista saa melkein mitä vaan...Ainakin tilauksesta. Koiralle sopivia luita siellä on varmasti valmiinakin. Ja on edullisia.
- luita koirille
saa varsinkin Murren Murkinasta, joka on erikoistunut koirien raakaruokintaan eli barffaukseen.
Löytyy vaikka mitä.
Jossain muuallakin Suomessa on näitä barffaukseen erikoistuneita liikkeitä.
Kaikille ei naudan luut/rustot/jauhelihat yms. eivät sovi. Kokeile possun vastaavia ja broiskun siipiä/kauloja ym. Broiskut raakana, silloin turvallisia syödä!
Hinnatkin ihan kohtuullisia.
www.murrenmurkina.com
- voivat
olla vaarallisia: kuulin juuri koirasta, jonka elämä valitettavasti päättyi, kun söi vahingossa naudan raakaa luuta, josta ilm. jokin särö tukki suolen tms. Jollekin toiselle taas meinasi käydä samoin, mutta onneksi saatiin pelastettua. Joku neuvoi että kannattaisi aloittaa varovasti ja vähitellen jostain muusta kuin naudanluista, en sitten tiedä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057451
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1025264Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163516Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253461Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3491506Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?561324