Kuvitellaan nyt vaikka sotatilanne ja olisitte joukkonne tarkka-ampujana. Minka kiväärin valitsisitte?
Itse ottaisin vaikkapa nyt pulttilukko Parker-Hale M-85 tai semeistä HK MSG90
ja kiikariksi PO 3-9x42 M
Gallup Tark'ampuja
8
1044
Vastaukset
- Ossi
Ettei sotaa koskaan syttyisi. Onkohan moisesta hommasta haaveilu ihan terveen ihmisen hommaa?
- mieltä
Olen samaa mieltä. Tuollainen spekulointi tällä palstalla on omiaan aiheuttamaan huonon maineen koko metsästysharrastukselle.
- Gunner
mieltä kirjoitti:
Olen samaa mieltä. Tuollainen spekulointi tällä palstalla on omiaan aiheuttamaan huonon maineen koko metsästysharrastukselle.
palsta käsittele aseita? Huono maine metsästykselle? höpö ja höpö.
- pena
Gunner kirjoitti:
palsta käsittele aseita? Huono maine metsästykselle? höpö ja höpö.
Tämä palsta on metsästys-palstan juuressa, joten galluppisi sopisi paremmin jollekin muulle foorumille. Metsästysharrastus on koko ajan suurennuslasin alla ja yksittäisetkin ikävät tapaukset huonontavat koko porukan mainetta. Näin se vaan on.
- SK-mies
pena kirjoitti:
Tämä palsta on metsästys-palstan juuressa, joten galluppisi sopisi paremmin jollekin muulle foorumille. Metsästysharrastus on koko ajan suurennuslasin alla ja yksittäisetkin ikävät tapaukset huonontavat koko porukan mainetta. Näin se vaan on.
metsästäjät ovat, karrikoidusti sanottuna, punaviherpiipertäjien kuristusotteessa. Samaten kuin ammunnan harrastajat. Onhan täysin asiallisista harrastuksista saatu vuosien mustamaalaamisella puolirikollista toimintaa.
http://www.guardian.co.uk/gun/Story/0,2763,871429,00.html
Kuten linkistä näkyy, Englannin tiukka aselaki ei näytä toimivan halutulla tavalla. 35% kasvuvauhti on hurja ja se on jatkunut jo jonkin aikaa. Olisiko mahdollista, että asekielto-intoilijoiden perusteet olisi virheellisiä?
http://www.tysknews.com/Depts/2nd_Amend/flawed1.htm
- Otso
Eiköhän ole parempi että menet takaisin sinne tietokone pelit keskusteluun sieltä löytyy keskustelu kavereita tähän sinun haluamaasi asiaan
- Täältä löytyy aiheesta
Älkääs nyt mollatko tietämätöntä vaan neuvokaa oikeille lähteille. Menepä Gunner ja etsi Tarkka-ampujakillan nettisivut, sieltä löytyy mm. keskustelupalsta. Niin, vastaus siihen pyssygalluppiin on Sako TRG-42. Jos sinut olisi koulutettu tarkka-ampujaksi, niin saattaisit kriisitilanteesssa saada sellaisen. Maitsemasi vehkeet voit unohtaa, kotimaassa muut vaihtoehdot ovat TaK 85 tai Dragunov SVD tai ehkkä jopa Barrett M 82.
- Tapsa
Sotilanteessa Suomen sotilailta ei kysytä minkä aseen he haluaa vaan heille lyödään käteen sellainen torrakko kun varastosta sattu löytymään.
Pelit.Fi lienee paikka missä kannattaa jatkaa tämätyylisiä spekulointeja.
PS Kiikarivalintasi on kaupallista halpiskuraa Valko-Venäjältä. Sellaista ei kukaan itseään kunnioittava tarkka-ampuja edes harkitsisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6517996Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672283Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332199- 1471775
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251262Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101165Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65849Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59815Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7754