Pääministeri kertoi maaliskuun viimeisenä lauantaina pohjamaalla keskustan kuntavaalitilaisuudessa, että tämä hallitus on ollut hyvin sosiaalinen korottaessaan eläkkeitä. Hän jätti kertomatta miljoonan työeläkeläisen eläkkeen reaalisen ostoarvon heikkenemisestä, tämän hallituksen aikana, siitä huolimatta, että meidän omien rahastojemme jakovara on kehittynyt huimasti.
Työeläkkeiden korotus oli viimevuonna alhaisempi kuin inflaatio, tämä vuosi on alkanut vielä huonommin, työeläkkeet nousivat 2.39 % ja inflaatio on laukannut jo lähes kaksinkertaiseksi 3,8 %. Työeläkkeet ovat siis laskeneet, eivätkä nousseet, niin kuin pääministeri kertoo.
Ministerin virkavalaan liittyy ehdoton rehellisyys. Rehellisyys näyttää olevan katoava luonnonvara, myös hallituksen piirissä. Suomen oikeusministeri on sentään vielä huolissaan rikollisuuden huomattavasta lisääntymisestä. Asioilla saattaa olla syy-yhteys, kun moraali yleisesti heikkenee, seuraukset ovat vakavat.
Eläketurvakeskus jonka nimensäkin mukaan pitäisi huolehtia eläkeläistenkin turvallisesta eläkekehityksestä olisi nyt avainasemassa kertomaan medialle totuuden. Eläkeläisten rahoilla ylläpidetty laitos ei vaivaudu puolueettomia selvityksiä antamaan, koska sekin on hallituksen ohjauksessa. Valtakunnan moraalista kertoo myös se ettei YLE: n ohjelmissa nämä asiat pääse puolueettomasti esiin.
Eläkeläisten laaja ja perusteeton syrjiminen näkyy nyt uskona oman puolueen kautta kehitettävään oikeudenmukaiseen eläkepolitiikkaan, siitä tuli hyvä viesti viimekevään vaaleissa. Nykyinen kurjistava eläkepolitiikka tulee vahvistamaan senioripuolueen uuden hyvinvointi eläkepolitiikan kannatusta.
Miksi ministerit valehtelee?
16
529
Vastaukset
- Ex sdp
Se jo nähty ei mikään hallitus ole paneutunut eläkeläisten asiaan muuten kuin lypsämällä rahaa erillaisilla jopa valheellisilla perusteilla.Toivon
totisesti että Järven pää saa paljon tukea oikeamieliseen asiaansa.Itse tulen tukemaan seniori puoluetta kaikin keinoin ja puhumaan joka paikassa jos vain saan kuulijoita- vähättelee?
Vanhanen morkkaa mediaa. Miksi köyhistä ja eläkeläisitä kirjoitatte? Kirjoittakaa hyvin toimentulevista, joille taas valmistellaan verohelpotuksia. Aivan, kuin Lipi demuineen!
- yksinkertainen vastaus
ei ole kanttia kertoa totuutta, eikä sitä haluta edes nähdä, laput silmillä kuin mustalaisen hevosilla, tämä ei ole rasismia.
- pättää..
"Hallitus jakaa hyvinvointia kaikkein rikkaimmille suomalaisille: perintövero poistetaan mahtisuvuilta ja maatalousyrittäjiltä.
Pekka Palkansaajan perintöveroa ei poisteta!
Sari Sairaanhoitajan perintöveroa ei poisteta!
Elli Eläkeläisen perintöveroa ei poisteta!
Tapani Työttömän perintöveroa ei poisteta!
Fanny Farmaseutin perintöveroa ei poisteta!
Matti Muurarin perintöveroa ei poisteta!
Siiri Siivojan perintöveroa ei poisteta!
Anni Apuhoitajan perintöveroa ei poisteta!
Katri Konttoristin perintöveroa ei poisteta!
Ylva Yksinhuoltajan perintöveroa ei poisteta!
Iiris Informaatikon perintöveroa ei poisteta!
Pahoinvointia yksinhuoltajille ja lapsillensa
Yksinhuoltajien lasten pahoinvointituki on 10 euroa kuukaudessa.
Kansaneläkeläiset voivat pahoin
(eläke keskim. 500 euroa/kk)
Kansaneläkeläisten pahoinvointituki on 20 euroa kuukaudessa.
Työttömät ja toimeentuloturvalla elävät suomalaiset kerjäävät leipäjonoissa
(toimeentulotuki keskimäärin 500 euroa/kk)
Työttömien pahoinvointituki on 60 senttiä kuukaudessa.
Näin se hallitus jakaa RÄIKEÄSTI hyvinvointia omilleen ja pahoinvointia muille."
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110;conference=4500000000000332;posting=22000000034113819 - korpifilosof
Valehtelu on vallanpitäjien tapa riistää köyhää kansaa katteettomilla puheilla ja lupauksilla.
- Hiski Kutiainen
ei pysty, kuin hajottamaan eläkeläisten rivejä.
Eläkeläisiä on joka puolueessa. Olisi parempi vaikuttaa jonkin ison puolueen kautta, kuin kerätä kuppikuntia eri puolueiden nimillä! Olen varma, että pien eläkkeen saajia on eniten SDP:ssä ja vasemmisto liitossa. Jotain on persuissa, muuta heidän eläkkeensä on melko suuria, koska porvariksi ei muuten ryhdy! Tai on sitten eläkkeeseensä tyytyväinen. Kysynkin miksi hajoitat omalta osaltasi eläkeläisten rivejä. Onko oma bisneksen tekosi. Köyhien asialla oloon yksi syy!- Esko K.Järvenpää
Kolmekymmentä vuotta on tehty eläkeheikennyksiä ja siihen ovat valitettavasti osallistuneet kaikki vanhat puolueet. Niiltä ei siis vahvan kokemuksen mukaan ole odotettavissa eläkeläisille mitään. Ainoa keino on yhdistää voimat ja vaikuttaa itse olemmehan oikeustoimikelpoisia.
- varma.kosto
Esko K.Järvenpää kirjoitti:
Kolmekymmentä vuotta on tehty eläkeheikennyksiä ja siihen ovat valitettavasti osallistuneet kaikki vanhat puolueet. Niiltä ei siis vahvan kokemuksen mukaan ole odotettavissa eläkeläisille mitään. Ainoa keino on yhdistää voimat ja vaikuttaa itse olemmehan oikeustoimikelpoisia.
Eduskunta ja sen määrä enemmistä säätä lait-myös eläkelait! Jos lakia ei ole rikottu, niin vain suuri huijari uhkailee oikeustoimilla, joihin ei ole löydy mitään perusteita!
- heh..
varma.kosto kirjoitti:
Eduskunta ja sen määrä enemmistä säätä lait-myös eläkelait! Jos lakia ei ole rikottu, niin vain suuri huijari uhkailee oikeustoimilla, joihin ei ole löydy mitään perusteita!
ei nyt tainnut tajuta mitä oikeustoimikelpoisuus tarkoittaa, se ei todellakaan tarkoita oikeustoimilla uhkailua.
- .........
varma.kosto kirjoitti:
Eduskunta ja sen määrä enemmistä säätä lait-myös eläkelait! Jos lakia ei ole rikottu, niin vain suuri huijari uhkailee oikeustoimilla, joihin ei ole löydy mitään perusteita!
Palvelu tilapäisesti ruuhkautunut tai suljettu
Tämä palvelu on tilapäisesti ruuhkautunut tai suljettu teknisten häiriöiden tai ongelmien vuoksi
Pahoittelemme häiriötä. Yritä hetken päästä uudelleen. - Esko K.Järvenpää
varma.kosto kirjoitti:
Eduskunta ja sen määrä enemmistä säätä lait-myös eläkelait! Jos lakia ei ole rikottu, niin vain suuri huijari uhkailee oikeustoimilla, joihin ei ole löydy mitään perusteita!
Vuonna 2011 on puolet eläkeläisistä 700000 päätynyt ainoaan oikeaan ratkaisuun paremman eläkepolitiikan aikaansaamiseen, toinen puolihan on toivoton tapaus niinkuin ympäristöstä voi havaita. Mutta 35 kansanedustajaa Senioripuolueelle takaa hyvinvoinnin eläkepolitiikan. Meillä on myös jakovaraa 122 miljardin eläkerahastot tuottavat hyvin.
- varma.kosto
Esko K.Järvenpää kirjoitti:
Vuonna 2011 on puolet eläkeläisistä 700000 päätynyt ainoaan oikeaan ratkaisuun paremman eläkepolitiikan aikaansaamiseen, toinen puolihan on toivoton tapaus niinkuin ympäristöstä voi havaita. Mutta 35 kansanedustajaa Senioripuolueelle takaa hyvinvoinnin eläkepolitiikan. Meillä on myös jakovaraa 122 miljardin eläkerahastot tuottavat hyvin.
Minäkin olen eläkkeellä kahden vuoden päästä!
Mutta en ikinä ole niin hölmö ja johdateltava, että antaisin ääneni puolueelle, jonka kannatus on lähes nolla! Jokainen puolueellesi annettu eläkeläisen ääni on turhaan heitetty. Palvelee vain sinun omia intressejäsi! Ei eläkeläisten etuja! - Esko K.Järvenpää
varma.kosto kirjoitti:
Minäkin olen eläkkeellä kahden vuoden päästä!
Mutta en ikinä ole niin hölmö ja johdateltava, että antaisin ääneni puolueelle, jonka kannatus on lähes nolla! Jokainen puolueellesi annettu eläkeläisen ääni on turhaan heitetty. Palvelee vain sinun omia intressejäsi! Ei eläkeläisten etuja!Kolmekymmentä vuotta äänet ovat menneet vanhoille valtapuolueille ja siis hukkaan.
Nyt tulee muutos ja siitä oli hyvä näyttö viimekeväänä. - varma.kosto
Esko K.Järvenpää kirjoitti:
Kolmekymmentä vuotta äänet ovat menneet vanhoille valtapuolueille ja siis hukkaan.
Nyt tulee muutos ja siitä oli hyvä näyttö viimekeväänä.ei yhtään! Eikä koskaan tule olemaankaan, jos porukka ajattelee omilla aivoillaan. Etsin tietoja eläkeläisten puolueen ääni määristä, koko Suomen osalta, mutta en löytänyt kuin maininnan prosenteista > 0,01% Hahah haa!
Olet saman asteinen huijari, kuin posistron akun keksijä. Rahat omaan liiviin ja sehän on pääasia. - hiljene ny
varma.kosto kirjoitti:
ei yhtään! Eikä koskaan tule olemaankaan, jos porukka ajattelee omilla aivoillaan. Etsin tietoja eläkeläisten puolueen ääni määristä, koko Suomen osalta, mutta en löytänyt kuin maininnan prosenteista > 0,01% Hahah haa!
Olet saman asteinen huijari, kuin posistron akun keksijä. Rahat omaan liiviin ja sehän on pääasia.ees vähäksi aikaa ja mieti, miltä tuntuu sitten kahden vuuen päästä, kun alat tajuun, mitä sun eläkkees oikein onkaan vai ootko oikein ökyrikas ja eläke sen mukanen.
- Ex sdp
hiljene ny kirjoitti:
ees vähäksi aikaa ja mieti, miltä tuntuu sitten kahden vuuen päästä, kun alat tajuun, mitä sun eläkkees oikein onkaan vai ootko oikein ökyrikas ja eläke sen mukanen.
Että eläkeläiset tulisi saman lipun alle.se on ainoa keino saada oikeuden mukaista kohtelua.On vaan tyhmää äänestää aina samaa puoluetta ja epäoikeuden mukaisuus jatkuu.Nyt sopiikin kysyä kumpi on tyhmempää jatkaa edelleen saman puolueen äänestystä vai etsiä muutosta äänestämällä uutta puoluetta
joka sitoutuu ajamaan juuri eläkeläisten asiaa.Mielestäni asiaa kannattaa miettiä tarkkaan ja tehdä työtä senioripuoleen eteen,siitä se muutos lähtee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507961Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662248Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322149- 1451716
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251231Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991118Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65840Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58768Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7737